Hány liter benzint lehet vásárolni egy átlagfizetésből Magyarországon és a világban?
A Picodi.com analízis csapata megvizsgálta a benzinárak változását néhány országban és kiszámolta hány liter benzint engedhet meg magának egy átlagos Magyar 2020-ban.
Olcsóbb benzin
A benzinárak ingadozása miatt, ahogy előző évben is, az év első feléből gyűjtöttünk adatokat.A 42 vizsgált Európai ország közül 39-ben 2020 első felében alacsonyabbak voltak a benzinárak, mint 2019.ben. A legnagyobb árcsökkenés Bosznia Hercegovinában (−17,8%), Ukrajnában (−15,4%) és Romániában volt (−14%).
Magyarországon a benzinárak 8,6%-kal csökkentek az elmúlt év elejéhez képest. Szintén csökkenés vehető észre más Európai országokban is, mint Szlovákiában (−9,2%), Csehországban (−8,7%), Németországban (−8,1%) és Litvániában (−7,5%).
Érdekes módon, Oroszországban a benzinárak enyhén emelkedtek (0,8%) és Belorussziában 12,4%-kal lett magasabb, mint tavaly.
Benzin mutató 2020: ki töltheti a legtöbb benzint a tankba Európában?
(klikkelj a nyilakra a további 41 ország adataiért)
Európában az oroszok élvezhetik a legolcsóbb üzemanyag előnyeit – az átlagos benzinár itt, átszámítva 58 euro cent (205 Ft) . A hollandoknál pedig a legdrágább – 1,58 € (556 Ft).
Összehasonlítottuk az átlagos benzinárakat 2020 első feléből a legutolsó aktuális átlagfizetésekkel.Svájc és Luxemburg már második éve büszkélkedhet a legjobb benzinár és átlagfizetés arányával. Az átlagfizetés ezen országok polgárainak lehetővé teszi, hogy 3795 és 3320 liter benzint vásároljanak fejenként. Dánia 2484 literrel egészíti ki a dobogó 3. helyét.
Magyarországon a KSH adatai alapján az átlagfizetés 388.000 Ft (258.000 nettó). Ez azt jelenti, hogy egy átlagos magyar 745 liter benzint vásárolhat a fizetéséből. A magyaroknál sok Európai ország lakosai több benzint engedhetnek meg maguknak, a csehek például 881 litert, a németek pedig 1938 litert. A rangsorban mögöttünk áll többek között Szlovákia (694 liter), Törökország (484 liter) és Szerbia (429 liter) is.
Az utolsó 3 helyet Moldova, Ukrajna és Albánia foglalja el. Az átlagos fizetés itt csak 352, 345 és 239 liter benzinre elég fejenként.
Benzin világranglista
(További információkért menj az egérrel a kiválasztott ország nevére)
A legjobb pozíciókat a világranglistán a Perzsa-öböl országai uralják. Szaúd- Arábiában, Katarban és Kuvaitban átlagosan 5112 és 8210 liter benzint lehetett vásárolni az év elején az átlagfizetésből. Érdemes megemlíteni, hogy Kuvait 139 literrel kevesebbet engedhet meg magának az idén, mint a tavalyi évben, másfelől a Szaúdiak és a Katarban élők mintegy 4933 és 1603 liternél több benzint tölthetnek a tankba, mint az elmúlt évben.
A legrosszabb helyzetet Kubában tapasztalták, itt mindössze 28 liter benzin ára az átlagfizetés (2 liter növekedés idén). Annak ellenére, hogy Tádzsikisztán és Zambia követi Kubát a rangsor alján, ők még így is hétszer annyi benzint engedhetnek meg maguknak (151 és 219 liter fejenként).
Kiderült az is, hogy olajmágnásnak lenni nem mindig jelent olcsó üzemanyagot az ország polgárainak. Vegyük például Nigériát, aki a legtöbb benzint termeli egész Afrikában és a benzin ára itt a legalacsonyabb (0,31 euró), mégis az alacsony átlagbér miatt a nigériaiak viszonylag kevés – 539 liter benzint tudnak venni ebből. Hasonló a helyzet Európa olajmennyországában, Oroszországban. Egy olyan országban, amely a világ második legnagyobb olajtermelője az átlagfizetésért csak 919 liter benzint engedhetnek meg maguknak az itt lakók.
Venezuelában szintén érdekes a helyzet. A Dél-Amerikai országban korlátozások vannak érvényben, melyek szerint havonta egy fő 120 liter benzint vásárolhat körülbelül 0,025 dollár/liter áron. A határérték túllépése után a benzint csak dollár/liter „piaci” áron lehet megvásárolni és csak 200 benzinkút ad erre lehetőséget az országban. Számításaink szerint az átlagfizetés itt 148 liter benzinre korlátozódik (120 liter támogatott és 28 liter teljes áron), ami drasztikus különbség az elmúlt év 14 milliárd literjéhez képest.
A keresés módszertana
Ez a jelentés az átlagos nettó bért használja a nemzeti statisztikai hivatalok vagy az illetékes minisztériumok által rendelkezésre bocsátott legfrissebb adatok szerint. Több, mint 100 országban vizsgált 2020 első feléből vett adatok a globalpetrolprices.com-tól és más helyi forrásokból. Annak érdekében, hogy megkapjuk a liter-számot, elosztottuk az átlagbért a benzin árával. A valuta átváltásához az elmúlt 90 nap átlagárával számoltunk.
Kapcsolódó cikkek
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Adatok, adatbázisok a háborús bűnökről
A háborús bűncselekmények bizonyítékainak megőrzése és kezelése kulcsfontosságú az igazságszolgáltatás számára, különösen az olyan konfliktusok esetében, mint az Ukrajnában zajló háború. Az Eurojust, az Európai Unió igazságügyi együttműködési ügynöksége, jelentős lépéseket tett ezen bizonyítékok összegyűjtése és megőrzése érdekében, ugyanakkor szükség lenne a közösségi platformok törölt adataira is.
Új raktárnyitásával a Prologis átlépte az 5 millió m²-t a közép-európai piacon
A Prologis, a logisztikai ingatlanok globális piacvezetője, közép-európai portfóliójában meghaladta az 5 millió m²-nyi modern raktárterületet. A lengyelországi Prologis Park Ruda Śląskában található új, 37 000 m²-es raktár megnyitásával a vállalat sikeresen átlépte ezt a határt a régiós portfóliójában.
Pécsett folytatódott a HR Fest: A régió munkaerőpiaci kihívásai és lehetőségei
Március 20-án Pécsett folytatódott a HR Fest, az ország egyik legnépszerűbb HR rendezvénysorozata, amely ezúttal a dél-dunántúli régió munkaerőpiaci kihívásaira összpontosított. Az egész napos eseményen neves szakértők osztották meg tudásukat, miközben a helyi gazdasági szereplők a fiatal munkaerő megtartása és a beruházások ösztönzése érdekében folytattak eszmecserét. A rendezvényen szó esett a British American Tobacco pécsi beruházásáról, valamint a helyi kis- és középvállalkozások növekedési lehetőségeiről is.
Humanoid robotok, Nobel-díj és MI-orvosok: Mi vár ránk a következő évtizedekben?
Ha valakinek rendelkezésére áll 12–14 millió forint, januártól Magyarországon is megvásárolhat egy humanoid robotot. De mit gondolnak a magyarok a technológiai újítások, különösen a mesterséges intelligencia (MI) kapcsán? Elképzelhető-e, hogy a jövőben egy robot nyeri az aranyérmet valamelyik olimpiai sportágban? Vagy akár egy MI nyeri el a Nobel-díjat? Hajlandóak lennének-e MI-orvossal vagy MI-ügyvéddel konzultálni? A legfrissebb nemzetközi kutatás eredményeit most megosztjuk.