Cobotok és fenntarhatóság
Tavaly július 29-re esett a Föld túllövés napja, ez az a nap, amikor ökológiai lábnyomunk meghaladja a bolygó biokapacitását. Kevesen kapcsolják össze a robotokat és a fenntarthatóságot, de a Föld világnapja lehetőséget ad az automatizálással foglalkozóknak arra, hogy újragondolják, a robotok segítségével hogyan csökkenthetik a hulladékmennyiségüket, az energiafelhasználásukat és hogyan csoportosíthatják jobban a kapacitásokat a bolygónk és társadalmunk védelme érdekében.
A hulladék csökkentése a gyártásban
Egyes gyártási folyamatok sok nyersanyagot igényelnek és emellett sok hulladékot termelnek, többek között a gyártási hibák miatt. A hulladék csökkentésének egyik leghatékonyabb módja az ilyen ágazatokban a gyártási eljárások minőségének javítása csúcstechnológia és a robotika alkalmazásával. A napjainkban bevetett együttműködő robotok nagy mértékben képesek csökkenteni a gyártási hulladékot, mivel az emberi munkaerővel szemben a cobotok képesek ciklusról-ciklusra ugyanúgy megismételni a folyamatokat, javítva ezzel a gyártási minőséget. A cobotok világszerte segítenek a különböző méretű vállalatoknak a selejt csökkentésében például olyan iparágakban, mint a hegesztés, az adagolás és az anyageltávolítás. Bár az egyes műhelyekben vagy gyárakban keletkező hulladékra gyakorolt hatás a világ kihívásainak összefüggésében jelentéktelennek tűnhet, a precíz robottechnológia alkalmazásának teljes globális hatása jelentős lehet.
Az ipar rugalmasságának növelése
Az elmúlt évtizedekben a hangsúly az alacsony árú tömegtermelésen volt. Globálisan számos komplex termelési lánc kialakulását láthattuk, de tapasztalhattuk a gyártók gondolkodásmódjának változását is. A világjárvány rávilágított az ellátási láncok sebezhetőségére, és számos vállalatot arra kényszerített, hogy alaposabban megvizsgálja termelési folyamatait. A világjárvány előtt már megindult a "reshoring" irányzata, ami a más országokban emelkedő munkaerőköltségek és a növekvő szállítási költségek következménye. Most a robottechnológia lehetőséget ad a vállalatoknak, hogy a termelést közelebb hozzák, így a hazai iparágak rugalmasabbá válnak és csökken a globális szállítás jelentős éghajlati hatása.
Helytakarékos cobotok
A jövőben az egyéni preferenciák eltolódását fogjuk látni a tömeggyártású árukról az egyénre és személyre szabottabb termékek felé. Míg a hagyományos ipari robotokat egyetlen feladatra összpontosító, nagyméretű, fix telepítésű berendezéseknek tervezték, az együttműködő robotok kevesebb alapterületet igényelnek, így a vállalatok könnyebben növelhetik termelésüket anélkül, hogy új cellákat és épületeket kellene építeniük. Emellett a cobotok sokoldalúsága hatalmas változást jelent a cégek számára, új lehetőségeket nyitva a változatos, kis volumenű, testre szabott gyártási folyamatok megoldására. Az együttműködő automatizálás komoly lehetőségeket rejt ezen a téren is.
Kapcsolódó cikkek
- Ez az 5 technológiai fejlesztés áll az autonóm mobil robotok gyors térnyerése mögött
- A jövő szinonimája: automatizáció
- Mobil robotmegoldások növelik a termelékenységet a dán KKV-nál
- Az ABB új, nagyméretű robotjai növelik a sebességet és a rugalmasságot az anyagmozgatásban
- A Bosch Rexroth erősíti gyártásautomatizálási üzletágát
- Az ABB Robotika divíziójának új vezetője felvázolja a 2022-es legfontosabb robotikai trendeket
- Együtt a biztonságért
- Együttműködő robotok a gyártásban és az anyagmozgatásban
- Automatizálás az autóiparban
- Ne féljünk a kobotoktól!
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Kezdődik az év végi roham a mérlegképes könyvelők számára
A Kulcs-Soft által működtetett Kulcs-Akadémia három éve biztosítja a kreditpontos képzés lehetőségét, a digitalizáció jegyében online és személyes formában is.
Közösen telepít e-kamion töltőállomásokat a Siemens és az OMV
Az e-buszok és e-haszongépjárművek száma évek óta dinamikusan nő, a személyautó-állomány mellett a fuvarozásban, illetve az áruszállításban is egyre inkább teret nyer az elektrifikáció. A busz- és logisztikai flották üzemeltetői ezért egyre inkább keresik megfelelő töltési megoldásokat.
Küzdelem a csalások ellen: ma már nem elég, ha automatikusan ellenőrizzük az összes tranzakciót
A hagyományos tranzakciómonitorozáson túl egyre nagyobb szerepet kap a hatékonyabb, kockázatelemzés a pénzügyi bűncselekmények elleni harcban. Már nem elég automatikusan ellenőrizni a tranzakciókat és kiszűrni a gyanúsakat; szükség van az ügyfél várható és tényleges tevékenységének vizsgálatára, amelyhez a siker érdekében különböző kockázati mutatók kombinációját kell alkalmazni.
A Jane Goodall Intézet nyerte a Telekom pályázatát
Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben – címmel hirdetett pályázatot kifejezetten magyarországi nonprofit szervezetek számára a Magyar Telekom és a Hello Nonprofit. A felhívásban olyan szervezetek jelentkezését várták, melyek az e-hulladék és a digitális környezetszennyezés csökkentésére; a városi éghajlati alkalmazkodásra; vagy a hazai ökoszisztémák ellenállóképességének támogatására fókuszálnak. A zsűri 21 pályázatból választotta ki a győztes Jane Goodall Intézet „Passzold vissza, Tesó!” programját, amely 16 millió forint támogatásban részesül.