Közzétette az NMHH a 2019-es országgyűlési beszámolóit
A hatósági elektronikus hírközlési munkáról és az NMHH Médiatanácsának működéséről külön-külön ad átfogó tájékoztatást a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) két, éves rendszerességgel megjelenő dokumentuma. Mindkettő teljes terjedelmében olvasható május végétől a hatóság honlapján is.
Az NMHH minden évben, idén is a május végi határidőt betartva nyújtotta be az elektronikus hírközlésről szóló és a Médiatanács tevékenységét tárgyaló beszámolóit az Országgyűlésnek. A dokumentumokat előbb az érintett szakbizottságok vizsgálják, majd az Országgyűlés plenáris ülése szavaz a jelentés elfogadásáról. A száztíz, illetve százötven oldalas kiadványok pdf formátumban (a korábbi évek beszámolóihoz hasonlóan) letölthetők az NMHH honlapjáról.
Az elektronikus hírközlési beszámoló
A hatóság elektronikus hírközlési tevékenységét áttekintő kiadvány a 2019-es hírközlési és postapiaci áttekintés mellett beszámol az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex bevezetéséről és annak hazai átültetéséről, emellett természetesen részletes képet kapunk a Budapesten megrendezett ITU Telecom World és a Sarm es-Sejkben megtartott WRC-19 konferenciák eredményeiről és tanulságairól is. Kiderül a beszámolóból: a hatóság az elektronikus hírközlési szolgáltatók felügyeletekor 2019-ben egyfelől az előfizetők széles körét érintő, hálózatsemlegességi szabályokat és az Európai Unióba irányuló nemzetközi hívások árazásának szabályosságát vizsgálta, másfelől a kötbér-kifizetések teljesítését, amely az előfizető és a szolgáltató kapcsolatában különösen kényes pont az ellenőrzési tapasztalatok és a hatósághoz beérkező panaszok alapján. Újdonság volt 2019-ben, hogy a hírközlési építmények engedélyezésében a bejelentések és az építésiengedély-kérések is elektronikusan benyújthatóvá váltak.
Az összefoglaló kiemeli: a hazai frekvenciagazdálkodás fontos eredménye, hogy sikerrel zárult az országos földfelszíni digitális televízió-műsorszóró hálózatok pályázata, amelyet az Antenna Hungária Zrt. nyert el 12 évre. De a beszámoló kitér a hatóság mérőszolgálatának eredményeire is, amely tavaly az elektroszmoggal kapcsolatban például 559 helyszínen végzett kézi műszeres mérést, 401 helyszínen pedig többnapos, telepített műszeres vizsgálatot. A dokumentum a hatóság tavalyi gyermekvédelmi, oktatástámogatási munkáját is összegzi: a hatóság jogsegélyszolgálataként működő Internet Hotline például egy év alatt rekordmennyiségű, több mint nyolcszáz megkeresést kapott, a budapesti és debreceni helyszíneken működő Bűvösvölgy médiaértés-oktató központok foglalkozásain több mint 260 iskolából 11 ezernél is több tanuló vett részt.
A Médiatanács beszámolója
A Médiatanács beszámolója bemutatja a leköszönő és a decembertől őket váltó új Médiatanács-tagokat, az NMHH Médiatudományi Intézetének legújabb kiadványait, részletezi – a jogalkalmazó Médiatanács számára alapvető jogszabálynak számító – médiatörvényt érintő változásokat, és témák szerint csoportosítva egyedileg is ismerteti a Médiatanács gyűlöletbeszédhez, a kiegyensúlyozott tájékoztatáshoz, az emberi jogokhoz és a kiskorúak védelméhez, valamint a kereskedelmi közleményekhez kapcsolódó döntéseit. A beszámoló közel száz táblázattal, ábrával, diagrammal szemléltetve tekinti át a médiaszolgáltatások jogi és piaci helyzetének alakulását, beszámol a Médiatanács társszabályozási és támogatói tevékenységéről. A testület tavaly összesen közel 1400 döntést hozott; ezek zöme a médiaszolgáltatási jogosultságokkal (786 db) és a médiafelügyelettel kapcsolatban (236 db) született meg.
Külön fejezet szól az NMHH médiaelemző tevékenységéről is. Ennek keretében a hatóság 2019-ben is vizsgálta a hírműsorokban előforduló, bűncselekményekkel foglalkozó hírek aránymaximumának betartását, a társadalmi sokszínűség reprezentációját, a tévéreklámok, a támogatott műsorok és a termékmegjelenítések közzétételi gyakorlatát, a reklámok, a műsorelőzetesek relatív hangosságát és a hallássérültek számára elvégzett akadálymentesítést a törvényben előírt műsorokban. A kiadvány mellékletében a 2018-as és 2019-es hazai médiafogyasztási adatokról készült felmérés infografikáiból alapos ismereteket szerezhetünk – többek között – a televíziózási szokásokról, a vizsgált időszak legnézettebb és leghallgatottabb műsorairól, legnépszerűbb weboldalairól, legolvasottabb nyomtatott sajtótermékeiről, leggyakoribb reklámfilmjeiről.
Kapcsolódó cikkek
- Helyi és körzeti tévék kapnak 122 millió forintos támogatást
- Médiatanács: Újra szólhat az Európa Rádió Miskolcon
- Pályázati lehetőség közösségi televíziók és rádiók részére
- Huszonegy rádió huszonnégy műsora kapott közel 75 millió forintos támogatást
- Tovább szólhat a Kunság Rádió és a Halas Rádió
- Rádiós pályázatokról döntött a Médiatanács
- Tizenkilenc televízió és rádió kap több mint 115 millió forintos támogatást
- Médiatanács: A járvány miatt könnyítést kapnak a testület által támogatott médiaszolgáltatók
- Médiatanács: Nyolcszáz millió forint rádió- és tévéműsorok készítésére
- A Való Világ miatt büntetett a Médiatanács
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Magyar siker a látássegítő eszközöket fejlesztők nemzetközi versenyén
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának EyeRider csapata elnyerte az első helyet a 2024-es Cybathlon Vision Assistance kategóriájában.
Videojáték és e-sport kutatás 2024
Az e-sport hazai ismertsége és népszerűsége folyamatosan növekszik, a felnőtt magyar lakosság háromnegyede hallotta már a kifejezést, és 1 millió fő játszik is heti szinten e-sport játékkal – derült ki a Reacty Digital és a HUNESZ 2024-es videójáték és e-sport kutatásából. A bázis növekvő méretének köszönhetően a kapcsolódó költések összege is növekedett, éves szinten elérte a 80 milliárd forintot. Egyre több e-sport játék jelenik meg okostelefonra is, ami 2024-ben már érzékelhető hatással van a videójátékozási szokásokra.
Robotkutyákat tesztel a Boxy fulfillment logisztikai központ
A Boxy fulfillment szolgáltató hosszútávú technológiai fejlesztési projektjének keretében pilot programot indított a négylábú robotok e-kereskedelemben történő alkalmazási lehetőségeinek felmérése érdekében. A kísérlet célja, hogy feltérképezze a robotikában rejlő rugalmasság és autonómia olyan aspektusait, amelyek hozzájárulhatnak az e-kereskedelmi logisztika hatékonyságának növeléséhez, valamint a vásárlói és munkavállalói élmény javításához.
Együttműködik az ABB és a Zumtobel Csoport
A globális technológiai piacvezető ABB és az ausztriai székhelyű, a professzionális világítási megoldások terén világelső Zumtobel Csoport bejelentette, hogy stratégiai partnerségre lép. Céljuk az intelligens épületmegoldások és az egyenáramú (DC) ipari termékalkalmazások fejlesztése. Az együttműködő felek azt tervezik, hogy a fenntartható épületek számára integrált, intelligens megoldásokat kínálva jelentős hozzáadott értéket teremtsenek a kereskedelmi, ipari és intézményi szektorban tevékenykedő ügyfelek számára.
A Telekom ügyfelei számára már minden budapesti metróvonalon elérhető az 5g szolgáltatás
A Telekom november 11-étől az összes budapesti metróvonalon elérhetővé tette az 5G hálózatot ügyfelei számára, amelyet 5G-képes készülékkel és mobilinternet-szolgáltatással tudnak igénybe venni.