Óriási sikerrel zárult a budapesti ISSEP 2024 nemzetközi konferencia

forrás: Prím Online, 2024. november 7. 15:22

Az ELTE Informatikai Kar és a Neumann János Társaság közös szervezésében az informatikaoktatás jövőjéről Lágymányoson rendezték meg a 17. ISSEP Konferenciát.

Az esemény az informatika oktatásának legújabb kihívásait és innovációit tárgyalta, összefogva kutatókat, oktatókat, tanárokat és a téma iránt érdeklődőket.

 

Az ELTE Kiválósági Alap, az EPAM, valamint a Neumann János Társaság támogatása és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 10 millió forintos hozzájárulása révén a konferencia nemzetközi mércével is kiemelkedő szakmai fórumot teremtett, ahol a legújabb kutatási eredmények találkoztak a pedagógiai gyakorlatokkal. 

 

 

Az ISSEP (International Conference on Informatics in Schools: Situation, Evolution and Perspectives) nemzetközi konferencia az általános és középiskolákban informatika-oktatással foglalkozó kutatók és gyakorlati szakemberek fóruma, lehetőséget biztosít a tanárok és kutatók számára, hogy újra és újra átgondolják a tantárgy oktatásának céljait, kapcsolódását a mindennapi élethez, fejlesztésének módjait. Célja, hogy hidat építsen a tudományos kutatás és a gyakorlati oktatás között, elősegítse az informatika oktatásának fejlődését minden oktatási szinten.

 

A budapesti konferencia különleges programpontja a digitális kultúrát és informatikát oktatók számára rendezett Tanári Nap volt, amelynek célja, hogy gyakorlati megoldásokkal, új oktatási módszerekkel és jó gyakorlatokkal támogassa az informatikát oktatókat. 

 

 

Az előadások a gyakorlati pedagógiai megközelítéseket helyezték középpontba, a délutáni műhelyfoglalkozásokon a résztvevők különböző oktatási eszközöket, módszereket és projekteket ismerhettek meg, többek között a micro:bit használatát, az elektronikus eszközök nélküli programozást és a számítógépes gondolkodás fejlesztésének más lehetőségeit. Az eseményt egy informatikai akadályversenyre is színesítette.  

 

A tanácskozáson Huszár Ferenc, a Cambridge-i Egyetem gépitanulás professzora Oktassuk a gépeket: hogyan tanítsunk mesterséges intelligenciát tinédzsereknek? címmel tartott előadást, Vipul Shah, az indiai Tata cég kutatója Informatikaoktatás forráshiányos környezetekben címmel indiai motivációs eszközöket mutatott be, amelyek nemcsak a fejlődő országokban használhatók, Szlávi Anna, a Trondheimi Egyetem kutatója pedig Lányoknak is való az informatika (?/!) című előadásában pedig az informatikaoktatásban érvényesülő sokszínűség és esélyegyenlőség témáját járta körbe.

 

 

A rendezvény lehetőséget nyújtott a nemzetközi szintű kapcsolatépítésre is. A Springer Lecture Notes in Computer Science sorozatba bekerülő publikációk garantálják, hogy az itt bemutatott kutatások a nemzetközi tudományos életben is visszhangra találnak, míg a helyi kiadványban az új kezdeményezésekről, kezdődő kutatásokról adtak hírt a résztvevők. A 0. napon megrendezett Doctoral Consortium a PhD-hallgatók számára nyújtott barátságos, ám kritikus környezetet munkájuk bemutatására és az egymással való kapcsolatépítésre.

 

A szervezők és résztvevők egyetértettek abban, hogy a konferencia a tudományos ismeretek bővítésén túl arra is szolgált, hogy a jövő informatikai oktatásának alapjairól és felépítéséről eszmét cseréljenek, különös figyelmet fordítva a változatosságra, az oktatás egyénre szabására, a sokszínűségre és az inkluzivitásra.

 

Hangsúlyozták: az ISSEP konferenciasorozat továbbra is azon dolgozik, hogy a jövő generáció informatikaoktatásával kapcsolatos kutatások, innovációk bemutatásának élvonalába tartozzon, és minden évben egyre több résztvevő számára biztosítson nemzetközi szinten lehetőséget a tanulásra, a tapasztalatcserére és szakmai fejlődésre.

Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját

Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.

2024. november 23. 13:47

Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel

Megkezdődött a felkészülési és jelentkezési időszak a 2024/2025-ös ProSuli robotikaversenyre. A mára országos jelentőségű, nemzetközi versenyrészvételt is kínáló eseménysorozatra új iskolák és robotikacsapatok jelentkezését is várják. Az újoncokat és kezdő csapatokat online oktatóanyaggal és konzultációs lehetőséggel segítik a szervezők, illetve nyílt pályázatot indítanak az iskoláknak ingyenesen megszerezhető LEGO robotkészletekre.

2024. november 23. 10:16

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36