Ifjú űrkutatók táboroztak a Széchenyi István Egyetemen

forrás: Prím Online, 2024. július 16. 09:56

A győri Széchenyi István Egyetem adott otthont a Magyar Asztronautikai Társaság űrtáborának. Az élményekkel teli, érdekesebbnél érdekesebb programokkal teletűzdelt rendezvényen a középiskolások az űrkutatással, az űrtechnológiával, sőt még az űrjoggal is megismerkedhettek. 

A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) 1994 óta szervezi meg az érdeklődő fiatalok számára nyári űrtáborát, változó helyszíneken. Július 7. és 13. között, 1998 után másodszor ismét Győr – a Széchenyi István Egyetem campusa – adott otthont a rendezvénynek, amelynek célja, hogy megismertesse a középiskolás korosztályt az űrkutatás izgalmas világával, hasonló érdeklődésű magyarországi és határainkon túli magyar fiatalokkal, hazai szakemberekkel.

 

Az esemény megnyitóján dr. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos hangsúlyozta: a tábor remek közösségépítő lehetőség, egyben kiváló pályaorientációs program is. Történetének harminc éve alatt számos táborozóból remek szakember vált, akik azóta is erősítik a magyar űripart és űrkutatást.

 

A 31. MANT tábor résztvevői, valamint dr. Nagy Szilvia, a Széchenyi István Egyetem professzora, dr. Bacsárdi László, a Magyar Asztronautikai Társaság alelnöke és dr. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos az egyetem győri campusán. (Fotó: Horváth Márton)

 

„A terület nem csak természettudományos vagy mérnöki területeket érint, az orvostudománytól kezdve a jogi kérdésekig számos szegmens kapcsolódik hozzá. Ezért indítottuk el huszonegy magyar egyetem részvételével az UniSpace programot, így mindenki a maga szakterületén járulhat hozzá a magyar űrkutatás fejlődéséhez” – húzta alá, majd a HUNOR projektről beszélt, melynek célja, hogy Magyarország ismét ember juttasson a világűrbe.

 

„Kétszáznegyvenhét bátor honfitársunk jelentkezett, akik közül több forduló után végül kettőt, Kapu Tibort és tartalékként Cserényi Gyulát választottuk ki. Ők hamarosan Houstonban folytatják a kiképzést, ott található ugyanis a Nemzetközi Űrállomás hiteles másolata, ahol mindent begyakorolhatnak. Küldetésük lezárultával nem szeretnénk újabb ötven évig várni az újabb lehetőségre, így mielőbb újraindítjuk a programot, amire már a ti jelentkezéseiteket is várjuk. Lehet, hogy itt ül közöttetek Magyarország következő űrhajósa” – lelkesített.

 

„Az űripar robbanásszerűen fejlődik, és ebből Magyarország is kiveszi a részét” – hangsúlyozta dr. Ferencz Orsolya.

 

A Széchenyi István Egyetem nevében dr. Nagy Szilvia, a Távközlési Tanszék professzora üdvözölte a fiatalokat, és röviden bemutatta a technológiai területeken hazánkban élenjárónak számító intézményt. Kiemelte az egyetem rádióamatőr-klubját és korszerű űrtávközlési laboratóriumát.

 

Ezt követően dr. Bacsárdi László, a Magyar Asztronautikai Társaság alelnöke elevenítette fel a rendezvény történetét. „A kilencvenes években szervezetünk lehetőséget kapott, hogy két kiválasztott magyar fiatalt küldjön az Amerikai Rakéta- és Űrközpont táborába. Feltettük a kérdést magunknak: miért ne szervezhetnénk mi is egy ilyen eseményt? Így született meg a magyar űrtábor ötlete, amelyet 1994 óta minden évben megrendezünk. Természetesen vannak egyéb programjaink is, például a CanSat verseny és a Külgazdasági és Külügyminisztérium »Irány az űr!« Kárpát-medencei űrkutatási vetélkedője” – fogalmazott.

 

Az ország minden részéről és a határon túlról is érkeztek középiskolások a Széchenyi István Egyetem győri campusára, az idei űrtáborba. (Fotó: Horváth Márton)

 

A táborozók a hat nap során izgalmas előadásokat hallhattak. Az előadók között az egyetem több oktatója is megtalálható volt: dr. Sulyok Gábor, a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Nemzetközi és Európai Jogi Tanszékének professzora jogi gyorstalpalójában a világűrjog alapvető elveiről és szabályairól beszélt, míg dr. Feszty Dániel, az Audi Hungaria Járműfejlesztési Kar Járműfejlesztési Tanszékének professzora a rakétatechnika alapjaiba vezette be az űrtáborozókat. A témát a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szemszögéből dr. Vári Péter, a hatóság főigazgató-helyettese, az egyetem Távközlési Tanszékének docense járta körül.

 

Az előadások mellett a fiatalokra számos játékos feladat és szakmai program várt. Ellátogattak többek között a győri campuson lévő Mobilis Interaktív Élményközpontba, ahol kísérleti bemutatókon és interaktív foglalkozáson vettek részt, valamint az egyetem SZESAT Interdiszciplináris Szakkollégiumához, amelynek kommunikációs modulja az űrbe is eljutott. Megismerték a Bay Zoltán Föld–Hold–Föld radarkísérletetét megismétlő Honfy József Rádióamatőr Klub munkáját is.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Elektronikai cikk 35 perc alatt? Mostantól országszerte lehetséges!

A budapesti, két hónapos tesztidőszak sikere után mostantól országszerte elérhető a Wolt és a MediaMarkt közös szolgáltatása. A vásárlók már 40 áruház kínálatából rendelhetnek elektronikai termékeket, akár 35 percen belüli kiszállítással – a megszokott Wolt-minőségben.

2025. június 15. 10:29

Utazás előtt ezt intézd el: csomagátvétel gond nélkül

A nyári szabadság tervezésekor nem árt előre átgondolni, várunk-e csomagot az utazás idejére, és ha igen, ki tudja azt átvenni helyettünk – erre figyelmeztet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) a vakációs időszak kezdetén. A szakértők emlékeztetnek arra is, hogy a meleg hónapokban a futárok is gyakrabban mennek szabadságra, így a postai és csomagküldő szolgáltatók kisebb létszámmal működhetnek. Emiatt különösen fontos, hogy időben feladjuk a küldeményeinket.

2025. június 14. 15:20

Navigáció a felsőoktatási útvesztőben

A Budapesti Corvinus Egyetem kiadásában nemrég megjelent Felsőoktatás-menedzsment kézikönyv célja, hogy átfogó képet nyújtson a felsőoktatás világáról, különös tekintettel az egyetemi szervezetek működésére. A szerzők nemcsak elméleti ismereteket kínálnak, hanem – ahol lehetséges – gyakorlati tanácsokat is adnak azok számára, akik vezetői vagy döntéshozói szerepet töltenek be a felsőoktatásban.

2025. június 14. 13:55

Kvantumtechnológia: Az innováció következő nagy ugrása?

Az informatika eddigi fejlődése már eddig is alapvetően alakította át a mindennapjainkat, de a kvantumtechnológia elterjedése új szintre emelheti a kommunikációt, a számítástechnikát, az információfeldolgozást – sőt, áttöréseket hozhat a méréstechnikában és az orvosi diagnosztikában is.

2025. június 14. 12:07

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Új szakértő irányítja a Yettel digitális fejlesztéseit

2025. június 12. 16:42

Diákötletek, amelyek jobbá tehetik a világot

2025. június 7. 13:55

Ők formálják a jövőt – díjazták a legtehetségesebb középiskolás innovátorokat

2025. június 1. 14:25

AI Summit Budapest 2025: Nobel-díjas kutató nyitja meg a konferenciát

2025. május 27. 16:35