Falakat készülnek ledönteni magyar fiatalok innovatív ötleteikkel

forrás: Prím Online, 2016. április 30. 03:26

Paralízises betegeket segítő mobilalkalmazás, hosszan eltartható zöldségfelvágott és ingyenes online oktatási platform mutatkozhat be a rangos Falling Walls Lab berlini döntőjén.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának szervezésében ma zajlott Falling Walls Lab Budapest rendezvényen 15 fiatal diák, kutató, illetve szakember mutatta be innovatív ötletét. A nívós nemzetközi Falling Walls Lab hazai előválogatóján a legjobbnak ítélt három fejlesztés, egy paralízises betegeket segítő mobilalkalmazás, egy hosszan eltartható zöldségfelvágott és egy ingyenes online oktatási platform versenyez a novemberi döntőn Berlinben a világhírű szakemberekből álló zsűri előtt.

 

Mobilapptól a zöldségeken át az online oktatásig

A 2016-os Falling Walls Lab Budapest 15 fiatal előadója közül az első helyen jutott tovább a Pázmány Péter Katolikus Egyetem infobionika képzését végző Králik Tamás, aki egy családjában történt esetből kiindulva a nyaktól lefele lebénult emberek számára fejlesztett ki egy fejre szerelt szenzor használatával, pislogással vezérelhető mobiltelefonos alkalmazást, amely a mozgásukban jelentősen korlátozott betegeknek tartalmas időtöltést nyújt. A találmány a jövőben akár a mobilkészülék billentyűzetén szemmozgással irányítható gépelést is lehetővé teszi. Az ötletgazda további célja pedig, hogy egy kifejezetten mozgássérültekre szabott mobil operációs rendszert hozzon létre.

 

A Szent István Egyetem mesterképzését végző második helyezett Gergely Kristóf és társai a rövid ideig frissen tartható zöldségek, illetve az így keletkezett jelentős mennyiségű élelmiszerhulladék problémájára találtak megoldást VeSage nevű termékükkel, amely egy magas fehérjetartalmú és a különleges táplálkozási igényűek számára is fogyasztható zöldségfelvágott. A négyfős csapat a fejlődő országokban megtermelt, de tárolókapacitás hiányában fel nem dolgozott zöldségek hasznosításához szükséges know howt is kidolgozta már, így célozva meg a húspótlást, valamint az ökológiai lábnyom csökkentését.

 

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tanuló, harmadikként továbbjutó Horváth Dániel és társa pedig az EduBase online oktatási platformot mutatta be, amely ingyenes videokurzusokat, valamint ehhez kapcsolódó teszteket kínál különféle tantárgyak és oktatási intézmények követelményeire szabva. A tanulók így saját tempójukban sajátíthatják el az érdekes, szemléletes formában bemutatott tananyagokat, valamint gyakorolhatják is a megszerzett tudást. A weboldalon érettségi feladatmegoldások szimulálása is lehetséges, és a platformot a jövőben akár az iskolai tanulmányi rendszerekbe is lehet integrálni, így a tanárok streamelhetik előadásaikat vagy dolgozatot írathatnak az EduBase-t használva.

 

 

Egyenes út Berlinbe

A Falling Walls Lab Budapest három hazai nyertese a november 8-i berlini döntőn – összesen 100 nemzetközi innovátor között – mutathatja meg tehetségét egy nívós zsűrinek, és közülük a három legkiválóbb a másnapi Falling Walls Lab konferencián is előadhatja koncepcióját. 

 

„A Falling Walls Conference-t minden évben a berlini fal leomlásának évfordulóján, november 9-én rendezik meg, ahol 20 már elismert, kiváló kutató mutatja be munkásságát egyenként 15 percben. A konferencián való szereplési lehetőség kiváló szakmai ugródeszka egy fiatal kutató számára, ugyanis olyan előadókkal oszthatja meg a színpadot, mint például Wolfgang Ketterle Nobel-díjas fizikus. Mindezen felül, a győztesek 500-1.000 eurós pénzjutalomban is részesülnek” – mondta Feiszthuber Helga, a 2015-ös Falling Walls Lab magyarországi nyertese és a 2016-os Falling Walls Lab Budapest zsűritagja.

 

Falakat döntenek

A világ közel 30 országában megrendezett Falling Walls Labeken különböző diszciplínákról és szakterületekről érkező jelentkezők mérettetik meg magukat a természettudományoktól kezdve a gazdaság- és társadalomtudományokon át a művészeti és mérnöki területekig. Az indulók között vannak diákok, kutatók és tudósok, akik BSc, MSc, PhD tanulmányaikat végzik vagy már post doc-ként dolgoznak. A versenyzők háromperces, angol nyelvű előadásokban összegzik ötletüket, innovációjukat választ adva a kérdésre, hogy „Melyik a következő fal, amelyet le kell bontani?”.

 

A 2016-os Falling Walls Lab Budapest rendezvényről készült videofelvétel a http://www.ustream.tv/channel/rSKJ6reA7m3 linken érhető el.

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Csillaghullás húsvétkor: Digitális távcsövek és appok segítik az égi élményt​

Húsvét vasárnap éjszakáján a Lyridák meteorraj látványos csillaghullással ajándékozza meg az égbolt szerelmeseit. A digitális technológia és az infokommunikációs eszközök segítségével az élmény még közelebb kerülhet hozzánk.

 

2025. április 19. 20:43

A városi autópályák hatása a személyes kapcsolatokra

Egy friss, a Budapesti Corvinus Egyetem részvételével készült nemzetközi kutatás szerint a városi autópályák átlagosan 1-16 százalékkal csökkentik a társas kapcsolatok számát azok között, akik az út két oldalán élnek.

2025. március 27. 21:01

"A politika ma már összefonódott a technológiával, social média algoritmusok diktálják a minket érő impulzusokat"

A Make Art Great Again galéria bemutatja a "Trump ima-, business és wellness-központ"-ot. Hogy miről is van szó, az kiderül a kiállítás két alkozójával -  drMáriással és Weiler Péterrel - készített interjúból.

 

2025. március 26. 14:28

Továbbra sem tudjuk, hogy kik ölették meg Kennedyt

Donald Trump amerikai elnök ígéretéhez híven 2025. március 18-án nyilvánosságra hozta az 1963-as John F. Kennedy-merénylettel kapcsolatos, eddig titkosított dokumentumok jelentős részét. A Nemzeti Levéltár honlapján elérhetővé vált mintegy 80 000 oldalnyi anyag új részleteket tár fel Lee Harvey Oswald tevékenységéről és a merénylet körülményeiről.

2025. március 21. 16:38

Flipperverseny és izgalmas újdonságok a budapesti Flippermúzeumban

A TWIPY Award a flipperek Oscar-díjának számít: nemcsak a gépek, hanem a flipperekkel kapcsolatos helyszínek is elnyerhetik. Az elismerést az amerikai THIS WEEK IN PINBALL magazin adja át minden évben, és idén a budapesti Flippermúzeum is esélyes volt a legjobb európai helyszín díjára. A szavazás alapján 40 európai flipperes helyszín kapott voksokat, és a Flippermúzeum a második helyen végzett, mindössze 1 százalékkal lemaradva az első helyezettől. A világhírű újlipótvárosi múzeumban továbbra is ingyenesen kipróbálhatók a gépek a belépőjegy áráért, és újdonságként egy flipperverseny is várja a látogatókat – április elsején, Bolondok Napján.

2025. március 20. 10:06

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Digitális élményforradalom: tegnap ért véget a pekingi InfoComm China 2025

2025. április 19. 14:31

A Microsoft mesterséges intelligenciával gyorsítja a szoftver-frissítéseket

2025. április 16. 17:51

Adatvédelmi nap a GDE-n: Fókuszban a kiberbiztonság és a tudatosság

2025. április 15. 14:43

A Pentagon az informatikai tanácsadókon spórol

2025. április 11. 13:12