A Fujitsu mesterséges intelligenciával segíti a terhességi cukorbetegség kezelését
A Fujitsu kezdeményezése mesterséges intelligenciával javítja a terhességi cukorbetegség észlelését és kezelését. A fontos életmódbeli tényezőket és vércukorszint-adatokat mobilalkalmazás segítségével követő és mérő projekt lehetővé teszi a kismamák állapotának hatékonyabb figyelését és kezelését. A Fujitsu adatintegrációs és -modellezési szolgáltatásokat nyújt, és létrehozza a betegek adatait megjelenítő felhasználói felületet, amely révén az egészségügyi szakemberek személyre szabott kezelést javasolhatnak a betegeknek.
Gesztációs diabétesz akkor alakul ki, ha a szervezet nem képes elegendő inzulint – vércukorszintet szabályozó hormont – előállítani a terhesség során megemelkedett igények kielégítéséhez. Ez az egyébként többnyire tünetmentes állapot koraszüléshez vagy szülési komplikációkhoz vezethet. A projektet a finn CleverHealth Network bonyolítja le, és a HUS Helsinki Egyetemi Kórház koordinálja. A résztvevők gépi tanulás segítségével elemzik az egészségügyi adatokat, ami magas szintű felismeréseket biztosít az egészségügyi szakembereknek az olyan kismamák egészségi állapotáról, akiknél magasabb terhességi cukorbetegség kockázata, és segíti az egyéni szükségletekhez és kockázati profilhoz igazodó tanácsok és kezelés kidolgozását.
A HUS szerint a Finnországra jellemző évi 52 ezer terhességen belül 18% a cukorbetegség aránya, azaz közel 10 ezer terhes nőt diagnosztizálnak évente gesztációs diabétesszel. Mintegy felüknél később 2-es típusú cukorbetegség alakul ki, amelynél a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, vagy a szervezet sejtjei nem reagálnak az inzulinra. Ez mintegy 5000 új diabéteszes esetet jelent évente, összesen 28 millió euró kezelési összköltséggel. A CleverHealth Network projektje a terhességi cukorbetegség figyelését és kezelését kívánja javítani. A projekt résztvevői mobilalkalmazást fejlesztenek a kismamák vércukorszintjével, fizikai aktivitásával, táplálkozásával, pulzusával és napi súlyváltozásával kapcsolatos adatok mérésére és tárolására. Az egészségügyi szakemberek valós időben hozzáférnek ezekhez az adatokhoz.
A Fujitsu által nyújtott adatintegrációs és -modellezési szolgáltatások feladata, hogy gondoskodjanak az adatok kompatibilitásáról a HUS adattavával (data lake) és az egészségügyi adatok finn nemzeti nyilvántartásával (Kanta PHR). A nemzeti adattárban bárki elérheti és kezelheti személyes egészségügyi adatait. A Fujitsu tervezi azt a felhasználói felületet is, amely megkönnyíti az egészségügyi szakemberek számára az információk értelmezését.
„A projektben a Fujitsu által Japánban és Finnországban fejlesztett különféle technológiákat ötvözve hozzuk létre az érzékelőadatokat és az analitikát hasznosító, új szolgáltatási platformot. A felismerések kinyerésén túl az is fontos, hogy értelmes, világos módon tudjuk megjeleníteni az adatokat, és a gyakorlatban is hasznosítható analitikai eredményekkel szolgáljunk az egészségügyi szakembereknek. Ezért olyan felületet tervezünk, amely azon túl, hogy egyetlen pillantással áttekintést ad a fontos adatokról, az anomáliákat is azonnal, egyértelműen jelzi” – mutatott rá Mikko Lampinen, a Fujitsu Finnország állami szektorbeli és egészségügyi értékesítésért felelős vezetője.
A projekt gépi tanulás segítségével, személyes kockázati profil alapján biztosít a beteg egyéni szükségleteire szabott tanácsokat és kezelést. Az AI alkalmazása révén a rendszer korábban elképzelhetetlen módon előre tudja jelezni az édesanya és gyermeke egészségnek további alakulását. Az AI-vezérelt felismerésekkel prognosztizálható például a kismama vércukorszintjének jövőbeni alakulása, valamint a magzat várható születési súlya és testtömeg-indexe (BMI), ami lehetővé teszi, hogy nagyon célzott megelőző tanácsadást nyújtsanak az édesanyának az életmód és a táplálkozás terén.
„A HUS és a Helsinki Egyetemi Kórház szülésközpontja, Európa egyik legnagyobb ilyen intézménye által gyűjtött adatok nagyszerű kiindulópontot jelentenek a partnerek közötti együttműködéshez. A színvonalas kutatás eredményeit a napi klinikai gyakorlatba integrálva új alapokra helyezhetjük számos egészségi probléma megelőzését és kezelését, a teljesen új szolgáltatásokat dolgozhatunk ki. A CleverHealth Network ökoszisztéma gyors reagálókészsége folytán eddig nagyon gyorsan haladtunk, így máris hozzáfoghatunk az első fejlesztési projekt keretében az új szolgáltatások kidolgozásához” – nyilatkozta Aki Lindén, a HUS vezérigazgatója.
Kapcsolódó cikkek
- A Fujitsu bemutatja vadonatúj STYLISTIC V727 „kettő az egyben” táblagépét
- A 2018-as Fujitsu World Tour bemutatja, hogyan járul hozzá a „co-creation” a sikerhez
- A Lenovo bemutatta mesterséges intelligencia telepítés és fejlesztés eszközeit
- Rendelhető a Fujitsu és a NetApp közös NFLEX-megoldása
- A Fujitsu fejleszti európai AI-kiválóságközpontját
- A Fujitsu mélytanulási képességekkel ruházza fel munkaállomásait és szervereit
- Kézikönyv a mesterséges intelligenciához
- Megnyílt a Fujitsu blockchain-innovációs központja
- A Fujitsu IoT-infrastruktúra megoldása az ingatlankezelőknek is jól jön
- Legyőzi-e a mesterséges intelligencia az emberi hozzáadott értéket?
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
10 Gbps sebesség az Óbudai Egyetemen
Magyarországon az Óbudai Egyetem az első felsőoktatási intézmény, amely a WiFi 7 szabványnak megfelelő, legmodernebb vezeték nélküli hálózatot alakított ki. A Huawei kampusz megoldásának bevezetésével az egyetem egy jövőálló, 10 Gbps sebességű hálózatot hozott létre, amely a jobb hálózati élmény, valamint a hatékonyabb oktatás, kutatás és adminisztráció érdekében működik. Az állandó innováció és átalakítás eredményeként az Óbudai Egyetem úttörő szereplővé vált, új mércét állítva a hálózatfejlesztés terén az európai egyetemek között. A fejlett hálózati technológiák és a magas színvonalú digitális oktatási környezet alkotják az egyetem sikerének alapját.
Új raktárnyitásával a Prologis átlépte az 5 millió m²-t a közép-európai piacon
A Prologis, a logisztikai ingatlanok globális piacvezetője, közép-európai portfóliójában meghaladta az 5 millió m²-nyi modern raktárterületet. A lengyelországi Prologis Park Ruda Śląskában található új, 37 000 m²-es raktár megnyitásával a vállalat sikeresen átlépte ezt a határt a régiós portfóliójában.
Pécsett folytatódott a HR Fest: A régió munkaerőpiaci kihívásai és lehetőségei
Március 20-án Pécsett folytatódott a HR Fest, az ország egyik legnépszerűbb HR rendezvénysorozata, amely ezúttal a dél-dunántúli régió munkaerőpiaci kihívásaira összpontosított. Az egész napos eseményen neves szakértők osztották meg tudásukat, miközben a helyi gazdasági szereplők a fiatal munkaerő megtartása és a beruházások ösztönzése érdekében folytattak eszmecserét. A rendezvényen szó esett a British American Tobacco pécsi beruházásáról, valamint a helyi kis- és középvállalkozások növekedési lehetőségeiről is.
Az Amazon Web Services bemutatta az Ocelot kvantumchipet
Az Amazon Web Services (AWS) mérnökei új szemléletmódot alkalmaztak a kvantumchipek építésében. Ahelyett, hogy csupán a kvantumbitek (qubitek) számát növelték volna, főként a zajok hatékonyabb csökkentésére helyezték a hangsúlyt. Ennek eredményeként létrehozták az Ocelot kvantumchip prototípusát, amely előrejelzéseik szerint akár öt évvel is közelebb hozhatja a kvantumszámítógépek széles körű elérhetőségét.
Humanoid robotok, Nobel-díj és MI-orvosok: Mi vár ránk a következő évtizedekben?
Ha valakinek rendelkezésére áll 12–14 millió forint, januártól Magyarországon is megvásárolhat egy humanoid robotot. De mit gondolnak a magyarok a technológiai újítások, különösen a mesterséges intelligencia (MI) kapcsán? Elképzelhető-e, hogy a jövőben egy robot nyeri az aranyérmet valamelyik olimpiai sportágban? Vagy akár egy MI nyeri el a Nobel-díjat? Hajlandóak lennének-e MI-orvossal vagy MI-ügyvéddel konzultálni? A legfrissebb nemzetközi kutatás eredményeit most megosztjuk.