Fedezzük fel bolygónk értékeit akár a kanapéról
Minden évben április 22-én ünnepeljük a Föld napját szerte a világon. Bolygónk védelme közös érdekünk, amely az utóbbi évtizedek során egyre nagyobb figyelmet és hangsúlyt kap. A National Geographic küldetése elősegíteni a világ megértését, országhatárokon átívelve hívja fel az emberek figyelmét környezetünk értékeire és az azokat fenyegető veszélyekre. A csatornán számos izgalmas sorozat érhető el, amelyek segítenek ráhangolódni a Föld napjára, a National Geographic WILD pedig egy különleges műsorválogatással készül.
A Föld napjának története 1970-ben kezdődött, amikor egy amerikai egyetemista kezdeményezésére tömegek emelték fel hangjukat a természet megóvása érdekében. Ennek hatására mozgalmak indultak világszerte: új környezetvédő szervezetek alakultak, szigorú szabályozások léptek életbe környezetünk védelmére. A kezdeményezés célja a problémák bemutatása és a figyelem felhívása.
A National Geographic tematikus műsoraiban egy-egy természeti kincsre fókuszálva hívja fel a figyelmet a kihívást igénylő területekre. A világ különböző pontjait végig járva mutatja be bolygónkat, az azt körülölelő légkört, az életadó esőt, a hasznos energiát termelő Napot és szelet, a hulladék újrahasznosítást, a körforgásos gazdaságot, sőt a fenntartható építészet történetét is.
Volt egyszer egy bolygó: Az univerzumban több milliárd bolygó kering, azonban van egy közöttük, amelyik más, mint a többi: annyira különleges és gyönyörű, hogy nehéz elhinni, hogy egyáltalán létezik. Ezt a bolygót valamennyien jól ismerjük, és szinte minden fontosat tudunk róla. Vagy mégse? A sorozat amellett, hogy megismertet a Föld izgalmas történetével, bolygónk legcsodálatosabb, legritkábban járt vidékeire is elkalauzol lélegzetelállító felvételek segítségével.
Életadó eső: A Földön nem létezhetne élet az eső nélkül – a csapadék az egyik fontos eleme a hidrológiai ciklusnak, mely újra és újra megtisztítja és ihatóvá teszi a vizet, lehetővé téve, hogy ma ugyanazokkal a molekulákkal oltsuk a szomjunkat, mint évmilliókkal ezelőtt a dinoszauruszok. Ez azonban egy rendkívül kényes rendszer, melynek egyensúlyát a klímaváltozás egyre jobban megzavarja, mind szélsőségesebb időjárási jelenségeknek – aszályoknak és özönvízszerű esőzéseknek – utat engedve. Itt az ideje hát, hogy megértsük az eső mechanizmusát és az életünkben betöltött szerepét, hisz enélkül esélyünk sincs alkalmazkodni az előttünk álló viharos időkhöz.
A változás klímája: Melyek napjaink legígéretesebb és legmeglepőbb klímavédelmi projektjei és innovációi? Miként lehet műanyagból üzemanyagot előállítani? Laboratóriumi körülmények között „zöld”, környezetbarát húst készíteni? És hogyan haladnak a nap- és a szélenergiával, ill. a bioüzemanyagokkal kapcsolatos kulcsfontosságú fejlesztések? Ismerd meg a jövő technológiáit, melyeknek egyetlen feladata van: megőrizni a Földet olyannak, amilyennek a múltból örököltük.
A jövő mérnökei: Fenntartható módon élni, harmonikus viszonyt ápolni a természettel, a lehető legkisebbre csökkenteni az ökológiai lábnyomunkat. Ez az egyik legnagyobb és legsürgetőbb kihívás az emberiség előtt a 21. században – egyebek mellett az építészet területén is. Hogyan vegyük figyelembe napjaink modern igényeit a várostervezés során? Miként szolgálhatja az építészet a természetet? Hogyan építkezzünk etikusan és természetközelien? A National Geographic egyszerre látványos és gondolatébresztő sorozatában különleges, a Föld erőforrásait tiszteletben tartó projekteket és a mögöttük álló elkötelezett, haladó szemléletű szakembereket mutat be.
A műsorok egész áprilisban elérhetők a National Geographic csatornán. Sőt, a National Geographic WILD egy különleges Föld napja műsorválogatással készül: egyes tudósok szerint a Föld az emberi tevékenység hatására az elmúlt negyven évben gyorsabban változott, mint bármikor a története során. Miként képes alkalmazkodni az élővilág egy ilyen léptékű átalakuláshoz? És melyek azok a pótolhatatlan, a jövőnket biztosító természeti és ökológiai kincsek, melyeket semmiképpen nem szabad veszni hagynunk? A Nat Geo Wild lebilincselő Föld-napi műsorválogatása efféle izgalmas témákban nyomoz bolygónk legérintetlenebb és legveszélyeztetettebb tájain április 22-én, szombaton 10:00-tól.
Kapcsolódó cikkek
- A rendelkezésre álló alternatív energiaforrásokat ismertetik a MATE kutatói
- Cobotok és fenntarhatóság
- 6260 virágot ültet a Vodafone a Föld napja alkalmából
- Hogy érzi magát a Föld? – országos kreatív alkotói pályázat a Föld napja kapcsán
- Föld Napja az LG-vel
- Új kategóriák a Varázslatos Magyarország természetfotó pályázatán
- A National Geographic Magyarország térképére TE is felteheted a kedvenc helyed!
- Mesterséges intelligenciával és adatelemzéssel küzdenek az erdőirtás ellen
- A SodaStream újrahasznosított műanyagból készülő szódagépeket fejleszt
- Magyarország a magasból
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Mi jön a fal után? – Automotive Summit 2025
Ezzel a provokatív kérdéssel indul 2025. május 21-én az Automotive Summit a MOL Campuson. A konferencia az autóipar jövőjét helyezi fókuszba, különös tekintettel arra, milyen szerepet tölthet be Magyarország a globális átalakulásban. A szakértők számos nézőpontból vizsgálják meg az iparág kihívásait és lehetőségeit – a mesterséges intelligencia autóértékesítésben betöltött szerepétől kezdve, az új autógyárak gazdasági hatásán át, egészen a CO₂-kibocsátás jövőjéig.
Marketing és kultúra találkozása a megújult Néprajzi Múzeumban
A Marketing Döntéshozók Klubjának áprilisi eseményének a látványos építészeti megoldásairól és különleges atmoszférájáról ismert, új Néprajzi Múzeum adott otthont. Az intézmény nem csupán egy ikonikus látványosság Budapest szívében, hanem egy modern élményközpont is, amely egyre meghatározóbb szerepet tölt be a főváros kulturális életében.
Autonóm robotok és kreatív előadások – elképesztő produkciók a magyar robotkupán
Idén is lenyűgöző megoldásokkal kápráztatták el a zsűrit a Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) versenyzői. A diákok robotikai színházi előadásokat mutattak be, illetve önállóan tájékozódó mentőrobotokat programoztak. A legeredményesebb csapatok nyáron Brazíliában, Salvadorban, illetve az olaszországi Bariban mérhetik össze tudásukat a világ élvonalával.
Új szintre lép az AI innováció: A HONOR és a Google Cloud partnersége
A HONOR, a világ egyik vezető vállalata az AI alapú eszközök ökoszisztémájában, a múlt heti Cloud Next 2025 eseményen ismertette folytatódó együttműködését a Google Cloud-dal, amelynek célja az intelligens eszközök és a felhasználói interakciók terén végzett innovációk határainak feszegetése. Eric Fang, a HONOR terméktervezésért felelős igazgatója elmondta, hogy a két vállalat közötti partnerség már számos felhasználóbarát újítást eredményezett, például a Magic Portal 2.0-t. Az együttműködés most a Google legújabb Gemini nagy nyelvi modelljei (LLM) segítségével lép egy új szintre, és olyan mesterséges intelligencia alapú funkciók fejlesztésére koncentrál, amelyek újradefiniálják a felhasználói élményt.
Extrém fényviszonyok, művészi fotók – A Xiaomi 15 Ultra kamerarendszerével ez lehetséges!
A Xiaomi 15 sorozattal a Xiaomi új dimenzióba emeli az okostelefonok képalkotási képességeit. A csúcsmodell Xiaomi 15 Ultra és az erőteljes alapváltozat, a Xiaomi 15 egyaránt arra ösztönzi a profi és hétköznapi felhasználókat, hogy művészi szinten örökítsenek meg pillanatokat, még a legextrémebb fényviszonyok között is.