Egy licenc, korlátlan törlési lehetőség
A leselejtezni kívánt merevlemezek és SSD meghajtók jegyzőkönyvezett törlése minden vállalkozás számára jogszabályban előírt kötelezettség, a jegyzőkönyvet is készítő adattörlő szoftverek licencdíja azonban magas. Ezen változtathat a Toolstar magyarországi megjelenése.
A Toolhouse DV-Systeme GmbH. Müncenben, 1994-ben alapított német vállalkozás, amelynek toolstar®shredderLX nevű adattörlő szoftverét most a V-Detect Antivírus Kft. kezdi el forgalmazni Magyarországon, a szoftver mellé terméktámogatást is nyújtva.
A V-Detect többek között az adattörlés területén piacvezető, termékeit elsősorban közép- és nagyvállalatok számára értékesítő Blancco hazai képviseletét is ellátja, de portfólióját most ezzel a KKV-knak szánt megoldással egészíti ki. A szoftverek közötti fő különbség, hogy míg a korábban elérhető megoldások árazása jellemzően adathordozó alapú (ahol minden lemez törlése egy törlési kreditbe kerül), a toolstar®shredderLX éves licencdíjért érhető el, így egyetlen licenc segítségével egymás után korlátlan számú lemez törölhető.
Az ingyenes szoftverekkel ellentétben a toolstar®shredderLX rendelkezik független tanúsító szervezet – az ADISA – minősítésével, és részletes jegyzőkönyvet készít minden lemez törléséről, ezzel a két, a vállalatok számára fontos tulajdonsággal a szabadon elérhető megoldások nem rendelkeznek. Minderről több információ a https://torles.hu weboldalon érhető el.
A toolstar®shredderLX tulajdonságai
A német adattörlő szoftver használja az SSD lemezek SecureErase és Enhanced SecureErase szabványait, amelyeket szinte minden SSD támogat. Ezek a firmware-alapú törlési eljárások az SSD meghajtón belül futnak, és a lemez gyártója közvetlenül a firmwarebe programozza őket. Így a lemez azon részeit – például a gyorsítótárat és swap memóriát – is elérik, amelyet általában nem lehet közvetlenül megszólítani, márpedig a biztonságos törlés érdekében ezeket is felül kell írni.
A toolstar®shredderLX támogatja a vállalatok által széles körben megkövetelt NIST Purge és NIST Clear szabványokat. A National Institute of Standards and Technology (NIST) az USA marylandi székhelyű szövetségi ügynöksége, és az új titkosítási módszerek mellett olyan folyamatokat és technológiákat is fejleszt az adathordozók biztonságos törlésére, amelyeket világszerte mindenhol használnak. A NIST Purge és a NIST Clear szabványok segítségével minden típusú adathordozó törölhető, beleértve a HDD, SSD, NVMe, PCIe és USB meghajtókat. A biztonságosabb NIST Purge futtatásához a lemeznek is támogatnia kell bizonyos parancskészleteket, így amennyiben a NIST Purge használata nem lehetséges, a toolstar®shredderLX nem szakítja meg a folyamatot, hanem automatikusan át tud térni a NIST Clear használatára.
A szoftver emellett képes a SMART elemzésekre is, így a törlés során fény derül a lemez hátralévő élettartamára, az eddig futott órákra, a bekapcsolások számára, ezáltal az adminisztrátorok képet kaphatnak arról, hogy a lemeznek mi a várható hátralévő élettartama.
Végül az újrahasznosítással foglalkozó vállalkozások számára fontos, hogy a toolstar®shredderLX szkriptek segítségével testre szabható, és képes arra, hogy a törlési folyamat befejezése után a használni kívánt új operációs rendszer képfájlját felmásolja a lemezre.
A Toolstar története
1994 – Ludwig Leinzinger, a Leinzinger Computer alapítója 1994 októberében elindítja saját vállalkozását.
1999 – A cég új irodahelyiségbe költözik Schweitenkirchen városában. Innentől a vállalkozás nagyütemű fejlődésnek indul. A toolstar®testOS a cég első házon belüli fejlesztése. Saját operációs rendszerrel, és minden fontos hardverkomponens tesztelésével új szintre emelik a szoftverrel támogatott hardverhiba-diagnosztikát.
2014 – Megjelenik az toolstar®shredderLX első kiadása, a Toolstart pedig megszerzi ISO 9001:2015 minősítését.
2018 – A toolstar®shredderLX megszerzi a független tanúsító szervezet, az ADISA tanúsítványát.
2019 – A saját fejlesztésű ügyfélkapu lehetővé teszi egy saját USB-meghajtó offline hardverkulcsként való használatát.
Kapcsolódó cikkek
- A kiberbiztonságról rendeztek konferenciát a Széchenyi István Egyetemen
- A magyarok leggyakoribb jelszava az “123456”
- Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is
- Kihívások mellett lehetőséget is tartogat a NIS2 a magyar cégeknek
- Kyndryl: generatív mesterséges intelligenciával a kiberbiztonságért
- Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
- A Samsung új szintre emeli okostévéinek biztonságát
- Kiemelkedő kiberbiztonsági minősítést kapott a Schneider Electric megoldása
- Milliódolláros üzlet a kiberbűnözés, a vállalatoknak még mindig van hova fejlődniük
- Egyre több vállalat válik kibertámadások célpontjává