Az épületek a fő felelősei a minden eddiginél nagyobb energia-túlfogyasztásnak

forrás: Prím Online, 2019. július 24. 15:59

Idén minden eddiginél korábban, július 29-én érjük el a Globális Túlfogyasztás napját, idén július 29-re elhasználjuk a Föld megújulni képes természetierőforrás-készleteit. Ugyanakkor kevesen gondolnák, hogy napjainkban az épületek a legnagyobb energiafogyasztók. A megoldás azonban a kezünkben van. Szakemberek kimutatták, hogy pusztán már létező energiahatékonysági megoldások alkalmazásával 3 héttel tolható ki a Globális Túlfogyasztás Napja.

2018-ban a Túlfogyasztás Napja augusztus 1-re esett, idén pedig tovább romlott a helyzet, két nappal korábban jön el ez a nap. Tehát még soha nem használtuk el ilyen gyorsan a Föld évről évre megújulni képes természetierőforrás-készleteit. 

 

Az épületek lesznek a fő felelősök 

Napjainkban csupán az épületek a világ energiafogyasztásának több mint 30%-át teszik ki, ami az előrejelzések szerint 20 év múlva már a 80%-os arányt is elérheti. Az urbanizáció és a népességnövekedés egyre nagyobb méreteket ölt, egyre több épület nő ki a földből, a szélsőségessé váló időjárási viszonyok pedig egyre nagyobb terhet rónak a hűtési-fűtési rendszerekre, így érthető a tendencia megdöbbentő mértékű növekedése. Ezért minden, széles körben elterjedő épületenergetikai megoldás, amely segít az energiamegtakarításban, globális mértékben is hozzájárulhat az emberiség ökológiai lábnyomának csökkentéséhez.

 

A Globális Túlfogyasztás Napját a Global Foodprint Network nemzetközi kutatószervezet ökológiailábnyom-számításának segítségével határozzák meg. A statisztikák szerint a Túlfogyasztás Napját a 70-es évek óta egyre hamarabb érjük el. Idén az év első 7 hónapjában feléljük az egész éves természetierőforrás-mennyiséget, és az év hátralévő részében már úgy használjuk az ökoszisztémánk szolgáltatásait, hogy azok nem képesek egy éven belül regenerálni magukat. Ökológiai lábnyomunk 60%-át pedig a szén-dioxid-kibocsátásunk teszi ki. 

 

A folyamat visszafordítható

A Global Foodprint Network és a Schneider Electric meggyőződése, hogy a folyamat visszafordítható már létező, kipróbált technológiák segítségével. Ez annak köszönhető, hogy a digitális transzformáció az épületenergetika területét is elérte. Ahol korábban az energiahatékonysági megoldások véget értek (pl. egy hagyományos épület esetében a megfelelő szigetelés, nyílászárók, hatékony hűtés-fűtési rendszer), ma ott kezdődnek az új épületenergetikai megközelítés kínálta lehetőségek. A szenzorok által közvetített valós idejű energetikai adatok és a historikus adattömeg elemzése együttesen soha nem látott perspektívákat nyitott meg. A Schneider Electric IoT-alapú EcoStruxure platformja egyesíti azokat az intelligens megoldásokat (például az energiafelhasználási adatok teljes körű összegyűjtése, elemzése és felhasználóbarát megjelenítése), melyeknek köszönhetően akár 50%-os energiahatékonyság-növekedés érhető el. 

 

A szervezet és a villamosipar meghatározó szereplője több év közös együttműködés után, 2019-ben ismét összeállt, hogy megoldásokat javasoljanak a Globális Túlfogyasztás Napja elmozdítására, a #MoveTheDate programra. A kezdeményezés elsősorban a világ nagyvállalatainak szól: az óriásvállalatok segíthetnek az évtizedes negatív tendencia megfordításában a „one-planet” kompatibilis üzleti modell elfogadásával. A one planet company-k olyan nagyvállalatok, amelyek üzleti modelljeikkel, energiahatékonysági és megújulóenergia-projektjeikkel akár 3 héttel segíthetnek kitolni a Globális Túlfogyasztás Napjának dátumát.

 

Számolja ki saját ökológiai lábnyomát 

Bár a világgazdaság meghatározó szereplőinek vezető szerepük lehet globális környezetterhelésünk csökkentésében, az egyéni szerepvállalás fontosságát sem szabad alábecsülnünk. Az alábbi linken bárki néhány perc alatt kiszámolhatja saját ökológiai lábnyomát: http://www.footprintcalculator.org/?_sm_au_=iVVnkn0SsTHk4rJF

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

K&H: állandó társsá vált a mesterséges intelligencia a banki ügyfeleknél

Egy év alatt több mint egymillió beszélgetést és havonta hatezer átutalást végeztetnek Kate-tel, a K&H, az ország egyetlen hangalapú, mesterséges intelligenciával működő digitális pénzügyi asszisztensével, amely már kétszáz funkciót tud. A mobilbanki ügyfelek tizede már rendszeresen használja. A siker az intelligens, beszédfelismerésen és természetes nyelvi feldolgozáson alapuló funkcióinak köszönhető, amelyek révén az ügyfelek kényelmesen, emberi módon kommunikálhatnak a bankkal.

2024. november 3. 15:23

A hazai szállítmányozásban is kopogtat az e-mobilitás

Hazánkban az e-mobilitás a többség számára a személygépjárművek elektrifikációját jelenti, pedig a szállítmányozás területén is jelentős potenciál rejlik benne. Nem véletlen, hogy a nemzetközi szakkiállításokon egyre-másra mutatkoznak be a nagy gyártók e-kamionjai és e-furgonjai, Magyarországon viszont ezen a területen a piaci szerepek éppen csak kialakulóban vannak.

2024. november 3. 13:48

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59