Schneider Electric: Nem lehet a nulláról kezdeni
Az adatközpontokért felelős szakemberek jól tudják, hogy a régi rendszerek és a modern üzleti igények közötti szakadék áthidalása óriási feladat, így ilyen esetben sokan a legszívesebben „ledózerolnák” az adatközpontot, és teljesen újat építenének ki helyette. Ha azonban nem hullott az ölükbe egy komolyabb összeg, vagy nincs rá kikezdhetetlen üzleti indokuk, a legtöbb vállalat számára nem az újrakezdés, hanem az adatközpont korszerűsítése a megoldás. A Schneider Electric szakértői szerint ehhez négy fontos lépés vezet.
4 lépés a modernizálás felé
A hagyományos adatközpontok általában statikusak, kézi vezérlést igényelnek, és korlátozott lehet az élettartamuk is. Ezzel szemben modern társaik dinamikusak, automatizáltak és hosszú távon fenntarthatók. Első ránézésre túl nagy falatnak tűnhet, ha a hagyományosról az intelligens rendszerekre szeretnénk átállni. Ha viszont követjük a lenti, egyértelmű lépéseket, a korszerűsítési folyamat is egyszerű lesz.
Felmérés
Aki a modernizálás mellett dönt, minden bizonnyal a következő kérdést teszi fel legelőször: „Honnan tudhatnánk, hogy mire költsünk elsőként, ha azt sem tudjuk pontosan, hogy mi áll rendelkezésre, és hogy mi lehet a leghatékonyabb megoldás?”
Ennek kiderítéséhez először fel kell mérni, hogy mi mindennel rendelkezik az adatközpont, illetve pontosan milyen üzleti célokat kell elérni. Fontos kérdés például, hogy rugalmasabbá szeretnénk-e tenni az adatközpontot, esetleg hatékonyabbá vagy redundánsabbá. Az ilyen kérdésekre adott válaszok határozzák meg, hogy milyen befektetések hozhatják a legnagyobb hasznot.
A modern technológia lehetővé teszi a digitális adatgyűjtő megoldások használatát, amelyek kiválóan méretezhető, olcsó alternatívát nyújtanak a papír és ceruza, valamint az emberi munka helyett, így jóval könnyebbé teszik a felmérés folyamatát. Ezek az egyszerű, felhőalapú alkalmazások a hálózatra csatlakoztatva fontos metaadatokat szolgáltatnak a fizikai infrastruktúráról és az informatikai környezetekről. Ilyenkor használhatók ki igazán jól a big data-megoldások előnyei, mivel az összegyűjtött adatok központosíthatók, az elemzésekből pedig a gyakorlatban is jól hasznosítható információk nyerhetők ki.
Az alapok helyreállítása
Előfordulhat, hogy a modernizálási projekt keretében a későbbiek folyamán bizonyos szolgáltatásokat áthelyezünk a felhőbe, mégis szükség van az alapul szolgáló rendszerek hibáinak kijavítására is. Ez ugyanis szintén elősegíti a korszerűsítést, és akár a legkisebb módosítás is nagy előrelépést jelenthet.
Egyszerű példa erre, mikor a rackszekrényeket a hideg és a meleg levegő áramlásának figyelembe vételével helyezik át. Ez a változtatás növelheti a hatékonyságot, és akár kapacitást is felszabadíthat. Hasonlóan fontos terület a hűtési rendszer felülvizsgálata és módosítása, amellyel szintén komoly eredményeket lehet elérni.
Az adatközpontokban általában túl nagy hangsúlyt fektetnek a legmodernebb eszközök beszerzésére. Az új, innovatív technológia valóban hasznos, ám a termodinamikai szabályok a legmodernebb feltételek mellett is érvényesek maradnak az adatközpontban: az áram beérkezik, az informatikai munka lezajlik, és hő keletkezik, amit el kell vezetni. Ha tehát nagyobb adatközponti beruházásra készülünk, fontos, hogy előbb az alapvető rendszereket tegyük rendbe. Ezzel el is indultunk a megfelelő irányba az optimalizálás felé.
Optimalizálás
Egyszer minden rendszer életében eljön az az idő, amikor már annyira elavulttá válik, hogy a javítás már nem jöhet szóba. Az optimalizálási folyamat során ezeket az eszközöket le kell cserélnünk a fejlesztés érdekében.
Egy régebbi típusú légkondicionáló berendezés például egyetlen fokozaton működik, a környezet hőingadozásától függetlenül. Az újabb technológia azonban lehetővé teszi több fokozat használatát, a terem hőmérsékletéhez igazodva. Ugyanez érvényes a szünetmentes tápegységekre is, amelyek régen szintén csak egy fokozattal működtek, ma már azonban gazdaságosabb és hatékonyabb funkciókat is kínálnak. A modern szivattyúk szintén dinamikus működtetést tesznek lehetővé.
Az új eszközök természetesen komoly beruházást igényelnek, ami azonban elkerülhetetlen egy adatközpont megfelelő üzemeltetéséhez, hiszen ez jelenti a jövőbe vezető utat.
Automatizálás és vezérlés
Miután az optimalizálási szakasz lezárult, már csak az intelligens adatközpont legfontosabb funkcióit kell elérhetővé tenni: az automatizálást és a vezérlést. Ezek a rendszerek elengedhetetlenek annak ellenőrzéséhez, hogy a kijavított és optimalizált eszközök valóban megfelelően működnek-e.
Az adatközponti infrastruktúramenedzsment (Data Center Infrastructure Management - DCIM) szoftver például lehetővé teszi a megfelelő paraméterek beállítását, emellett riasztások küldésére is képes, amelyekkel megakadályozható, hogy egy kisebb probléma katasztrófába torkolljon. Az automatizálási és vezérlési eszközök ráadásul a megbízhatóság és a rendelkezésre állás fenntartásában is segítenek.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar Big Data cég száll be az éhezés elleni globális küzdelembe
- Építsük ma a holnap adatközpontjait!
- Felhő vagy kolokáció? Ez itt a kérdés!
- Big Data: a magyar vállalatok már a rajtnál lemaradhatnak
- A Schneider Electricnél a család az első
- Nincs lehetetlen, csak tehetetlen
- Az Eaton bővíti a piacvezető 93PM UPS kínálatát
- Aktív energiagazdálkodás – buzzwordök és a valóság
- A Fujitsu a PRIMEFLEX for VMware Cloud Foundation megoldással támogatja a szoftveralapú adatközpontok kiépítését
- 140 évnyi evolúció az építkezésben
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Mától Magyarországon is Ayvens néven működik a legnagyobb hazai flottakezelő
Ayvens márkanév alatt folytatja tevékenységét hazánk legnagyobb flottakezelője és mobilitási szolgáltatója, az ALD Automotive | LeasePlan. Az új márka létrejöttének előzménye, hogy 2023 májusában a Societe Generale csoporthoz tartozó ALD Automotive felvásárolta a LeasePlant, az integráció egyik fontos lépéseként pedig immáron Magyarországon is Ayvens néven folytatja működését a vállalat. Az Ayvens világszerte 42 országban 3,4 milliós flottát üzemeltet, melyből több mint 550 000 elektromos meghajtású. Magyarországon az Ayvens közel 3000 ügyfele részére nyújt mobilitási megoldásokat, és összesen mintegy 33000 járműből álló flottát kezel.
Együttműködési megállapodást jelentett be a SentinelOne és a Lenovo
Többéves együttműködést jelentett be a SentinelOne és a Lenovo, amely keretében Lenovo felhasználók millióinak teszik elérhetővé világszerte a mesterséges intelligencia által vezérelt végpont alapú biztonságot. A Lenovo a SentinelOne iparágvezető Singularity Platformját és generatív AI funkcióit (Purple AI) építi be új PC-ibe, valamint olyan frissítéseket kínál a felhasználóknak, amivel bővíthetik a ThinkShield biztonsági portfólióját és autonóm módon védhetik meg az eszközöket a modern támadásoktól.
Magyar biotech startup került be az AWS globális AI programjába
Az Amazon Web Services (AWS) bejelentette, hogy a mesterséges intelligenciával rákellenes megoldásokat kutató biotech céget, a Turbine-t, egyetlen magyarként beválasztották az AWS Global Generative AI Accelerator 10 hetes programjába, amelybe globálisan mindössze 80 vállalkozás került be idén.