Mást bántani nem menő címmel jelent meg az NMHH új kiadványa
Mi az? Nem kötődik helyszínhez, gyorsabban terjed, mint a pletyka, minden hatodik tizenéves elszenvedője, de bármelyik gyermek érintettje lehet. A kérdésre választ ad a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) legújabb kiadványa: a „Cyberbullying – Mást bántani nem menő”. Kutatások szerint minden hatodik 15–16 éves gyereknek volt már része online bántalmazásban, ezért kiemelten fontos a cyberbullying kérdéskörével foglalkozni.
A cyberbullying, más néven online bántalmazás az egyik leggyakoribb netes veszély, amellyel a gyermekek online jelenlétük során találkozhatnak. Az online bántalmazás nem ér véget az iskolával, nincsenek térbeli és időbeli korlátai, ráadásul bárki az áldozatává válhat akár rajta kívül álló okok miatt is. A bántalmazási folyamatnak rengeteg komoly és hosszú távú pszichológiai hatása lehet a bántalmazottra nézve. Előfordulhat, hogy a gyermekeknek sok esetben elsőre nem is egyértelmű, hogy egy bántalmazó-bántalmazotti szituációba kerültek, ugyanis vannak helyzetek, amikor nehéznek bizonyulhat megkülönböztetni az ártalmatlan baráti csipkelődést a tényleges bántalmazástól.
Mindezek miatt különösen fontos, hogy a gyermekek saját maguk is megismerjék a jelenség természetét, tisztában legyenek vele, hogy mi számít cyberbullyingnak, milyen negatív hatásai és következményei lehetnek mind bántalmazotti, mind bántalmazói oldalról, illetve hogy miként csökkenthető az online bántalmazásnak való kitettség, és hová lehet fordulni baj esetén.
„Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy az online térben is felelősséggel tartozunk a tetteinkért, így mindig jusson eszünkbe, hogy szavainkkal és cselekedeteinkkel ugyanolyan sérelmet okozhatunk, mint a hétköznapokban” – mondta Varga Árpád, az NMHH gyermekvédelmi elemző munkatársa.
A cyberbullying veszélyeire való figyelemfelhívás mellett ezekben a fontos kérdésekben kíván segítséget nyújtani az NMHH legújabb, elsősorban gyermekeknek szóló, de mindenkinek ajánlott Mást bántani nem menő címmel megjelent 16 oldalas kiadványa annak érdekében, hogy a fiatalok minél nagyobb biztonságban érezhessék magukat az online térben, és tudatos médiahasználóként tisztában legyenek a rendelkezésükre álló lehetőségekkel.
Kapcsolódó cikkek
- Digitalizáció a nyelvtanulásban: a tanári jelenlét még mindig elengedhetetlen a sikerhez
- Tízből négy magyar az online filmekkel és sorozatokkal kapcsolódik ki
- Lejárt a felkészülési idő, ideje megfelelni a DSA-nak
- Az NMHH Internet Hotline-ja megjelenik az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága kiadványaiban
- A Médiatanács jelzésére intézkedett a holland társhatóság
- A média jövőjéről és a mesterséges intelligencia hatásairól szólt a legutóbbi Médiamítoszok-beszélgetés
- Megindult a televízió-előfizetések lemorzsolódása, erősödik a streaming
- Médiatanács: a Tények Plusz több riportja miatt is eljárás indul
- Dicstelen hírnév, avagy miként lett hívószó a médiában az OnlyFans?
- Átadták Európa egyik legkorszerűbb hírközléstechnikai mérőkomplexumát
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.