Gondolkodóvá teszi a drónokat a magyar fejlesztés
Gyorsabbak, biztonságosabbak és még több feladatra alkalmasak lehetnek a vezetőnélküli légi járművek, drónok (UAV eszközök) a BHE Bonn Hungary Elektronikai Kft. vezetésével lezajlott három éves kutatás-fejlesztés eredményeként.
A hazai konzorcium új, magasabb szintre emelte az UAV-ok ütközésvédelmét gondolkodáson alapuló, kognitív elemekből álló rendszerével, amelynek kialakításához összetett jel- és képfeldolgozásra, valamint különleges távközlésre is szükség volt. Az eredmények nemzetközi viszonylatban is jelentős előrelépést jelentenek.
Egyre több feladatra alkalmaznak vezető nélküli légi járművet napjainkban, azonban a drón környezetében mozgó járművek azonosítása, követése, osztályozása és a valószínűsíthető mozgásának előrejelzése, ütközésének megelőzése komoly matematikai és technológiai feladat, amely a statisztikai valószínűségen alapuló, úgynevezett sztochaikus jelfeldolgozás legkorszerűbb apparátusait igényli. Az ütközések elkerülése a nagyobb anyagi károk és a tömeges személyi sérülések megelőzése miatt elengedhetetlen, míg a szándékos ütköztetések találati megoldásai is egyre fontosabb biztonsági és védelmi jelentőséggel bírnak.
A BHE Kft., az MTA EK MFA Kutató Intézet, az ASTRON Informatikai Kft. és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem három (SZIT, MHT, MIK) tanszékének közös munkájának eredményeként egy olyan radar-videó-távközlési integrált rendszer jött létre, amellyel a drón nem csupán környezet letapogatására képes, hanem a megszerzett információk tudás bázisú, visszacsatolt jellegű, kognitív használatára is.
„Fontos mérföldkőhöz érkeztünk az UAV eszközök fejlődésében, hiszen a drónok reakcióideje csökkenhet és így olyan összetett, komplikált feladatok megoldására is alkalmassá válnak, mint amilyen például a kötelékben történő repülés. A kutatás-fejlesztés eredménye komoly nemzetközi visszhangot váltott ki a szakmában.” – fogalmazott Dr. Simonyi Ernő, a projekt vezetője.
A fejlesztés révén az UAV repülési missziók tájékozódási és tartalomgenerálási képességei ugrásszerűen javultak. Az ütközés-védelmi tanulással kombinált próbák igazolták, hogy a gyakorlatban is használható, hatékony rendszert sikerült létrehozni, amely várhatóan több más területen is alkalmazható lesz.
A „Kognitív módszerek bevezetése a járművek ütközésvédelmének erősítésére” című (KMR_12-1-2012-0008. számú ) projekt a Magyar Kormány támogatásával a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap finanszírozásával valósul meg.
Kapcsolódó cikkek
- „2025-re veszi fel a versenyt az önjáró villanyautó a robbanómotorossal”
- Többet költünk online játékokra
- A televízió még mindig őrzi egyeduralmát a magyar nappalikban
- Magyar szoftverfejlesztők előtt nyit kaput a Zebra
- Huawei kutatás: legalább 13 megapixeles kamerával felszerelt okostelefonra vágyunk
- A vállalati adatok 40 százaléka elavult
- Magyar vállalkozásoknak hoz megrendelést az űrügynökségi csatlakozás
- Meg kell tanulni egymás nyelvét
- Biometrikus adatokkal könnyítené az utaskezelést a SITA
- Tévénézők országa, mire mehet a Netflix?
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperverseny és izgalmas újdonságok a budapesti Flippermúzeumban
A TWIPY Award a flipperek Oscar-díjának számít: nemcsak a gépek, hanem a flipperekkel kapcsolatos helyszínek is elnyerhetik. Az elismerést az amerikai THIS WEEK IN PINBALL magazin adja át minden évben, és idén a budapesti Flippermúzeum is esélyes volt a legjobb európai helyszín díjára. A szavazás alapján 40 európai flipperes helyszín kapott voksokat, és a Flippermúzeum a második helyen végzett, mindössze 1 százalékkal lemaradva az első helyezettől. A világhírű újlipótvárosi múzeumban továbbra is ingyenesen kipróbálhatók a gépek a belépőjegy áráért, és újdonságként egy flipperverseny is várja a látogatókat – április elsején, Bolondok Napján.
Mindent a szemnek? Több "érzékszerv" kell az önvezetéshez
A Tesla Autopilot rendszerének érzékelői körüli viták újraéledtek egy nemrégiben készült tesztvideó kapcsán, amelyben a rendszer nem tudta felismerni az útakadályokat, ami balesethez vezetett.
Ma este debütál a TV2 nagyszabású Hunyadi-sorozata
Március 8-án, 20 órakor indul a TV2 történelmi drámasorozata, a Hunyadi, amely Hunyadi János életét és korát mutatja be. A tízrészes széria a magyar történelem egyik legjelentősebb alakjának történetét dolgozza fel, modern technológiai megoldásokkal és nemzetközi együttműködéssel.
Lesz-e magyar Oscar? (A filmipar és a technológia)
Március 2-án a világ szeme ismét Hollywoodra szegeződik, aki akarja, akár élőben is nézheti a 2025-ös Oscar-gálát. Az idei esemény különösen izgalmas az informatikai és technológiai vonatkozások miatt, hiszen a filmipar egyre inkább a digitális világ eszközeire támaszkodik. Több jelölt is kiemelkedő technológiai megoldásokat vonultat fel, és az Akadémia már előre kihirdette azokat az innovációkat, amelyek idén technikai Oscar-díjat érdemeltek.
UPDATE: Korábbi hírünket aktualéizáltuk a Mediator sajtóanyagával, amely az esélyeket latolgatja, beleértve a magyar Oscar esélyét is.
Fel fog-e lépni Zámbó Jimmy saját emlékkoncertjén?
A legfrissebb információk szerint 2026-ban - Zámbó Jimmy halálának 25. évfordulója alkalmából - emlékkoncertet terveznek a Budapest Arénában. Bár konkrét részletek még nem állnak rendelkezésre a koncert programjáról, a nemzetközi példák alapján felmerül a kérdés: vajon megjelenik-e a király "személyesen" az eseményen, előad-e valamit saját hangján "eredetiben"?