Tovább folytatódik az ország digitális gazdaságának fejlesztése
Komoly mérföldkőhöz ért a digitális gazdaság fejlesztésének folyamatában a Magyar Telekom és a T-Systems Magyarország: mára az ország területének közel hatvan százalékán elérhető a gépek közötti kommunikációra használható új keskenysávú IoT hálózati funkció.
Ezen keresztül már nagy számban kommunikálhatnak például az otthoni okos mérőórák, a mezőgazdasági járművek és ipari berendezések, a közszféra ellenőrző-eszközei és akár egyes egészségügyi mérőműszerek is. A Budapesten már közel egy éve kialakított hálózati funkció bővítésnek újabb fázisát a T-Systems Symposiumon jelentették be 2018 november 27-én.
A keskenysávú dolgok internete, úgynevezett NB-IoT (Narrow-Band–Internet of Things) gyökeres változást hoz a gazdaságba azzal, hogy a legfontosabb döntéseket a vezetők az automata rendszerekre támaszkodva is egzakt, pontos adatok alapján hozhatják meg. A magyar gazdaság digitalizációja ezzel a lefedettséggel új szintre lép és új lehetőségeket teremt. Vállalkozások százainál teszi majd lehetővé, hogy gépeik, járműveik, berendezéseik, szenzoraik alacsony költségek mellett folyamatosan kommunikáljanak egymással és információt szállítsanak nekünk. A gyártásban, a logisztikában és a mezőgazdaságban elterjedt digitális alkalmazások a keskenysávú IoT-hálózaton gazdaságosabban kommunikálhatnak, így ez az új technológia a mindennapokban is támogatja majd az innovációt, a hatékony döntéshozatalt, és a minden eddiginél gazdaságosabb napi működést.
A NB-IoT néven ismert technológia magas megbízhatóság mellett kiemelkedő beltéri penetrációt, alacsony költség- és energiafelhasználást biztosít, mely megfelel számos ipari, közszféra és lakossági IoT felhasználási terület által támasztott elvárásnak.
A hálózatbővítés ezen jelentős mérföldkövét a T-Systems Symposium 2018 konferenciáján jelentette be dr. Palkovics László nemzeti innovációs és technológiai miniszter, Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója, Kaszás Zoltán, a T-Systems Magyarország vezérigazgatója és Srini Gopalan a Deutsche Telekom igazgatósági tagja.
Erre az új, keskenysávú, gépek közötti kommunikációt támogató hálózatra épülő megoldások realizálása és későbbi bevezetése, elterjesztése érdekében 2018-ban iparági partner- és fejlesztési programot indított a T-Systems. Az NB-IoT partnerprogramba bekapcsolódó fejlesztők és jövőbeni felhasználó partnerek hozzáférnek egy közös tudásbázishoz, de a T-Systems igény esetén egyéni támogatást is nyújt. A program keretében a partnerek számára lehetőség biztosított megoldásaik kipróbálására és optimalizálására tesztek keretében az elérhető teljes NB-IoT hálózaton.
Technikai adatok:
A keskenysávú dolgok internete (NB-IoT) egy új típusú, LTE alapú, kimondottan mobilhálózatokra szabványosított technológia. Az NB-IoT az LPWAN (Low Power Wide Area Network) családjába tartozó adatátvitel, mely kifejezetten a gépek közötti kommunikációra lett kifejlesztve, melynek sávszélessége alacsony, 600b/s - 250 Kb/s közötti. A 3GPP szabványnak megfelelően a rendelkezésre állása magas, a technológia pedig jövőbiztos, azaz a most szabványosítás alatt álló 5G hálózatok részévé válhat a kiépített rendszer. A kiépített hálózat a Deutsche Telekom NB-IoT hálózatfejlesztési tevékenységének Közép-Európai szinten egyik első fázisaként valósult meg.
A hálózatot a jövőben a lakossági ügyfelek is használhatják háztartási mérőeszközeik, riasztóberendezések és egyéb okos eszközök kommunikációjára.
Kapcsolódó cikkek
- A telekom bemutatta az első Magyarországi, valós körülmények között létrejött 5G kapcsolatot
- Kedvet csinál a tanuláshoz és közösséget épít a digitális oktatás
- Új internetalapú üzenetküldő szolgáltatás indul a Magyar Telekomnál
- A Deutsche Telekom képviseli a legmagasabb 4G/LTE hálózati minőséget Európában
- Az egész fővárosban elérhetővé tette NB-IoT hálózatát a Telekom
- Berlinben működésbe lépett Európa első 5G hálózata
- 5G: Akár ötvenmilliárd összekapcsolt eszköz 2025-re
- A ma esti kölni Gorillaz koncertet 360 fokos élő streamben közvetíti a Telekom
- Dobogós helyen Magyarország 4G mobilhálózata
- A Telekom 5G-s hálózatot épít Zalaegerszegen
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?
A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.
Egyre magasabb szintekre tör az IT
Backoffice-ból stratégiai területté vált az IT a cégek életében, hiszen ma már nemcsak a rendszerek működését, de egy cég fejlődését, stratégiai irányvonalait is erőteljesen meghatározhatja – véli a K&H IT vezetője. Ehhez igazodva az IT kiadások is egyre tetemesebb részét teszik ki a működési költségeknek – elérve akár a 70 százalékot is. Különösen igaz ez a bankokra, ahol az innovatív informatikai megoldások már a pénzügyi tranzakciók részét képezik.
A PwC megvette a GKID-t
A GKID megállapodást kötött a PwC-vel, melynek értelmében a PricewaterhouseCoopers Magyarország Kft. 100%-os tulajdonrészt szerzett a GKID Research & Consulting Kft-ben. Ezzel a PwC tanácsadási üzletága digitális kereskedelmi, csomaglogisztikai, médiapiaci valamint adatszolgáltatási és piackutatási kompetenciával is bővül.