Mérhető eredményeket várnak a befektetők

forrás: Prím Online, 2025. január 10. 13:27

Egyre nagyobb nyomás nehezedik a vállalatokra, hogy a mesterséges intelligenciába történő beruházásaikat kézzelfogható eredményekre váltsák. A befektetők 73%-a szerint a cégeknek széles körben kellene alkalmazniuk MI-megoldásokat, és 74% a munkaerő készségfejlesztésére szánt erőforrások növelését tartja szükségesnek – derül ki a PwC 2024-es Global Investor Survey felméréséből.

A felmérésben megkérdezett befektetők 71%-a szerint a technológiai változás jelenti a legnagyobb hajtóerőt a vállalatok átalakulásában. Emellett olyan tényezők kényszerítik a szervezeteket arra, hogy változtassanak azon, a értékteremtési újragondolják a tevékenységüket, mint a kormányzati szabályozás (64%), a vásárlói igények változása (61%) és az ellátási lánc bizonytalansága (60%) miatt kényszerülnek arra, hogy megváltoztassák azt, ahogyan értéket teremtenek. 

 

Az MI-technológia mit sem ér készségfejlesztés nélkül

 

A befektetők több mint 60%-a rövid távú eredményeket vár a generatív mesterséges intelligenciától: 66% a termelékenység, 63% a bevétel és 62% a jövedelmezőség javulását várja tőle a következő 12 hónapban. Hisznek abban is, hogy a technológia alkalmazása a munkavállalók javára válik, ezért 74%-uk úgy véli, hogy a vállalatoknak növelniük kell a munkaerő átképzésére és fejlesztésére fordított beruházásaikat. Csaknem egyforma azok aránya, akik a mesterséges intelligencia általi létszámnövekedésre (32%), avagy csökkenésre (31%) számítanak. 

 

„A befektetők mérhető eredményeket várnak a generatív mesterséges intelligencia használatától, és úgy gondolják, hogy ehhez egyszerre van szükség technológiai beruházásokra és a munkavállalók fejlesztésére. A vezetőknek fel kell készülniük arra, hogy a befektetők az MI nyújtotta termelékenységnövekedést számszerűsítve szeretnék látni, ahogyan azt is, hogy a technológián túlmenően a vállalatok miként gondolják újra a működésüket” – mondta Polacsek Csaba, a PwC Magyarország tranzakciós tanácsadási üzletágát vezető cégtársa. 

 

 

A kiberkockázatok és a geopolitikai konfliktusok nem enyhültek

 

Óvatos optimizmussal tekintenek a befektetők a globális gazdaság kilátásaira: 51%-uk növekedésre számít a következő 12 hónapban. A makrogazdasági és inflációs aggodalmak jelentősen enyhültek a 2022-es csúcshoz képest, előbbi 62%-ról 34%-ra, míg az utóbbi 67%-ról 31%-ra csökkent 2024-re. A befektetők legnagyobb aggodalmát azonban továbbra is a kiberkockázatok (36%) és a geopolitikai konfliktusok (36%) jelentik, ezek a félelmek az elmúlt két évben lényegében változatlanok maradtak.

 

Tízből kilencen (86%) úgy vélik, hogy egy vállalat válságkezelési képessége kiemelten fontos szempont a befektetési döntések során. A megkérdezettek 60%-a szerint az is elengedhetetlen, hogy a cégek újragondolják üzleti modelljeiket az ellátási láncok bizonytalanságának kezelésére, 68% szerint pedig növelni kell a beruházásokat a kockázatok mérséklése érdekében.

 

Klímaintézkedéseket és az ellátási lánc fejlesztését várják

 

A befektetők 30%-a úgy véli, hogy a vállalatok az elkövetkező 12 hónapban nagy vagy kiemelkedő mértékben lesznek kitéve az éghajlatváltozás jelentette fenyegetéseknek. Bár ez 2 százalékponttal alacsonyabb a 2023-as szinthez képest, 2022-höz viszonyítva viszont 8 százalékos emelkedést jelent. 

 

75% növelné befektetéseit azokba a vállalatokba, amelyek konkrét lépéseket tesznek az éghajlatvédelem érdekében. A legnagyobb támogatottságot azok az intézkedések kapták, amelyek a beszállítókkal és a helyi közösségekkel együttműködésben kiépített fenntartható ellátási láncok kiépítésére irányulnak (80%). A megkérdezettek szerint a cégek nettó nulla kibocsátási terveinek értékelésekor különösen fontos a vezetés szerepe (72%) és az ehhez kapcsolódó tőke- vagy működési kiadások (68%), emellett 71%-uk úgy véli, hogy a vállalatoknak a működésükbe kell integrálniuk ESG-stratégiájukat.

 

A fenntarthatósági jelentések hitelessége továbbra is kérdéses: a válaszadók 44%-a szerint a fenntarthatósági teljesítményről szóló vállalati jelentések megalapozatlan állításokat tartalmaznak. Ezért sem meglepő, hogy a megkérdezettek 73%-a azt várja el, hogy ezek részletessége elérje a pénzügyi auditok szintjét.

 

Nem csak a pénzügyi adatok számítanak

 

A befektetők a pénzügyi adatok mellett számos más információra is támaszkodnak: 40% a vállalatirányítással, 37% az innovációval kapcsolatos adatokat tartja fontosnak. A többségük befektetőknek szóló kommunikációkból (61%) vagy a vállalatokkal folytatott közvetlen párbeszédből (57%) tájékozódik. Ugyanakkor lényegesen kevesebben (55%) támaszkodnak a pénzügyi beszámolókra és azok kiegészítő jegyzeteire, mint 2023-ban (66%). A minőségi adatokra helyezik a hangsúlyt, és közel kétharmaduk (62%) szerint a mesterséges intelligencia javította elemzési képességeiket.

 

„A megbízható információ a tőkepiacok alapja, de a mai adatmennyiség egyszerre áldás és átok. Az üzleti vezetőktől elvárják, hogy világosan és érthetően közvetítsék a befektetők felé, mely tényezők lényegesek a vállalkozásuk szempontjából, miközben a transzparencia és a következetesség is kiemelt szerepet kap. Az MI segít abban, hogy a minőségi és mennyiségi adatokat könnyebben lehessen elemezni, ezért még fontosabb, hogy a vállalatvezetők hatékonyan kommunikáljanak” – mutatott rá Polacsek Csaba.

 

_________________________

Módszertan: 

A PwC 2024 szeptemberében világszerte 24 országban és régióban összesen 345 befektetőt és elemzőt kérdezett meg, továbbá 14 mélyinterjút készített. A válaszadók többsége intézményi befektető volt, köztük portfóliókezelők (21%), elemzők (21%) és befektetési igazgatók (23%), akiknek 52%-a tíz évet meghaladó iparági tapasztalattal rendelkezik. Befektetéseik számos eszközosztályt, befektetési megközelítést és időtávot fedtek le, és a szervezeteik által kezelt vagyon nagysága az 500 millió dollár alattitól az ezer milliárd dollár vagy azt meghaladó értékig terjed. A válaszadók 53%-a olyan szervezetet képvisel, amelynek teljes kezelt vagyona meghaladja a 10 milliárd amerikai dollárt.

 

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Nemzetközi terjeszkedést tervez a robotperifériák hazai szakértője

Nagy Norbert, a Robot System Kft. alapítója értékelte a robotikai vállalat tavalyi évét, valamint betekintést adott a robotkiegészítők és automatizált megoldások piacának alakulásába.

2025. január 17. 18:13

AI-láz a magyar kisvállalatoknál: marketing eszköz toplista

A mesterséges intelligencia ijesztő tempóban hódítja meg a magyar kis- és középvállalkozások marketingeszköztárát: alig két év alatt az ötödik legnépszerűbb eszközzé vált, maga mögé utasítva a Google-t is. A legfrissebb kutatási eredmények szerint marketing tevékenységet folytató kkv-k 44 százaléka használ AI-megoldásokat. Ilyen gyors növekedésre az elmúlt évtizedben egyetlen marketingeszköz esetében sem volt példa.

2025. január 17. 14:55

Schneider Electric: fel kell gyorsítani a már meglévő MI-technológiák alkalmazását

A Világgazdasági Fórum (WEF) jelentése szerint a már meglévő technológiák felhasználásával is 31 százalékkal csökkenthetné az emberiség az energiaintenzitást, ami 2030-ra már éves szinten 2000 milliárd dollárnyi megtakarítást eredményezhetne. A Schneider Electric a WEF idei, Davosban rendezett találkozója alkalmából arra ösztönöz mindenkit, hogy használjuk ki a mesterséges intelligenciára (MI) irányuló növekvő figyelmet, gyorsítsuk fel a technológia hasznosítását a gyors és biztonságos energiaátmenet és a fenntarthatóság érdekében. 

2025. január 17. 11:42

Nagy iramot diktál a sportipar a régióban

A globálisnál magasabb, 7,6%-os éves átlagos piaci növekedést jósolnak a következő 3–5 évben Közép-Kelet Európa sportvezetői. A gazdasági bizonytalanságok ellenére a régió több mint 100 megkérdezett sportvezetője a közvetítési jogok piacának fejlesztésében, illetve a sportfogadásban látják a potenciált – derül ki a PwC 2024 Global Sports Survey felméréséből.

2025. január 17. 09:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

9 év után új elnök az IAB Hungary élén

2025. január 16. 18:01

A retail média felrobbanthatja a hirdetői piacot

2025. január 14. 18:15

A Continental új technológiája látványos módon jelenít meg tartalmakat a járművek oldalablakain

2025. január 9. 12:54

Megérkezett a One Magyarország: minden, amit az ügyfeleknek tudni érdemes

2025. január 2. 11:51