A Kirin 970, a Huawei első mobil AI platformja
A Huawei fogyasztói üzletága a berlini IFA (Nemzetközi Szórakoztatóelektronikai és Háztartási Gép Vásár) szakkiállításon bemutatta az első, mobil mesterséges intelligencia (AI) platformú processzorát, a Kirin 970-et, illetve ismertette az AI jövőjével kapcsolatos vízióját.
A vállalat szerint az új fejlesztés megváltoztatja az eszközök és az emberek közti interakció eddigi módját azzal, hogy – a felhő szolgáltatásokat az AI gyors feldolgozó-képességével és érzékenyégével egyesítve – életre kelti a mesterséges intelligencia élményét. A Kirin 970 hajtotta készülékek képesek lesznek valóban megérteni a felhasználókat, támogatják a valós idejű képfelismerést, a hang-alapú interakciót, valamint az intelligens fotózás könnyed használatát is biztosítják.
„Egy új, izgalmas korszak küszöbén állunk az okostelefonok jövőjét illetően”, - mondta Richard Yu, a Huawei Fogyasztói Üzletágának elnöke. „A Huawei elkötelezett amellett, hogy az okoskészülékekből intelligens készülékeket fejlesszen olyan end-to-end képességek kialakításával, melyek a chip-ek, az eszközök és a felhő közös fejlődését támogatják. A végső cél, hogy jelentősen jobb felhasználói élményt nyújtsunk. A Kirin 970 az első a számos új fejlesztés között, melyek erős AI funkciókat hoznak el készülékeinkre, és túlszárnyalják a versenytársakat”, - tette hozzá Yu.
A Huawei szerint a mobil mesterséges intelligencia (Mobile AI) egyesíti a készülék (On-device AI) és a felhő mesterséges intelligenciáját – Mobil AI = Készülék AI + Felhő AI. Az intelligens élmény elérése érdekében ugyanis optimalizálni kell az összhangot a készülékek és a felhő között. A felhő mesterséges intelligenciát (cloud AI) ugyan már szélesebb körben alkalmazzák, de a felhasználói élmény területén még mindig van hely fejlődésre, a várakozási idő, a stabilitás és a biztonság területein egyaránt.
A felhő AI és a készülék AI ki tudják egészíteni egymást: a készülék mesterséges intelligenciája erős érzékelési képességgel bír, amely az emberek megértésének és támogatásának az alapja. A szenzorok hatalmas mennyiségű valós idejű és személyre szabott adatot tudnak előállítani. A chip erős feldolgozó-képességének segítségével pedig az eszközök jobban megértik majd a felhasználói igényeket, valóban testreszabott és könnyen elérhető szolgáltatásokat tudnak nyújtani.
Kirin 970: 25-ször nagyobb teljesítmény, nyitott platform
A Huawei új Kirin 970-es zászlóshajó chipje a vállalat első olyan mobil AI platformja, amely Neural Processing Unit-ot (NPU) használ. Az NPU jelentősen javítja az eszköz válaszidejét és lehetővé teszi a készülékek AI lehetőségeinek teljes kihasználását. A legfejlettebb 10 nm-es TSMC processzorral felszerelt Kirin 970 mindössze egy négyzetcentiméteren 5,5 milliárd tranzisztort sűrít össze. A chipet egy nyolcmagos processzor (CPU) és egy következő generációs, tizenkét magos grafikus gyorsító (GPU) hajtja. Ezzel a Kirin 970 új heterogén architektúrája a négymagos Cortex-A73 CPU-hoz képest 25-szörös teljesítményre képes 50-szer nagyobb hatékonyság mellett. A benchmark képfelismerő tesztek során a Kirin 970 egy perc alatt kétezer képet dolgozott fel, amely gyorsabb bármelyik piacon lévő chip-nél.
Röviden, a Kirin 970 chip gyorsabban és sokkal kisebb energiaráfordítással képes ugyanazon AI feladatok végrehajtására. A felhasználók így lényegesen hosszabb akkumulátor-időtartamra és gördülékenyebb 3D játékélményre számíthatnak. A Kirin 970 hajtotta készülékek képesek lesznek valóban megérteni a felhasználókat, támogatják a valós idejű képfelismerést, hang-alapú interakciót és az intelligens fotózás könnyed használatát is biztosítják. A chip-készlet bemutatásával a Huawei az AI technológia szélesebb körű használatát kívánja lehetővé tenni, valamint biztosítja, hogy a felhasználók egy eddig sosem látott mesterséges intelligencia élményhez jussanak a kezükben.
A Kirin 970 támogatja az LTE Cat.18 DL és a Cat.13 UL kapcsolatokat, maximálisan 1.2 Gbps letöltési sebességre képes és minden szolgáltató hálózatán világszerte lehetővé teszi a lehető leggyorsabb letöltést.
Ugyanakkor a technológiai újítások önmagukban nem elegendők a felhasználói élmények forradalmasításához, ezért a Huawei folyamatosan minél több fejlesztővel, tartalommal, szolgáltatásokkal keresi az együttműködést, hogy nagyobb értéket tudjon teremteni a felhasználóknak. Az új AI fejlesztésekhez az egész értéklánc együttműködésére szükség van, mind a több tízmillió fejlesztőére, mind a több százmillió felhasználó tapasztalataira és visszajelzéseire. A Huawei a Kirin 970-et nyitott platformnak szánja a mobil AI számára, megnyitva a chip-készletet a fejlesztők és partnerek előtt, hogy új és innovatív módokat találhassanak feldolgozási képességeinek.
Az AI-val jön az intelligens készülékek kora
A mesterséges intelligencia korában az intelligens készülékek egyre inkább önmagunk kiterjesztésévé válnak. Hasznos, hatékony, könnyen hozzáférhető információval és szolgáltatásokkal látnak el minket, egyre lenyűgözőbb élményeket kínálva. Az AI fogja a következő szintre emelni az okoskészülékek intelligens fejlődését, mert nem passzívan reagál a felhasználói igényekre, hanem érzékeli majd a kedvünket és a környezetünket, így proaktívan ajánl majd új módokat arra, hogy kapcsolatba lépjünk a világgal.
Kapcsolódó cikkek
- Hamarosan hazánkba is megérkezik a Huawei P9 Lite Mini
- A Bosch munkatársakká változtatja a robotokat
- A mesterséges intelligencia feltartóztathatatlanul terjed
- Három Huawei által gyártott készüléket díjaztak
- A Huawei Vakációs Barométere rámutat a különbségekre
- Már az első százban a Huawei a Fortune 500 listán
- Házhoz jön a Huawei a javítandó prémium készülékekért
- Huawei kutatás az okostelefonnal kapcsolatos nyaralási szokásainkról
- Mindent fel a felhőbe, már a kicsiknek is
- AI-jaj, ez itt és most a robotok őskora!
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Kezdődik az év végi roham a mérlegképes könyvelők számára
A Kulcs-Soft által működtetett Kulcs-Akadémia három éve biztosítja a kreditpontos képzés lehetőségét, a digitalizáció jegyében online és személyes formában is.
A világ öt legjobb márkája között a Samsung
A Samsungot az ötödik egymást követő évben választotta a világ legjobb öt márkája közé az Interbrand. A nemzetközileg is elismert márkatanácsadó vállalat évente közzéteszi a legjobb nemzetközi márkákat tartalmazó Best Global Brands listáját. Az idei listából kiderült, a vállalat márkaértéke elérte a 100,8 milliárd dollárt, amely 10%-os növekedést jelent az előző évhez képest.
Közösen telepít e-kamion töltőállomásokat a Siemens és az OMV
Az e-buszok és e-haszongépjárművek száma évek óta dinamikusan nő, a személyautó-állomány mellett a fuvarozásban, illetve az áruszállításban is egyre inkább teret nyer az elektrifikáció. A busz- és logisztikai flották üzemeltetői ezért egyre inkább keresik megfelelő töltési megoldásokat.
Küzdelem a csalások ellen: ma már nem elég, ha automatikusan ellenőrizzük az összes tranzakciót
A hagyományos tranzakciómonitorozáson túl egyre nagyobb szerepet kap a hatékonyabb, kockázatelemzés a pénzügyi bűncselekmények elleni harcban. Már nem elég automatikusan ellenőrizni a tranzakciókat és kiszűrni a gyanúsakat; szükség van az ügyfél várható és tényleges tevékenységének vizsgálatára, amelyhez a siker érdekében különböző kockázati mutatók kombinációját kell alkalmazni.
A Jane Goodall Intézet nyerte a Telekom pályázatát
Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben – címmel hirdetett pályázatot kifejezetten magyarországi nonprofit szervezetek számára a Magyar Telekom és a Hello Nonprofit. A felhívásban olyan szervezetek jelentkezését várták, melyek az e-hulladék és a digitális környezetszennyezés csökkentésére; a városi éghajlati alkalmazkodásra; vagy a hazai ökoszisztémák ellenállóképességének támogatására fókuszálnak. A zsűri 21 pályázatból választotta ki a győztes Jane Goodall Intézet „Passzold vissza, Tesó!” programját, amely 16 millió forint támogatásban részesül.