Egy arany- és egy bronzérmet is szereztek a magyar diákok a juniorok informatikai diákolimpiáján
Georgiában rendezték meg a világ harminc országának legfeljebb 15 és fél éves diákjai számára meghirdetett Európai Junior Informatikai Diákolimpiát (eJOI) szeptember 8-14 között. A magyar diákolimpikonok a Neumann Társaság tehetséggondozási programja keretében, a Nemzeti Tehetség Program támogatásával készültek fel az eJOI-ra, amelyről egy aranyéremmel és egy bronzéremmel tértek haza.
A tavalyi virtuális verseny után a 2023-es, a georgiai (korábbi nevén: Grúzia) Kutaisiben megrendezett Európai Junior Informatikai Diákolimpián már személyesen vehettek részt az induló diákolimpikonok, köztük a magyar csapat négy tagja, akiket a Neumann Társaság tehetséggondozási szakosztályának munkatársai készítették fel a versenyre az ELTE Informatikai Karával szoros közreműködésben, a Nemzeti Tehetség Program – 1823 támogatásával.
A szervezők a hivatalos versenyzők pontszáma alapján alakították ki az éremhatárokat: az erős mezőnyű versenyen összesen közel 96 diák indult Európából és számos Európán kívüli országból. A mezőny első fele kapott érmeket, ebbe a szegmensbe ketten kerültek be a magyar delegáltak közül.
A versenyen aranyérmet szerzett Görömbey Tamás, a Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium diákja, és bronzéremmel tért haza Sánta Gergely, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium tanulója. Mellettük a középmezőnyben bizonyította Juhász-Molnár Mirkó (Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium), valamint Széles Zsombor (Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium) a nemzetközi versenyen is jelentős tudását.
A magyar csapatot dr. Horváth Győző, az ELTE IK tanszékvezetője vezette, helyettese pedig Nikházy László, az ELTE Informatika Doktori Iskola hallgatója volt.
“A következő évek diákolimpikonjai próbálták ki magukat a juniorok számára megrendezett nemzetközi versenyen. Azon dolgozunk, hogy a fiatalok megkapják a továbblépéshez szükséges felkészítést is.” – kommentálta a magyar junior diákolimpikonok idei eredményeit Erdősné dr. Németh Ágnes, a Neumann Társaság tehetséggondozásért felelős alelnöke.
2023-ban zajlik a #neumann120 emlékév, amelynek kapcsán a Neumann Társaság egy dedikált honlapot indított, amely a www.neumann120.hu címen érhető el. Ezen az oldalon minden fontos információ megtalálható a 2023-as emlékév kapcsán zajló eseményekről, a Kaleidoszkóp menüpont alatt pedig Neumann János életéből fennmaradt vizuális emlékeket lehet böngészni.
Kapcsolódó cikkek
- Debreceni Egyetem: Üzleti képzés az Informatikai Karon
- Hat érmet hoztak haza a magyar diákok a Nemzetközi Informatikai Diákolimpiáról
- Kutatás: rákaptak a használt szerverekre a vállalatok
- Generációváltás hozhat gyökeres változásokat a magyar KKV-k informatikai érettségében
- Rekordszámú diákot vettek fel az informatikai szakokra
- Dinamikusan fejlődik a Széchenyi-egyetem Neumann János Informatikai Szakkollégiuma
- Két ezüstérmet is szerzett a magyar csapat a Közép-Európai Informatikai Diákolimpián
- Két ezüstérmet szerzett a magyar csapat a harmadik Európai Lány Informatikai Diákolimpián
- Szupercsapatban lett első a magyar minikaticás csapat a RoboCup Junior 2023 világversenyen
- Dróntechnológia, MI, AR az oktatásban – a Neumann Társaság soron következő konferenciájának témái
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Alvási problémák a tavaszi óraátállítás után – Hogyan segíthet a Samsung Health?
Az óraátállítás, amely a nyári időszámítás kezdetével egy órányi alvásvesztéssel jár, elsőre jelentéktelennek tűnhet, mégis hosszú távú hatást gyakorolhat az alvási ritmusra – különösen a fiatalabbak körében. A Samsung egy több mint 40 európai országot érintő kutatása szerint az óraátállítás alaposan megbolygathatja az emberek alvási szokásait. A vállalat az alvás világnapja és a közelgő márciusi óraátállítás alkalmából arra hívta fel a figyelmet, hogy mennyire fontos a pihentető alvás. Ezt alátámasztandó bemutatta a Samsung Health alkalmazás legújabb fejlesztéseit.
Női példaképek a digitális gazdaságban
Harmadik alkalommal díjazták a 40 év feletti női példaképeket a digitális gazdaság területén, a pályázatot az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH) hirdette meg. A díjra gazdasági társaságok és különböző szervezetek jelölték azokat a női kollégáikat, akik kiemelkedő eredményeikkel és munkásságukkal hozzájárulnak a digitális gazdaság és technológia fejlődéséhez. Ezzel nemcsak az ő tevékenységüket ismerik el, hanem azt is, hogy példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára, és bemutathatják a 40 év feletti női munkavállalók értékeit és lehetőségeit. Az "Inspiráló női vezetők" kategóriában Rakó Ágnes, a KPMG tanácsadási üzletágának társvezetője nyerte el a díjat.
Tanulni menő: Új alapokra helyezett oktatás
Sürgősen új alapokra kell helyezni az oktatást, mivel a technológiai fejlődés korában már nem az információ megszerzése, hanem a tanulók érdeklődésének fenntartása jelenti az igazi kihívást. A tanulásnak pozitív élménynek kell lennie, ezért egy jó iskola a gyermekek kíváncsiságára épít, így a tanulók belső motivációjuk révén fejlődhetnek. Emellett nemcsak az alapvető tudás elsajátítása, hanem a jövő kihívásaira felkészítő kompetenciák és készségek megszerzése is fontos szerepet kap. A Tanulni menő kezdeményezés célja, hogy összekapcsolja az oktatás megújítása iránt érdeklődőket: pedagógusokat, üzleti szereplőket, oktatási szakértőket, családokat és a hátrányos helyzetű diákokkal foglalkozó tanárokat.