Minden évben milliárdos veszteséget okoz az átlag felhasználókat érintő kiberbűnözés
Az áldozatok átlagosan 140.000 Ft értékű kárt szenvednek egy eredményes támadás esetén és közel fele gondolja úgy, hogy a bankok automatikusan visszafizetik ezeket a károkat
Évente több ezer internet felhasználót fosztanak ki teljesen a kiberbűnözők. A Kasperksy Lab által készített kutatás eredménye azt mutatja, hogy az áldozatok több mint a fele (52%) csak részlegesen, vagy semennyire nem kapták vissza az ellopott pénzt.
Minden évben milliárdos veszteséget okoz a sokszínű és kifinomult kiberbűnözés, amely a fogyasztókat érinti, legyen szó pénzügyi visszaélésről vagy személyes adatok ellopásáról. Ez az összeg a valóságban jóval több lehet, ugyanis számos eset marad észrevétlen és/vagy megoldatlan.
Úgy tűnik, továbbra is nagyon jövedelmező a kiberbűnözés: a kutatás eredményei alapján az áldozatok átlagosan 140.000 Ft értékű kárt szenvednek egy eredményes támadás esetén, minden tizedik válaszadó majdhogynem 1.5 millió Ft-os veszteségről számolt be.
A felhasználók nagy többsége (81%) végez pénzügyi tranzakciót online, és 44%-a tárolja pénzügyi adatait mobil készülékeken. Mivel egyre több felhasználó használ online felületet a pénzügyi tranzakciókhoz, a kiberbűnözők folyamatosan keresik a lehetőségeket, miként tudják feltörni ezeket a fiókokat. Mindenki számára fontos, hogy megbízható informatikai védelemmel rendelkezzen, hogy megvédje adatait és pénzét, ennek ellenére a felhasználók csupán 60%-a gondoskodik minden eszközének védelméről (asztali számítógép, laptop, pendrive, okostelefon, okostévé stb.).
Az online biztonsághoz való hozzáállást gyakran befolyásolja az a tévhit, miszerint az ellopott pénzt vagy adatokat automatikusan visszatérítik. A válaszadók közel fele (45%) azt feltételezi, hogy a bankok automatikusan visszafizetik a kiberbűnözők által okozott pénzügyi károkat, de a felmérés összegzése alapján kiderült, hogy az áldozatok több mint fele soha vagy csak részben kapta vissza pénzét.
"A kiberbűnözők folyamatosan új módszereket keresnek, hogy kihasználják és megtévesszék a fogyasztókat, épp ezért nagyon fontos minden internet felhasználók számára is, hogy védve legyenek. A kiberbűnözők pénzügyi bűncselekményeket végrehajthatnak rosszindulatú programmal, adathalászattal, mobilbank fiók feltöréssel stb. Ne gondolja senki, hogy az ellopott adatokat vagy pénzt visszatérítik. A legjobb módja, hogy megőrizzük pénzünket az interneten, ha mindent megteszünk annak érdekében, hogy ne váljunk áldozattá azáltal, hogy speciális szoftvereket használunk, amely megvédi a személyazonosságunkat és szenzitív adatainkat a bűnözőktől." – mondta Vjacseszlav Zakorzhevsky, a Kaspersky Lab Anti-Malware Kutatócsoport vezetője.
A „Kaspersky Safe Money” az egyik legfontosabb része a Kaspersky Lab otthoni termékeinek, mint például a „Kaspersky Total Security”-nek, amely egy olyan pénzügyi biztonsági szolgáltatás, melynek célja az online pénzügyi műveletek védelme. Számos független kutató szerint ez egy olyan megoldás, amely hatékonyan védi a felhasználókat a pénzügyi visszaélésektől.
Kapcsolódó cikkek
- A gyerekek elégedetlenek szüleik online viselkedésével
- A Kaspersky „Threat Lookup” programja drasztikusan csökkenti a vállalati támadások feltárási idejét
- Zsarolóprogramok: trend előrejelzés 2017-re az Acronistól
- A Kaspersky Lab és az automatizált autók
- 319.000 felhasználót ért pénzügyi támadás a karácsonyi időszakban
- Az okos otthon: támadó vagy segítő?
- A Kaspersky Lab ismerteti a rossz jelszó jellemzőit
- A pénzügyi szervezetek 38%-a nem képes megkülönböztetni egy kibertámadást egy hétköznapi ügyfél aktivitástól
- Az eddigi legveszélyesebb zsarolóvírus elleni dekódoló eszközt tett nyilvánossá a Kaspersky
- A feketepiacon akár egy EU tagállam kormányzati szerverét is megvásárolhatjuk kb. 2000 forintért
Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Kingston tanácsai a NIS2-kompatibilis adatvédelemhez
Többmillió eurós bírsággal is járhat, ha egy szervezet nem tesz eleget a nemrég hatályba lépett NIS2 feltételeinek. A szabályozás összetett és számos területre kiterjed, az érintetteknek pedig már nincs sok idejük megtenni a szükséges lépéseket. A Kingston szakértői szerint jelentősen megkönnyíti az adatvédelemhez kapcsolódó előírások teljesítését, ha a vállalatok hardveres titkosítással minimalizálják az adataikat érintő kiberbiztonsági kockázatokat.