Nyolc pedagógus kapta meg idén a Rátz Tanár Úr Életműdíjat
A mai napon 21. alkalommal adták a Rátz Tanár Úr Életműdíjat azon általános és középiskolában oktató pedagógusoknak, akik matematika-, fizika-, kémia-, biológiaoktatás területén kimagasló teljesítményt nyújtanak a tantárgyak népszerűsítésében és a tehetséggondozásban.
A Magyar Tudományos Akadémia dísztermében megrendezett díjátadón nyolc tanár vehette át az Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért Rátz Lászlóról elnevezett díját. A kitüntetést az Ericsson Magyarország, a Graphisoft és a Richter Gedeon által létrehozott alapítvány kuratóriuma ítéli oda minden évben, összesen 12 millió forint értékben.
A világban, amelyben élünk a technológia gyors ütemű fejlődésének köszönhetően az információ elképesztő sebességgel terjed és bárki számára pillanatok alatt elérhető. Nagy kérdés azonban, hogy a gyerekek, akik bár ebben az új világban digitális bennszülöttként élnek, mit kezdenek ezzel a rengeteg információval, hogyan választják ki ezek közül, mi a valódi és mi a megbízható – hogy mik a tények, hogy mit mond a tudomány.
Ezt a tudást, amire alapozva később döntéseket hoznak a fiatalok, az iskolában a pedagógusoktól kapják meg. A Rátz Tanár Úr Életműdíj immár 21. éve azon kiemelkedő természettudományos tárgyakat tanító pedagógusok munkájára hívja fel a figyelmet, akik a tudásukkal és pedagógiai érzékükkel széles látókörű felnőttekké nevelik diákjaikat. A mai napon, a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében megrendezett ünnepélyes díjátadón nyolc pedagógus vehette át a Magyar Természettudományos Oktatásért alapítvány Rátz Lászlóról elnevezett díját. Az 1,5 millió forinttal járó kitüntetést az Ericsson Magyarország, a Graphisoft és a Richter Gedeon által létrehozott alapítvány kuratóriuma ítéli oda minden évben.
Az életművükért díjazott pedagógusok elmondták, hogy az elmúlt évek során szembetűnővé vált, milyen kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy a gyerekek megtanulják az olyan alapvető természettudományos tényeket, mint hogy hogyan működik az emberi élettan, hogy hogyan tudunk a statisztika által adatokat értelmezni és rendszerezni, vagy hogy mi is történik pontosan az éghajlatváltozás során a környezetünkkel. Hiszen valójában ezek azok az alapok, amikhez a diákok később visszanyúlnak, amikor hasonló jelenséggel találkoznak és ezek azok az információk, amik a felnőtté válásuk során segíti őket a világban való eligazodásban.
„A mi feladatunk az, hogy megmutassuk és elismerjük azokat a természettudományos tárgyakat oktató pedagógusokat, akik hivatástudatukkal generációk jövőjére vannak pozitív hatással. Szeretnénk egyúttal példát mutatni a gazdasági szereplőknek is, hogy lehetőségeikhez mérten támogassák az oktatást, hiszen az igazi befektetés a magyar gazdaság számára a tudásban rejlik, a tudás átadásának kulcsa pedig a pedagógusainkban.” – mondta el Kroó Norbert, professzor, akadémikus, az Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért kuratóriumának elnöke.
A Rátz Tanár Úr Életműdíjat az ország bármely általános vagy középiskolájában tanító vagy korábban ott tevékenykedő pedagógus megkaphatja. A díjazott pedagógusok valamennyien a reál tantárgyak oktatási színvonalának emeléséért dolgoznak, diákjaik sikeresen szerepelnek országos tudományos versenyeken, az oktatás mellett rendszeresen továbbképzik magukat, tájékozottak az adott tudomány területén elért eredményekről, gyakran tankönyvek és szakmai folyóiratok szerzői.
Az idei évben a következő pedagógusoknak ítélte oda a díjat a kuratórium:
- Csahóczi Erzsébet, ELTE Gyertyánffy István Gyakorló Általános Iskola
- Kovács István, Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola
- Dr. Vankó Péter, BME Fizikai Tanszék
- Pápai Gyuláné és Pápai Gyula, Babos József Általános Iskola, Fertőd /Soproni Szakképzési Centrum, Vas- és Villamosipari Technikum, Sopron
- Fodor Erika, ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium
- Sarka Lajos, Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
- Dr. Molnár Katalin, ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium
- Horváth Zsolt, Gödöllői Református Líceum Gimnázium
Kapcsolódó cikkek
- Nehezen tudják elengedni a szülők az érdemjegyeket
- Vékonykliens munkaállomásokkal támogatja a Delta Technologies a debreceni szakemberképzést
- Hivatalos Amazon Web Services oktatóközpont lett a Training360
- Nyílt Nap az ELTE Informatikai Karán
- Stratégiai együttműködés a Bosch és az Óbudai Egyetem között
- Ez lesz a következő években a 4 legfontosabb soft skill
- Több száz siket fiatal életét befolyásolja a jelnyelv használata
- Tudóspalánták éjszakája
- Virtuális valóság is segíti a mérnökképzést a Bosch laboratóriumában a Debreceni Egyetemen
- Magyar diákok az unió egyik legbefolyásosabb digitális innovációs egyetemi képzésén
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Codecool és az IVSZ is segített az európai szoftverképzés fejlesztésén
Négy év után az Európai Szoftverkészség-fejlesztési Szövetség (ESSA) sikeresen teljesítette küldetését, és stabil alapot fektetett le az európai digitális munkaerő számára. Az ESSA 22 ország 26 partnere és több mint 50 társult partnere, köztük a Codecool és az IVSZ szakértőinek tudását egyesítette a tudomány, az ipar és a szakpolitika területeiről.
A drónok alkalmazásáról kínál egymásra épülő képzéseket a Széchenyi István Egyetem
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős szereplője a hazai drónkutatásnak és -fejlesztésnek, emellett a szakemberek oktatásában is kiemelkedő szerepet játszik. Az intézményben mára olyan drónképzési rendszert alakítottak ki a téma szakértői, amely a pilóta nélküli légi járművek építésétől azok irányításán át különféle felhasználásukig mindenre kiterjedő tudást kínál. Ezek között különös hangsúlyt kap a drónok fenntarthatóságot támogató alkalmazása. A képzéseket új honlap gyűjti csokorba.
Átadták a 2024. évi Rátz Tanár Úr Életműdíjakat
Ebben az évben is nyolc kiemelkedő teljesítményű tanárt részesített elismerésben az Ericsson Magyarország, a Graphisoft és a Richter Gedeon Nyrt. támogatásával létrehozott Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért kuratóriuma. A reáltárgyak legkiválóbb hazai tanárai december 10-én ünnepélyes keretek között vették át az egyenként 2,5 millió forintos pénzjutalommal járó Rátz Tanár Úr Életműdíjat. Az esemény helyszíne a Budapesti-Fasori Evangélikus Gimnázium volt: itt tanított Rátz László, akinek emlékére a díjat alapították.