Valóságkutatók hete Budapesten: jön a Reality Research Festival
Mi a valóság? A válasz egyre nehezebben meghatározható és egyre több kérdést vet fel. A Reality Research Festival október 21. és 27. között Budapesten városi játékokkal, kiállítással, filmvetítéssel, előadásokkal és gyerekprogrammal igyekszik művészeti, fejlesztői és kutatói szempontokból vizsgálni a témát. Az izgalmas és hiánypótló esemény a Kitchen Budapest (KIBU) és a PLACCC kezdeményezésére jön létre. A programok többsége ingyenes.
A Reality Research Festival október 21. és 27. között első alkalommal várja az új technológiák iránt érdeklődőket Budapesten. A rendezvény célja, hogy művészeti, fejlesztői és kutatói szempontokból egyszerre értelmezze, hogyan ékelődnek be az új technológiák, az AR – augmented reality (kiterjesztett valóság), a VR– virtual reality (virtuális valóság) és az MR– mixed reality(kevert valóság) az észlelési és a tudati zóna közé, illetve hogyan befolyásolják a körülöttünk lévő világ megismerését, feldolgozását. A valóságkutatók hete a PLACCC Nemzetközi Művészeti Fesztivál és a 2007 óta működő, technológiai innovációval foglalkozó labor, a Kitchen Budapest kezdeményezésére született meg több más hazai és nemzetközi kulturális szervezet közreműködésével. A Reality Research Festival központja a Kubik Coworking Iroda alagsorában talált otthonra (13. kerület, Jászai Mari tér 5-6.).
A fesztivál egyik főszervezője, a PLACCC hagyományosan köztéri és helyszínspecifius művészeti produkciók bemutatásával foglalkozik. Rendszeresen hív meg olyan alkotókat, akik használják a digitális technológia nyújtotta lehetőségeket, hogy a városról, a köztérről beszéljenek. Emellett az a kihívás is egyre izgalmasabb, hogy tudnak-e még hatni a digitáliákat mellőző „analóg” taktikák a valóságérzékelésünkre, a városi léthelyzet megélésére. A Reality Research Festival keretében a PLACCC mindkét megközelítésre hoz példát: a belga CREW olyan sétát szervez, ahol a résztvevők high-tech, immerzív eszközöket felvéve mást látnak, mint ahol mozognak, a magyar Normal Vektor fiatal művészeinek projektje pedig a városi tér folyamatosan változó észlelésének egy radikálisan fizikai megélését nyújtja. A finn Reality Research Center és a német Invisible Playground együttműködésében megvalósuló Centre of Possibilities pedig a virtuálisat mint lehetőséget értelmezve ötvözi a digitális platformok, a közösségi média és az városi játékok műfaját.
Az Unfolding Budapest a KIBU-ban dolgozó két művész, Ravasz Jonathan és Filip Ruisl projektje, amely az építészeti rekonstrukció lehetőségeit vizsgálja a virtuális térben. Miközben az épített környezet megőrzése bonyolult jogi és tulajdoni viszonyok függvénye, addig a digitális design a hozzáférésen alapuló kreatív folyamatok terepe. A fesztiválon bemutatott esettanulmány a 7. kerületben található, Pollack Mihály tervezte Makkhetes vendéglő, a mai Holmi-ház (Rottenbiller utca 52.) homlokzatát adja vissza az eredeti terveknek megfelelően a kiterjesztett valóság (AR) alkalmazás segítségével.
A KIBU tehetséggondozó programjában szintén résztvevő alkotó, Pribék Gábor Kolozsvári Lajossal a Szabadság tér hangzásvilágát rögzíti és alakítja zenévé (Audiovisual Map). A téren egy 3D térképpel és GPS nyomkövetéssel rendelkező okostelefonos alkalmazás teszi lehetővé, hogy bejárjuk a kísérleti zeneművet.
A Jászai Mari tér 5-6. szám alatt található óvóhelyen gründolt art & tech bemutató, a Neuro Gym elsősorban hazai alkotók kísérleteit mutatja be a 3D-s és szintetikus világok tervezésének területén. A csoportos kiállítás többek között Jelena Viskovic, Páll Tamás, Kim Leigh Pontin, Fridvalszki Márk, Pribék Gábor, Csiszár Mátyás-Kovács Zoltán (Meetlab) és Kovács Gergő munkáit mutatja be. Az esemény a fesztivál teljes ideje alatt látogatható (október 21-27) délután 3 és este 9 óra között.
A fesztivál elméleti felvetéseit az október 22-i egész napos előadássorozat meghívott szakértői veszik sorra. A nemzetközi résztvevők Mirko Stojkovic a belgrádi ApsArts alapítója, Pekko Koskinen a finn Reality Research Centre-ből, Joris Weijdom az utrechti Maplab vezetője, Daniel Schwarz a kölni Takomat Internet Agentur alapítója, Peter Tomaz Dobrilla, a maribori KIBLA Multimedia Center alapítója, továbbá Nemes Z. Márió költő-esztéta, Sepsi László író, Nagyfi Richárd szociológus és Jelena Viskovic képzőművész.
A Toldi Klubban október 26-án a Crosstalk Video Presentation bemutatja a Metahaven holland design stúdió új filmjét, a Valóságos Egek (Information Skies) című pszichodrámát arról a jövőről, amelyben a virtuális valóság már mindenütt jelenvaló. A magyar nyelvű és magyar főszereplővel (Dávid Georgina) készült 26 perces videót a Metahaven egyik alapítója, Daniel van der Velden vezeti fel.
Gyerekeknek és szüleiknek tart foglalkozást október 22-én, szombaton a Makerspace közösségi műhely a Jászai Mari téri fesztiválközpontban. A modern technikai eszközök használatát célzó készségfejlesztés a népszerű videójátékot, a Minecraft 3D-s mechanikáját ötvözi kézzelfogható építőelemekkel (littleBits).
Kapcsolódó cikkek
- A világ első virtuális olimpiai közvetítése a Samsunggal
- Repülés a virtuális valóság új dimenziójába
- Virtual Reality: egyre közelebb a realitáshoz
- Tegnap még szórakozás, holnap már termék
- A jövő technológiája többé nem elérhetetlen
- VR szemüveg gyerekeknek, ami tanít?
- Kolivri: elindult az első magyar Virtuális Valóság (VR) videó és fotómegosztó oldal
- Magyarországon először – csúcskategóriás sajátmárkás telefonok a Vodafone kínálatában
- Björk és a HTC együttműködéséből megszületett az első virtuális valóságra épülő zenei album
- A Samsung közel hozza Riót a virtuális valóságban!
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperverseny és izgalmas újdonságok a budapesti Flippermúzeumban
A TWIPY Award a flipperek Oscar-díjának számít: nemcsak a gépek, hanem a flipperekkel kapcsolatos helyszínek is elnyerhetik. Az elismerést az amerikai THIS WEEK IN PINBALL magazin adja át minden évben, és idén a budapesti Flippermúzeum is esélyes volt a legjobb európai helyszín díjára. A szavazás alapján 40 európai flipperes helyszín kapott voksokat, és a Flippermúzeum a második helyen végzett, mindössze 1 százalékkal lemaradva az első helyezettől. A világhírű újlipótvárosi múzeumban továbbra is ingyenesen kipróbálhatók a gépek a belépőjegy áráért, és újdonságként egy flipperverseny is várja a látogatókat – április elsején, Bolondok Napján.
Mindent a szemnek? Több "érzékszerv" kell az önvezetéshez
A Tesla Autopilot rendszerének érzékelői körüli viták újraéledtek egy nemrégiben készült tesztvideó kapcsán, amelyben a rendszer nem tudta felismerni az útakadályokat, ami balesethez vezetett.
Ma este debütál a TV2 nagyszabású Hunyadi-sorozata
Március 8-án, 20 órakor indul a TV2 történelmi drámasorozata, a Hunyadi, amely Hunyadi János életét és korát mutatja be. A tízrészes széria a magyar történelem egyik legjelentősebb alakjának történetét dolgozza fel, modern technológiai megoldásokkal és nemzetközi együttműködéssel.
Lesz-e magyar Oscar? (A filmipar és a technológia)
Március 2-án a világ szeme ismét Hollywoodra szegeződik, aki akarja, akár élőben is nézheti a 2025-ös Oscar-gálát. Az idei esemény különösen izgalmas az informatikai és technológiai vonatkozások miatt, hiszen a filmipar egyre inkább a digitális világ eszközeire támaszkodik. Több jelölt is kiemelkedő technológiai megoldásokat vonultat fel, és az Akadémia már előre kihirdette azokat az innovációkat, amelyek idén technikai Oscar-díjat érdemeltek.
UPDATE: Korábbi hírünket aktualéizáltuk a Mediator sajtóanyagával, amely az esélyeket latolgatja, beleértve a magyar Oscar esélyét is.
Fel fog-e lépni Zámbó Jimmy saját emlékkoncertjén?
A legfrissebb információk szerint 2026-ban - Zámbó Jimmy halálának 25. évfordulója alkalmából - emlékkoncertet terveznek a Budapest Arénában. Bár konkrét részletek még nem állnak rendelkezésre a koncert programjáról, a nemzetközi példák alapján felmerül a kérdés: vajon megjelenik-e a király "személyesen" az eseményen, előad-e valamit saját hangján "eredetiben"?