A Rubik-kockát akadálymentesíti vakok számára a SCI-ndikátor nyertese
Muhi Kristóf mérnök-informatikus a Rubik-kocka kapcsán komoly hiányosságra figyelt fel. A vakok és gyengénlátók részére készült dombornyomott Rubik-kockához készített képfeldolgozással működő mobil applikációt, amely a kirakáshoz vezető utat teszi elsajátíthatóvá hangos instrukciók segítségével.
Az élményt és a játékot a gyengén látó vagy vak emberek számára akadálymentesíteni nem csak jó ügy, de fontos tudományos feladat is. Erről győzte meg a szakember tegnap este a zsűrit, a jelenleg teszt fázisban működő applikáció nyilvános bemutatójával, és nyerte meg a 2017-es SCI-ndikátor fődíját. Kristóf egy abból a 12 fiatal kutatóból, akik vállalták, hogy az egyetemi képzésből hiányzó készségekre tesznek szert, és megtanulnak közérthetően és szórakoztatóan beszélni tudományos területükről - úgy hogy azt más szakmák vagy laikus is megértse. A SCI-ndikátor döntőjébe jutott fiatalok március 30-án az Állatkert Csillagterében mutatták be, hogy mire jutottak az elmúlt hetekben filmes- és kommunikációs szakemberek segítségével. A versenybe hét fiú mellett öt lány is bekerült, ami azért is nagyon fontos, mert a természettudományos szakmát választó nők esetében különösen nagy szükség van jól látható példaképekre. A versenybe került lányok közül korábban többen is tapasztalták, hogy az egyetemi képzés során megpróbálták őket eltántorítani a tudományos pályától.
Muhi Kristóf, az Év SCI-ndikátora a verseny fővédnökének, Bogyay Katalin ENSZ-nagykövetnek meghívására részt vehet a Science for Peace rendezvényen New Yorkban, amelyet a Magyar Tudományos Akadémiával és Sumaya jordániai hercegnővel közösen szervez Magyarország Állandó ENSZ Képviselete. Az áprilisi jordán-magyar esemény a tudománynak a béke építésében játszott szerepét mutatja be, valamint üzeneteket fogalmaz meg a soron következő Tudományos Világfórum előkészítéséhez.
A második helyezett Takács Ádám fizikus lett, akinek területe a világunkat felépítő részecskék keletkezésének megértése, a harmadik pedig Solymosi Anita gépészmérnök, aki kutatócsoportjával egy alumínium-hab vázas motort fejlesztett ki. Mindketten kiutazást nyertek a római Maker Faire kiállításra a Nők a Tudományban Egyesület jóvoltából.
A SCI-ndikátor verseny döntőjén a közönség is szavazhatott a kedvencére: a megjelent publikum Farkas Alexandra előadását ítélte a legjobbnak, aki egy védett faj, a dunavirágok megmentéséről mutatott be filmet.
Fontos célkitűzése volt a versenynek, hogy az egyetemisták kilépjenek a laboratóriumból és támogatókat találjanak, hiszen így közelebb kerülhetnek terveik megvalósításához, és mind a tudományos pályán, mind a versenyszférában érvényesülni tudjanak. Számos felajánlás érkezett az üzleti és akadémiai szférából. A CERN Svájci Központjába, a világ legnagyobb részecskegyorsító fellegvárába, Galambos Máté, a kvantuminformáció ábrázolásával foglalkozó mérnök-informatikus kapott meghívást az MTA Energiatudományi Központjának jóvoltából. Novák Emil mechatronikai mérnökhallgató, aki robotok építésével foglalkozik az Evosoft mentorprogramjában vehet részt. Halasi Valentina, az emberek gondolataiban előforduló mintákat feltérképező matematikust a Ustream – an IBM Company egy hónapos szakmai gyakorlatra várja budapesti fejlesztőközpontjába. A Magyar Nemzeti Kereskedőház Innotrade mentor-programjába Korhecz Lilla, a formatervezést és az épületgépészetet egy design-radiátorban egyesítő kutató kapott felvételt. Több versenyző is elsajátíthatja a Google marketing elméleti és gyakorlati rejtelmeit a Google Ground felajánlásában és VIP meghívót kap a budapesti CRAFT Konferenciára, amelyet a magyar IT szektor legsikeresebb szereplői szerveznek. A nyertesek bemutatkozhatnak az MTA által szervezett 2017. évi Magyar Tudomány Ünnepén, valamint a verseny végeztével továbbra is élvezhetik a Szertár tudománykommunikációs blog pártfogását.
Az tudománykommunikációs versenyt természettudományi, műszaki, informatikai és matematika szakos hallgatók részvételével hívta életre a Nők a Tudományban Egyesület azzal a céllal, hogy segítse a fiatal kutatókat a komplex gondolatok közérthető megfogalmazásában, megnyerő átadásában. Miközben súlyosbodó probléma, hogy az ipar több százezer technológia-orientált szakemberben szenved hiányt, az oktatás nem vértezi fel a tudományos képzés során a szakembereket olyan készségekkel, amelyekkel a versenyszférában és a tudományos pályán érvényesülni lehet. Ezek közé tartozik a kommunikáció és a nyitottság más diszciplínák irányába.
“A verseny hozadéka nemcsak az, hogy fiatal kutató lányok és fiúk kezébe eszközt adtunk önmaguk kifejezésére, hanem elősegítettük a nyitottságot egymás irányába. Különböző diszciplínák képviselői megismerték és megkedvelték egymást. Ez a tudományos érzékenyítés szép és fontos hozadéka a kezdeményezésnek.” - mondta el Szigeti Fanni, a Nők a Tudományban Egyesület ügyvezetője.
Az elkövetkező évtizedekben a legtöbb állás olyan szakmákban fog megszűnni, ahol ma jellemzően többnyire nők dolgoznak. A technológiai és természettudományos területeken, melyek már most - és a jövőben különösen – a legfontosabb munkahelyteremtő szegmensek lesznek, jelenleg jóval kevesebb a nő, mint a férfi; az UNESCO felmérése szerint világszinten a kutatóknak mindössze csak 30%-a kerül ki közülük. A Nők a Tudományban Egyesület ösztönözni kívánja a nőket, hogy minél többen lépjenek tudományos vagy technológiai pályára, hiszen a munkaerőpiac nők tízezreinek biztosíthat állást ezekben a szegmensekben.
Kapcsolódó cikkek
- Elkezdődött a BeeSmarter jelentkezési időszaka
- Melyik startup nyeri idén a Blastoff 150 ezer eurós fődíját?
- Magyarok a nemzetközi siker kapujában
- A jövő női vállalkozói mérkőznek meg nőnapon
- Online nyomozós üzleti verseny
- Magyar startupok, akikről sokat hallunk még az idén
- Lezárult a Nemzeti Kiberverseny hazai fordulója a ProDay IT-Biztonsági Konferencián
- ProDay IT-Biztonsági Konferencia és Expo Budapesten
- Forradalmi ötleté az első hely - ők lettek idén a Highlights of Hungary győztesei
- Tizenéves programozó zseniket díjazott a UPC
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Színhelyesség és hatékonyság egy készülékben
Az EPSON eco-solvent technológiájú széles formátumú nyomtatói jelentős fejlesztéseken mentek keresztül, melyek csúcspontja az új SC-S9100 modell. Ez a készülék letisztult, kompakt formatervezésének köszönhetően nemcsak esztétikus, hanem rendkívül praktikus is: kisebb helyet igényel, könnyebb kezelhetőséget kínál, és az érintőképernyős panel használata is egyszerűbbé vált.
Sintra AI: Az új digitális asszisztens
A mesterséges intelligencia (AI) ügynökök egyre több területen jelennek meg, céljuk pedig a mindennapi munka megkönnyítése. A Sintra AI, egy új platform, azt ígéri, hogy segít automatizálni a napi feladatokat, így csökkentve az adminisztratív terheket. De vajon érdemes belevágni?
Flipperverseny és izgalmas újdonságok a budapesti Flippermúzeumban
A TWIPY Award a flipperek Oscar-díjának számít: nemcsak a gépek, hanem a flipperekkel kapcsolatos helyszínek is elnyerhetik. Az elismerést az amerikai THIS WEEK IN PINBALL magazin adja át minden évben, és idén a budapesti Flippermúzeum is esélyes volt a legjobb európai helyszín díjára. A szavazás alapján 40 európai flipperes helyszín kapott voksokat, és a Flippermúzeum a második helyen végzett, mindössze 1 százalékkal lemaradva az első helyezettől. A világhírű újlipótvárosi múzeumban továbbra is ingyenesen kipróbálhatók a gépek a belépőjegy áráért, és újdonságként egy flipperverseny is várja a látogatókat – április elsején, Bolondok Napján.
Egyetemistáknak szóló innovációs verseny indul Magyarországon
A Magyar Innovációs Szövetség, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság és az Országos Tudományos Diákköri Tanács megállapodást kötöttek egy új, az innovációt középpontba helyező verseny, az InnOtdk megrendezéséről. A kétévente megrendezésre kerülő verseny célja, hogy az OTDK-hoz hasonló formában egyetemisták bemutathassák innovációra épülő projektjeiket.
Galaxy S25 Ultra: Zajok és csodák az Erzsébet téren
Egy rejtélyes fekete doboz jelenik meg a budapesti Erzsébet téren március 20. és 22. között. Ez a Zajtár, a Samsung pop-up bemutatója és kiállítása, ahol a látogatók felfedezhetik az idén debütáló Galaxy S25 Ultra okostelefon új AI-alapú funkcióit, egy egészen friss perspektívából. Az érdeklődők kipróbálhatják a készülékeket, különös figyelmet szentelve a Hangsávszerkesztő és az éjszakai videó funkcióknak, ráadásul a legszerencsésebbek megnyerhetik a vállalat csúcskategóriás készülékét.