A szerelmes vers nem megy ki a divatból
Sokan gondolják úgy, hogy modern világunkban az érzelmek, a romantika egyre inkább háttérbe szorul. Elfelejtettünk volna bókolni, udvarolni?
A romantikus költészet, a szerelmes versek ugyan sokak számára az iskolapadban maradtak, mégsem mondhatjuk azt, hogy elfeledkeztünk volna róluk. Március 21-e az egész világon a költészet ünnepe, amiről mi magyarok még áprilisban, József Attila születésnapján külön megemlékezünk.
Az ismerkedéshez, az udvarláshoz napjainkban egyre többen az internet segítségével kezdenek hozzá, világszerte több ezer online társkereső oldalon keresve az igazit, ez azonban – egy friss hazai kutatás szerint – egyáltalán nem a romantika rovására történik.
A legnagyobb hazai társkereső oldal, a Randivonal.hu legújabb – 2000 társkereső körében végzett – felmérése szerint a férfiak többsége írt már szerelmes verset élete során és az adatok azt mutatják, hogy ez egyáltalán nem az idősebb korosztályra jellemző. A 30 év alatti férfiak vallanak ugyanis szerelmet leggyakrabban szívük választottjának. A nőkre kevésbé jellemző a versírás és ők sokkal inkább magáról az érzésről, a szerelemről írnak ilyenkor, nem pedig az áhított személynek címzik soraikat.
A férfiak nem csak termékenyebb költők, de bátrabbak is, ugyanis kétharmaduk meg is osztotta művét szerelmével. A nők jóval félénkebbek, rájuk már egyáltalán nem jellemző, hogy szerelmükhöz el is juttassák versüket.
Romantikus költészetben legelső helyen a városban élők állnak, őket követik a községekben, falvakban élők, versben romantikázni a legkevesebben a fővárosban próbálkoznak.
Az érzelmek versben való kifejezését a válaszadók 40 százaléka nagyon romantikusnak gondolja, minden második megkérdezett azonban kissé régimódinak tartja ezt a romantikus gesztust. Csupán minden tízedik válaszadó gondolta úgy, hogy számára a szerelmes vers „már túl sok”. Ők jellemzően a 30 és 40 év közöttiek, közülük is főként azok a nők, akik még sosem kaptak ilyet.
A Randivonal.hu társkeresői Ady Endre Őrizem a szemed című költeményét választották a legszebb magyar szerelmes versnek, Juhász Gyula Szerelem? és Csokonai Vitéz Mihály A reményhez című költeménye előtt.
Kapcsolódó cikkek
- Kik használnak mobilinternetet hazánkban?
- A Vodafone ezt ajánlja: ADSL helyett 4G
- Újabb országban lépett piacra a magyar aukciós cég
- Megvannak a Telekom honlapversenyének győztesei
- Közel 50 milliós befektetést kapott a Helpy
- Gyorsabb a növekedés a digitális technológiát alkalmazó KKV-k esetében
- Gravity R&D: sikeres az eMAG-al való együttműködésünk első éve
- Érdekességek az online társkeresés világából
- Hogyan viselkednek a magyar facebookozók?
- A nők 90 százaléka szerint a net fontos a párkapcsolatban és a szexuális életben
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Valóban néhány centin múlik a boldogság?
Kétségtelen, hogy a magasság sokak számára fontos tényező lehet a párválasztás során – gyakran már az ismerkedés elején alapelvárásként jelenik meg. A Tinder nemrég új funkcióval igyekszik kiszolgálni ezt az igényt: bevezette a magasság szerinti szűrést, igaz, csak előfizetői számára. Ami azonban náluk újdonságnak számít, az a Randivonal felhasználóinak már régóta elérhető – ráadásul teljesen ingyen. A magyar társkereső oldalon ugyanis kezdettől fogva lehetőség van magasság alapján szűrni a találatokat.
Még tisztább hangzás: jön a Music Pro a Spotifytól
A Spotify 2025-ben tervezi bevezetni a régóta várt veszteségmentes hangminőséget kínáló szolgáltatását, amely várhatóan „Music Pro” néven lesz elérhető. Ez az új csomag a meglévő Premium előfizetés kiegészítéseként jelenik meg, és havi 5–6 dolláros felárat jelenthet, így az Egyesült Államokban a teljes havi díj 16,99–17,98 dollárra emelkedhet.
Csillaghullás húsvétkor: Digitális távcsövek és appok segítik az égi élményt
Húsvét vasárnap éjszakáján a Lyridák meteorraj látványos csillaghullással ajándékozza meg az égbolt szerelmeseit. A digitális technológia és az infokommunikációs eszközök segítségével az élmény még közelebb kerülhet hozzánk.
A városi autópályák hatása a személyes kapcsolatokra
Egy friss, a Budapesti Corvinus Egyetem részvételével készült nemzetközi kutatás szerint a városi autópályák átlagosan 1-16 százalékkal csökkentik a társas kapcsolatok számát azok között, akik az út két oldalán élnek.
"A politika ma már összefonódott a technológiával, social média algoritmusok diktálják a minket érő impulzusokat"
A Make Art Great Again galéria bemutatja a "Trump ima-, business és wellness-központ"-ot. Hogy miről is van szó, az kiderül a kiállítás két alkozójával - drMáriással és Weiler Péterrel - készített interjúból.