A Rubik-kocka 50. évfordulóját ünnepelték a Széchenyi-egyetem Innovációs Parkjában
A Rubik-kocka feltalálásának 50. évfordulója alkalmából Rubik Ernő világhírű feltaláló volt a Széchenyi István Egyetem és a győri önkormányzat vendége szeptember 12-én. A Győri Innovációs Park aulájában, a Kocka néven ismert épületben Rubik-kocka-kirakó versennyel és pódiumbeszélgetéssel ünnepelték meg a jubileumot.
Tanulást segítő eszközként indult, 50 éve tartó világsiker lett belőle: napjainkban is milliók játszanak a Rubik-kockával, amely az egyik legismertebb magyar, Rubik Ernő nevéhez fűződik. A logikát és kreativitást fejlesztő eszköz feltalálója idén 80 éves, aki a kerek évfordulókat ünnepelve Győrbe látogatott, hogy tapasztalatait és gondolatait megossza a Széchenyi István Egyetem Győri Innovációs Parkjában összegyűlt közönséggel.
Rubik Ernő feltaláló a Rubik-kocka 50. évfordulójának alkalmából látogatott el a Széchenyi István Egyetem Győri Innovációs Parkjába, a Kocka épületébe.
Az egykori kekszgyári Kocka mára a tudomány, az ipar és a technológiai fejlődés otthona, nem véletlen tehát, hogy az önkormányzat és az egyetem éppen itt rendezte meg a Rubik-kocka győri ünnepét. Az eseményen általános és középiskolás, valamint egyetemista korosztály részére versenyt is rendeztek, amelyen a résztvevők többkörös megmérettetésen bizonyíthatták gyorsaságukat. A kezdetben „bűvös kocka” néven elhíresült játék kimondottan népszerű a legfiatalabb generációk körében is, sok kisgyermek a vetélkedőt követő pódiumbeszélgetésre is a Kocka aulájában maradt.
A győri önkormányzat nevében prof. dr. Dézsi Csaba András polgármester köszöntötte az esemény díszvendégét, hálával tekintve vissza a Rubik-kockához fűződő emlékeire. Mint fogalmazott, Rubik Ernő az egész világ számára maradandó értéket alkotott, amely még ma is megszólítja az internet világában felnövő fiatalokat. „Fantasztikus, hogy az első győri Rubik-kocka-bajnokságon maga a kocka feltalálója is jelen volt. Remélem, hogy a kezdeményezés folytatódni fog, és a fiatalok körében még népszerűbb lesz a játék” – fogalmazott.
Prof. dr. Friedler Ferenc, a Széchenyi István Egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese oktatóként és kutatóként reflektált a jeles alkalomra. „Rubik Ernő ezt a kockát oktatási szemléltetőeszközként fejlesztette ki, hogy segítse a hallgatók gondolkodását. Ez a mi feladatunk is oktatóként: ne csak lexikális tudást adjunk a fiataloknak, hanem a gondolkodásmódjukat is fejlesszük” – jelentette ki. Hozzátette: kutatóként új megoldások megtalálása és új eredmények elérése a feladat, amiben a feltaláló jeleskedett, hiszen a Rubik-kockával időtálló értéket hozott létre.
A pódiumbeszélgetésen Rubik Ernő elmondta, könyvének címe is „A mi kockánk” lett, hiszen a Rubik-kocka nemzettől függetlenül mindenhol hasonló hatásokat ért el, és ma is ugyanolyan élményeket szerez, a világ bármely pontján is járunk. Megjegyezte: van, ahol a kockát idősek otthonában alkalmazzák a demencia megelőzésének érdekében. „Ez a kocka számomra azt illusztrálja, hogy a kíváncsiság által hajtva érdemes új dolgokat megtudni, és az eredmény érdekében vállalni az ezzel járó fáradságot” – jelentette ki.
A térbeli, logikai játék feltalálója többek között a játékosságot és a feladatközpontú örömet tartja találmányai sikerének. Mint mondta, titka nincsen, de egyedisége van a Rubik-kockának: „Az eszköz hatását egy univerzális kódrendszer, a színek emelik, amikhez emocionálisan is kapcsolódni tudnak az emberek. A játék több terület határán van, így új kategóriát teremtett, ami rendkívül vonzó lett a felfedezésre vágyó fiatalok körében.”
A beszélgetés végén a feltaláló az egyetem hallgatóinak is üzent: „A kíváncsiság olyan alapvető emberi tulajdonságunk, aminek engedni kell. Ha tényleg kíváncsiak vagyunk valamire, próbáljuk meg kideríteni, hogy mi a válasz arra a kérdésre, ami bennünk felmerül. Ez a legizgalmasabb dolog a világon”.
Fotók: Adorján András/Széchenyi István Egyetem
Kapcsolódó cikkek
- A Wizz Airrel együttműködve indít pilótaképzést jövő februártól a Széchenyi-egyetem
- Matematikai, informatikai és műszaki felvételi előkészítő képzéseket indít a Széchenyi-egyetem
- Elektromos hajtásláncot terveztek az Audi Development Camp résztvevői a Széchenyi-egyetemen
- Audi Development Camp: húsz országból érkeztek a jövő mérnökei a Széchenyi-egyetemre
- Közép-Európában egyedülálló motorsportmérnök mesterképzést indít a Széchenyi-egyetem
- Győzelem és harmadik hely: Szárnyal a Széchenyi-egyetem hallgatói csapata, az Arrabona Racing Team
- Közel kétszáz külföldi kutató vett részt a Széchenyi-egyetemen tartott nemzetközi konferenciákon
- Pótfelvételi 2024: a Széchenyi István Egyetemen 78 szakra várják a jelentkezőket
- Országos döntő: jól szerepeltek a Széchenyi István Egyetem döntős startupcsapatai
- Magasabb ponthatárok mellett több mint 4400 elsőéves jutott be a Széchenyi-egyetem minőségi képzéseire
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Hasznos funkciók, amikre a HONOR használja a mesterséges intelligenciát
A technológiai világ, így a mobilpiacnak is egyik legnépszerűbb és részben legkevésbé értelmezett funkciója a mesterséges intelligencia (angolul Artificial Intelligence, AI). A legújabb HONOR készülékek is alkalmazzák, és a legapróbb dolgoktól nagyobb kaliberű lehetőségekig terjed használatuk. Bár a legtöbben vagy a ChatGPT-re, vagy épp a gyakran kellemetlen, generatív AI-jal készített „realisztikus”, „hatujjú” képekre gondolhatnak, a megoldások ennél sokkal árnyaltabbak. Alább pár példa, ahol a HONOR készülekekbe épített AI megkönnyíti a felhasználói élményt.
Windows 11-képes gépek és MacBookok vezetik az eMAG éves notebooktoplistáját
Idén sok hazai családnál válhat aktuálissá egy új laptop beszerzése, mivel a 2025. október 14-én véget ér a Windows 10 operációs rendszer ingyenes terméktámogatása, amely az eMAG szerint sok ügyfelet sarkallhat arra, hogy újra cserélje a meglévő noteszgépét.
Klasszifikációs rendelkezések érvényesülését vizsgálta a Médiatanács
Korhatári besorolások megfelelőségét vizsgálta több műsorszám vonatkozásában is január 21-i ülésén a Médiatanács. A testület egy ügyben eljárást indított, a Comedy Central egyik műsorának téves klasszifikációja miatt pedig a cseh társhatósághoz fordult.
A világ legjobbjai között műszaki és gazdaságtudományokban a Széchenyi-egyetem a THE globális ranglistáján
Története során először került fel a győri Széchenyi István Egyetem a Times Higher Education egyszerre két nemzetközi szakterületi ranglistájára. Az intézmény debütált az üzleti és gazdaságtudományok kategóriában, amelyben holtversenyben a legjobbnak számít Magyarországon, emellett pedig a műszaki tudományok kategóriában megerősítette pozícióját.
Különleges védőréteggel érkezik a Samsung Galaxy S25 Ultra
A Samsung a Corning Incorporated vállalattal együttműködésben jelenti be az iparági újdonságot, hogy a Galaxy S25 Ultra készülék Corning Gorilla Armor 2 védőréteggel, tükröződésmentes, és mobileszközökre tervezett üvegkerámia borítással érkezik. A Samsung Galaxy S25 Ultra előlapi kijelzőjén mutatkozik be ez a forradalmi újítás, amely igazi mérföldkőnek tekinthető a mobil-kijelzőtechnológiában.