Magyar siker a látássegítő eszközöket fejlesztők nemzetközi versenyén
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának EyeRider csapata elnyerte az első helyet a 2024-es Cybathlon Vision Assistance kategóriájában.
A Cybathlon, amelyet az ETH Zürich négyévente rendez meg, lehetőséget biztosít különféle segítő technológiák megmérettetésére, amelyek célja a fogyatékkal élők mindennapi életének megkönnyítése.
A világszintű eseményt idén, harmadik alkalommal, immár nyolc diszciplínában rendezték meg, 27 ország 67 csapatának részvételével, és most először a látássegítő technológia (VIS) kategóriában is.
A látássegítő technológiák (Vision Assistance) kategóriában a Pázmány EyeRider csapata mellett a zurichi egyetemek (Zurich University of Applied Sciences (ZHAW), ETH Zürich, University of Zürich), a Japán Wakayama Egyetem, a párizsi Sorbonne és az Innsbrucki Vállalkozó Egyetem csapatai vettek részt.
A verseny tíz különféle, mindennapi életből merített feladatból állt, amelyekben navigációra, objektumok felismerésére, és színek azonosítására is szükség volt.
A többi csapat speciális, számtalan elemből álló rendszere helyett, az EyeRider egy bárki számára elérhető iPhone telefonra készített applikációt, így tartva alacsonyan a komplexitást és biztosítva a mindennapi használhatóságot.
A döntőben Sulyok Péter, az EyeRider csapat pilótája a tíz feladat közül hetet oldott meg sikeresen a rendelkezésre álló 8 perc alatt, így az EyeRider a 3 feladatot teljesítő, második helyet szerző francia, és a harmadik helyet 2 feladattal elérő svájci csapatot megelőzve az első helyen végzett.
A szoftver kutatási és fejlesztési munkáját az ITK Bionikus Látásközpontja végezte, az ITK Mérnökinformatikus BSc, az Info-bionika mérnöki MSc és az Image Processing and Computer Vision nemzetközi MSc képzés számos hallgatóját bevonva.
Az EyeRider csapat vak pilótája, Sulyok Péter a felkészülés alatt folyamatosan részt vett az alkalmazás tesztelésében, valamint a felhasználói felület és interakciók kialakításában. Péter kiemelkedő helyzetérzékelési képessége és intelligenciája kulcsfontosságú volt a sikerhez.
Az annotációs adatok előállításában az ELTE IK Mesterséges Intelligencia Tanszék Neurális Információfeldolgozó Kutatócsoportja segítette a felkészülés hatékonyságát.
Kapcsolódó cikkek
- Ingyenes túravezetőt ad a magyar startup
- Közel 20 milliárdos piac lesz néhány éven belül a magyar mérnöki kutatások élvonalát jelentő bionika
- Ősszel is bőven van mit tenni (és enni) – Hasznos appok az új évszakhoz
- Az Uwaizy forradalmi, AI-alapú nyelvtanulási alkalmazást indít el
- Bepörög az őszi szüretszezon – Okostelefonnal még a borozás is jobb
- A továbbfejlesztett Samsung Food új, színvonalasabb élményeket kínál az IFA 2024 kiállításon
- Sziget Fesztivál: Tatabánya méretű hálózati kapacitással készül a Yettel a zökkenőmentes mobilozásra
- A Wizz Air applikáció gördülékeny foglalási- és utazáskezelési funkciókat kínál a Huawei készülékek felhasználóinak
- EMMA már a MÁV appban is!
- Végre itt a jó idő és lehet kirándulni, de nem árt, ha vannak szuper céljaink – ehhez pedig hasznos appjaink
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Precízebb diagnosztika, biztonságos önvezető járművek
Minden eddiginél gyorsabb és pontosabb méréseket végző szenzorok tesztelésében vesznek részt a Debreceni Egyetem szakemberei. A CERN-nel való együttműködés keretében olyan speciális detektorok összeállítása a cél, melyekkel az orvosi képalkotás, a gyógyítás, valamint a távvezérlés is sokkal precízebben végezhető a jövőben. A kutatást a HU-rizont program támogatja.
Megnyílnak az XR végtelen lehetőségei a Galaxy AI-jal!
A Samsung és a Google együttműködése új korszakot nyit a kibővített valóság (XR) világában. A „Project Moohan” kódnevű Android XR-headset* természetes, multimodális interakciókat és személyre szabott AI-asszisztens élményt kínál. A fejlesztés célja, hogy átlépje a fizikai határokat, és páratlan lehetőségeket biztosítson a felhasználóknak, hogy újszerűen ismerjék meg a világot és annak történéseit.
Budapesten tanítják vezetni a jövő autóit a Bosch mérnökei
A Bosch Budapesti Fejlesztési Központjában számtalan jövőbemutató autóipari fejlesztés zajlik, melyek a vezetés biztonságát és kényelmét szolgálják. Az egyik leghasznosabb extrát jelentik a parkolást segítő rendszerek, a Bosch szakemberei pedig már olyan járműveket fejlesztenek Budapesten, amelyek emberi beavatkozás nélkül képesek parkolni. Ehhez minden részletre kiterjedő tesztelésre, az autók szigorú „oktatására” van szükség. A jövő autóinak titkait tárja fel a Bosch Magyarország Podcast aktuális adása, melyben a parkolási megoldások fejlesztésének legaktuálisabb és legizgalmasabb kérdései kerülnek reflektorfénybe.