Okos tippek az utazáshoz: így segítenek az online lehetőségek
A gyakran utazó, rutinos okostelefon-használók egy mobiltelefon segítségével elintézhetnek mindent, ami a tökéletes nyaraláshoz szükséges: szállást foglalnak, repülőgép- vagy vonatjegyet vásárolnak vagy sorban állás nélkül szerzik be belépőjegyüket múzeumba, kiállításra, sporteseményre, színházba vagy a strandra. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) összegyűjtötte a leghasznosabb tudnivalókat a www.netrefel.hu oldalon.
Szállás
A szállásfoglalást legegyszerűbben interneten keresztül, online érdemes intézni. Sokszor a legkedvezőbb árajánlat nem is az adott hotel weblapján található, hanem akár egy akciós oldalon vagy kifejezetten az utazásra specializálódott portálokon. Mindenképpen érdemes alaposan tájékozódni – többek között – a fizetési módot, a különadókat, az étkezést vagy épp a lemondási feltételeket illetően.
Repülő
Az már megszokott, hogy a légitársaságoknál nemcsak a reptéren lehet becsekkolni a járatokra, hanem előre, az interneten is elvégezhető a bejelentkezési folyamat, a beszállókártya pedig akár ki is nyomtatható. Sőt! A papíralapú ügyintézést elfelejtve, a legtöbb légitársaságnál elérhető applikáció segítségével elvégezhető az utasfelvétel is mobiltelefonról. Ebben az esetben a beszállókártya QR-kód formájában már ott van a telefonon.
Vonat
„Jajj, csak le ne késsem a vonatot!”, „Jajj, még jegyet kell vennem!” – ismerős problémák? Ezeket az aggodalmakat tudja kiküszöbölni az online jegyvásárlás, hazai viszonylatban a MÁV applikációja. A vonatjegy kényelmesen megvásárolható online – akár mobiltelefonról is – a belföldi vagy az átszállás nélkül elérhető, népszerű külföldi célpontokra. Ráadásul online vásárlás esetén a pénztári árhoz képest 10 százalék kedvezmény is igénybe vehető. Egyszerű és kényelmes, ráadásul, ha az utazás mégsem történik meg, a jegyár visszatérítése is megoldható online. Ugyanez a szolgáltatás a buszokon itthon még nem használható, de külföldön sok helyen már jól működik.
Belépőjegyek
Rendkívül fárasztó dolog a tűző napon araszolni egy turistalátványosság jegypénztára felé. Sok esetben az online jegyvásárlók a belépésnél előnyt élveznek, illetve a népszerű helyeken sem kell aggódni a bejutás miatt, ha már ott van a telefonon – az általában időkapuban érvényes – jegy. A múzeumok ráadásul online is sok lehetőséget nyújtanak. A Covid-19 világjárvány idején kifejlesztett virtuális séták és tárlatvezetések sok helyen megmaradtak. Így érdemes akár online megtekinteni a Szépművészeti Múzeum virtuális kiállításait vagy nézelődni a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár vajdahunyadvári épületében. Hasznos lehet online jegyet vásárolni koncertre, színházba vagy akár sporteseményre is.
Evés, ivás, beszélgetés
A legtöbb étteremnél saját online foglalási rendszer működik, de akadnak olyan vendéglátóegységek, akik e-mail vagy közösségi médiás elérhetőséget adnak meg, ahova viszont – többnyire – egy órán belül megérkezik a visszaigazolás. Másik hasznos segítség – főleg külföldi utazás esetében – a fordító appok használata. A nagy klasszikus a Google Translate. Az alkalmazás több mint száz nyelven „tud”, ingyenes és gyakorlatilag minden típusú eszközzel kompatibilis. De hasonlóan hasznos program az iTranslate, amely kilencven nyelvről és nyelvre fordít, de a Triplingo appot és a Voice Translator Free-t is könnyű kiismerni és használni.
Fő a kikapcsolódás
A nyaralás alatt a legtöbben pihenni szeretnének. Ha a telefon a kezünkben van, óhatatlanul ránézünk az e-mailekre, a hírekre, de akár a közösségi média is megzavarhatja a nyugalmunkat. Ezeknél már indulás előtt kikapcsolhatjuk az értesítéseket, sőt egyes applikációkat le is lehet zárni.
képek: netrefel.hu
Kapcsolódó cikkek
- Kiderült, hogy mire kattintottunk a legtöbbet
- Bírságot szabott ki a Médiatanács a Metropol koldustérképe miatt
- Tévézési szokásainkat vizsgálta az NMHH
- Mobilszolgáltatók forgalmi adatait elemezte az NMHH
- Figyeli az emelt díjas szolgáltatások piacát az NMHH
- Megduplázott támogatással segíti az elavult mobilok lecserélését az NMHH
- Kiderült, hogy kit hallgattunk legtöbbet tavaly a rádióban
- Erőszakos mese miatt bírságolta meg a közrádiót a Médiatanács
- Vizsgálják az 5G-hálózatok elektromágneses sugárzását
- Már nem küldünk egymilliárd SMS-t, de többet telefonálunk
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A jövő közlekedése: Tisztán elektromos Ikarus buszok a MÁV flottájában
A Zöld Busz Program folytatásaként 2025-ben a MÁV-csoport flottáját 20 új, környezetbarát, tisztán elektromos Ikarus 120e típusú autóbusz bővíti, az Energiaügyi Minisztérium és a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. támogatásával. Az első elektromos busz Keszthelyen kezdte meg működését 2025. március 21-től. Szeptember végéig Komáromban, Tatán, Komlón, Hajdúszoboszlón és Balatonfüreden is elektromos buszok állnak forgalomba.
A legnépszerűbb emojik Magyarországon: A Viber 10 legkedveltebb hangulatjele
A Rakuten Viber, a világ egyik legnépszerűbb üzenetküldő alkalmazása, nemrégiben több mint 3000 új emojival bővítette kínálatát, ezzel új távlatokat nyitva az önkifejezés terén. Egy hónappal később bemutatták Magyarország 10 legkedveltebb hangulatjelét, amelyek tükrözik a magyar felhasználók lényegre törő, mégis érzelemgazdag kommunikációját.
6 milliárd euró értékű könnyítést kaphatnak az uniós vállalkozások
Az Európai Bizottság bemutatta a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére irányuló javaslatcsomagját. Az Omnibus célja, hogy olyan kedvező üzleti környezetet alakítson ki, amely elősegíti a vállalatok növekedését, innovációját és munkahelyteremtését. A javaslatcsomag intézkedései várhatóan jelentős mértékben növelhetik az uniós cégek versenyképességét, amint hatályba lépnek.
Digitális diplomák blokkláncon
Magyarország részt vesz az European Blockchain Services Infrastructure (EBSI) pilot projektben, amelynek célja egy blokklánc alapú „Európai Uniós diploma” infrastruktúra létrehozása. Ez egy digitális rendszer, amely biztonságosan tárolja, és nyomon követi a változásokat az Unió felsőoktatási intézményeiben szerzett diplomák kezelésében. A technológia lehetővé teszi, hogy mind az egyetemek, mind a hallgatók könnyen hozzáférjenek a hiteles dokumentumokhoz, amelyeket maximális biztonsággal, bármikor, bárhonnan és bármilyen eszközről elérhetnek.