Sikeresen zárult a FRISCO projekt
A 2022 decemberétől 2024 novemberéig zajló, uniós finanszírozású FRISCO (Fighting Terrorist Content Online) projekt sikeresen növelte az online terrorista tartalmak elleni védekezés hatékonyságát. A projekt célul tűzte ki, hogy felhívja a kis technológiai vállalatok és online platformok figyelmét az online terrorista tartalmakról szóló uniós rendeletre (TCO, Terrorist Content Online), és segítse őket annak betartásában. A terrorista tartalmak elleni európai küzdelem támogatásával a FRISCO projekt hozzájárul az online terjedő erőszakos szélsőségek megelőzéséhez és leküzdéséhez, valamint a biztonságosabb online környezet megteremtéséhez. A projektben nyolc európai partnerszervezet működött közre hat országból, Magyarországot az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége képviselte.
2022 júniusában lépett életbe az EU online terrorista tartalmak terjesztésével szembeni fellépésről szóló rendelete (TCO, Terrorist Content Online). Ennek értelmében a tárhelyszolgáltatók és más, felhasználók által generált tartalmakat megjelenítő szervezetek kötelesek az arra kijelölt nemzeti hatóság – Magyarországon a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság – felszólítására a beazonosított tartalmat akár egy órán belül eltávolítani.
A 2022. december – 2024. november között lezajlott FRISCO projektet azzal a céllal indította el az Európai Unió, hogy átfogó segítséget nyújtson az érintett szervezeteknek a jogszabályi megfeleléshez. A cégek ingyenes képzéseken vehettek részt, önértékelési kérdőívek és egyéb, a jogi követelmények megértését támogató anyagok és eszközök segítik őket a rendeletnek való megfelelésben. Elkészült egy részletes folyamattérkép, amely átfogóan, lépésről lépésre segíti a vállalatokat a megfelelési folyamatban való eligazodásban, és egy tartalommoderációs eszköz, amely a felhasználók által generált tartalmakkal kapcsolatos kockázatokat kezeli. Ezek az eszközök lehetővé teszik, hogy a cégek az online terrorizmus elleni védelemben hatékonyabban és szabályszerűbben járjanak el.
A projekt eredményeként az alábbi oktatási anyagok, eszközök segítik az érintett vállalkozásokat:
• E-learning anyagok (magyar nyelven is)
• Folyamattérkép a megfelelési folyamathoz
• Jó gyakorlatokat összefoglaló kézikönyv
A FRISCO projektet 8 partner valósította meg 6 európai országból. Az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége a projekt magyarországi partnereként elsősorban a hazai, jogszabály által érintett szervezeteket célozta meg a projektben.
A FRISCO projekt az Európai Unió támogatásával az ISF program keretében valósult meg.
A projekt októberi zárókonferenciáján Brüsszelben uniós tisztviselők, szabályozók és technológiai szakemberek találkoztak, hogy megvitassák az online terrorizmus elleni küzdelem és az együttműködés jövőbeni lehetőségeit.
A zárkonferenciáról készült riport alapján a FRISCO a következő ajánlásokat tette:
• Biztosítani kell, hogy a TCO által létrehozott erőforrások széles körben elérhetőek legyenek. Szükség esetén további, kifejezetten kis méretű hosting szolgáltatóknak szóló eszközöket kell fejleszteni és képzéseket tartani, a moderáció és megfelelőség javítása érdekében.
• A technológiai platformok, EU-s intézmények, a kormányzat, akadémiai és civil szervezetek közötti együttműködés elmélyítése, a bevált gyakorlatok és erőforrások megosztása a terrorista és káros tartalmak kezelésében.
• Iránymutatások kidolgozása a tartalommoderálásban a mesterséges intelligencia algoritmikus torzításának csökkentésére és az átláthatóság javítására.
• Az automatizált eszközök mellett biztosítani kell az emberi moderáció jelenlétét, a moderátorok pszichológiai támogatását, valamint kulturális érzékenységre, torzítások felismerésére és ellenállóképességre való felkészítésüket.
• Támogatni kell az online radikalizáció kiváltó okait feltáró kutatásokat, valamint az észlelési eszközök fejlesztését a szakpolitikai döntéshozatal támogatására és a megtévesztő, például AI által generált tartalmak azonosítására.
• A digitális műveltség és a kritikus gondolkodás integrálása az oktatásba, hogy a fiatalok képesek legyenek felismerni és kezelni az online fenyegetéseket.
• A fenyegetések ellen azok folyamatos nyomon követésével és naprakész eszközökkel, proaktívan kell fellépni.
• Keresztplatform-stratégiák kiaknázása, az összehangolt támadások ellen csak összehangolt védekezéssel lehet hatékonyan küzdeni.
Kapcsolódó cikkek
- Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH
- Kihívások mellett lehetőséget is tartogat a NIS2 a magyar cégeknek
- Idén Kő Róbert, a Dorsum Zrt. alapítója nyerte el a Gyurós Tibor-díjat
- Az analóg már nem versenyképes: hamarosan indul a MENTA
- Így versengenek a magyar régiók az IT Fitnesztesztben
- A digitális készségek fejlesztése egész Európában kulcsfontosságú
- Ez az öt projekt nyerte el idén a Digitális Készségek Európai Díját
- A felhőtechnológia több mint 7000 milliárd forintos GDP-növekedést hozhat Magyarországnak
- Infrastruktúrafejlesztésben átlag felett teljesítünk, MI-ben viszont még gyengék a hazai cégek
- 2024-ben is díjazzák az Év hazai menedzserét a Gyurós Tibor-díjátadón
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Zöldebb, okosabb, elérhetőbb: A Xiaomi 2024-es ESG jelentése
A Xiaomi Corporation (a továbbiakban „Xiaomi” vagy „Vállalatcsoport”), a világ egyik vezető fogyasztói elektronikai és okoseszközöket gyártó vállalata, bemutatta hetedik éves környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) jelentését.
Digitális igazság vagy illúzió? – Védekezés a deepfake ellen
Az internetes térben egyre súlyosabb problémát jelent a deepfake technológia térnyerése, amely mesterséges intelligencia segítségével hoz létre megtévesztő képeket, videókat és hanganyagokat. A technológia fejlődésével egyre nehezebb megkülönböztetni a valós és a mesterségesen generált tartalmakat, ami komolyan rontja az online információkba vetett bizalmat.
Tízből kilenc mozilátogató fontosnak tartja a korhatár-jelöléseket
A mozilátogatók többsége elégedett a filmek hazai korhatár-besorolási rendszerével, és úgy véli, ez hatékony eszköze a gyermekek védelmének – derül ki a Nemzeti Filmiroda és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) közös kutatásából. A felmérésből az is kiderül, hogy a magyarok közel fele nincs tisztában azzal, hogy a korhatár-besorolások csak ajánlások, nem kötelező érvényű előírások.
Elindult a MagNet Bank adományozási programja
A MagNet Bank Közösségi Adományozási Programja (röviden: KAP) idén is elindul – megújult feltételekkel. A program célja, hogy nonprofit szervezetek szabadon felhasználható támogatásban részesüljenek a bank ügyfeleinek döntése alapján.
Légcsatornás hűtés-fűtés: a jövő energiatakarékos otthonainak kulcsa
Az épületgépészet és klímatechnika egyik legkorszerűbb és egyre népszerűbb megoldása a légcsatornás hűtő-fűtő rendszer. Ezek a rendszerek nemcsak az év minden időszakában biztosítják az ideális hőmérsékletet, hanem energiatakarékos működésük révén jelentős költségmegtakarítást is nyújthatnak.