A Future Unicorn finalistái között egy magyar startup
Az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetségének magyarországi jelöltje, a Turbine nevű, biológiai szimulációkra specializálódott magyar startup vállalkozás bejutott a hét döntős közé a Future Unicorn-díjért folyó versenyen. A versenyt a DIGITALEUROPE, a digitális ipar európai érdekképviseleti szervezete rendezi, melynek az IVSZ is tagja.
A Turbine (korábban: Turbine AI) nevű, biológiai szimulációkra specializálódott magyar startup is bejutott az induló vállalkozások számára meghirdetett egyik legrangosabb európai elismerés, a Future Unicorn-díj idei finalistái közé.
A magyar biotechnológiai startup mesterséges intelligencia és számítógépes szimulációs technológiák használatával kutat gyógyszereket. Platformja lehetővé teszi a gyógyszeripari vállalatok számára, hogy virtuális kísérleteket végezzenek és előre, a tényleges klinikai tesztelés előtt jelezzék, hogyan reagálnak a betegek a terápiákra.
A Future Unicorn-díjat az európai digitális szakma legfontosabb lobbiszervezete, a DIGITALEUROPE zsűríje ítéli oda minden évben a legígéretesebb technológiai vállalkozásoknak. A díjjal azokat a cégeket ismerik el, amelyek várhatóan Európa legnagyobb változást hozó, legértékesebb technológiai óriásaivá, úgynevezett "unikornisokká" válhatnak.
Magyar startup a rangos díj esélyesei között
A Turbine-t az IVSZ, a DIGITALEUROPE tagjaként jelölte a 2025-ös Future Unicorn-díjra, ám a hét európai ország hét kiválasztott döntőse közé már az európai zsűri választotta be a magyar céget.
“Büszkeség számunkra és hazai technológia startup szféra számára is, hogy a Turbine a legesélyesebbek közé került, hiszen a Future Unicorn-díj az egyik legrangosabb európai elismerés, amelyet egy startup vállalkozás megszerezhet. 2021-ben egy másik hazai orvostechnológiai startup, az Oncompass Medicine már elnyerte a Future Unicorn-díjat a betegek leleteit feldolgozó szabályalapú mesterséges intelligenciájával. Ezek a sikerek önmagukért beszélnek, és visszaigazolják a munkánkat, amellyel nemzetközi partnerségeink révén lehetőséget teremtünk feltörekvő vállalkozásoknak, hogy globális színtéren is bemutatkozzanak. Az elkövetkező években is támogatni fogjuk az európai piac meghódítására képes, technológiai fejlesztéseken dolgozó vállalkozásokat” – kommentálta az idei eredményeket Tajthy Krisztina, az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetségének főtitkára.
A Future Unicorn-díj idei döntősei
Az idei verseny hét döntőse hét európai országban működik, és mindegyikük olyan élvonalbeli megoldásokra fókuszál, mint például az energiatechnológia, a mesterséges intelligencia, a kiberbiztonság, a drónok és az űrtechnológia.
A Future Unicorn kategóriában a biológiai szimulációk területén aktív magyar Turbine mellett a Matteco (Spanyolország), a Pactum AI (Észtország), a Picus Security (Törökország) startupok versenyeznek, ezek a vállalkozások olyan növekedési potenciált mutatnak, amellyel Európa következő technológiai unikornisává válhatnak. A Swarmer (Ukrajna), a Quantum Systems (Németország) és az Aerospacelab (Belgium) a Kettős felhasználású technológiák kategória döntősei, amelynek a zsűrije civil és katonai alkalmazásra egyaránt alkalmas csúcstechnológiai fejlesztéseket ismer el.
A spanyol döntős vállalkozás következő generációs katalizátorokat és elektródákat fejleszt a zöld hidrogén előállításához, az észt jelölt pedig MI-alapú tárgyalási platformot fejleszt vállalatok számára. A török finalista úttörő a Breach and Attack Simulation (BAS) területén segíti a szervezeteket a kiberbiztonság javításában. A Kettős felhasználású technológiák ukrán döntőse pilóta nélküli légi járművek hatékony és biztonságos autonóm együttműködését célzó technológiát fejleszt, míg a német finalista cég hosszú repülési idejű, több érzékelős képességekkel bíró drónokat fejleszt.
A 2025-ös Future Unicorn-díj győztesét Jekatyerina Zaharieva, a startupokért, kutatásért és innovációért felelős európai biztos 2025. február 19-20-án, a DIGITALEUROPE éves brüsszeli Masters of Digital konferenciáján fogja kihirdetni.
English Summary
The Hungarian startup Turbine, specializing in biological simulations, has made it to the finals of the prestigious Future Unicorn award, organized by DIGITALEUROPE. Turbine uses AI and computational simulation technologies to aid pharmaceutical companies in drug research by conducting virtual experiments, predicting patient responses before clinical trials. The award recognizes the most promising tech startups in Europe with the potential to become major technological giants. Turbine, nominated by IVSZ, is one of the seven finalists from different European countries, competing alongside startups from Spain, Estonia, Turkey, Ukraine, Germany, and Belgium. The winner will be announced in Brussels on February 19-20, 2025.
Kapcsolódó cikkek
- A Codecool és az IVSZ is segített az európai szoftverképzés fejlesztésén
- Sikeresen zárult a FRISCO projekt
- Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH
- Kihívások mellett lehetőséget is tartogat a NIS2 a magyar cégeknek
- Idén Kő Róbert, a Dorsum Zrt. alapítója nyerte el a Gyurós Tibor-díjat
- Magyar biotech startup került be az AWS globális AI programjába
- Az analóg már nem versenyképes: hamarosan indul a MENTA
- Így versengenek a magyar régiók az IT Fitnesztesztben
- A digitális készségek fejlesztése egész Európában kulcsfontosságú
- Ez az öt projekt nyerte el idén a Digitális Készségek Európai Díját
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Samsung bemutatja legújabb AI-megoldásait a World of Samsung eseményen
A Samsung, mint az összekapcsolt eszközélmények éllovasa, március 18-tól Frankfurtban, Németországban rendezi meg a World of Samsung eseményt. A rendezvény keretében bemutatkoznak a vállalat legújabb, mesterséges intelligencia által vezérelt fejlesztései. A Samsung televíziós, audiotechnikai, okosotthon-, gaming-, mobil- és digitális eszközei révén demonstrálja, hogyan válhat a technológia a mindennapok gördülékeny és támogató társává a mesterséges intelligencia segítségével.
Merész új dizájn és AI-alapú fejlesztések a Samsung One UI 7-be
A Samsung hivatalosan bejelentette, hogy április 7-én elindul a One UI 7 bevezetése. Az új szoftverfrissítés modern, merész dizájnt kínál, amely a felhasználói élmény még személyesebbé és jobban irányíthatóvá tételét célozza meg. A One UI 7 egy mesterséges intelligencián alapuló felhasználói felületet vezet be, amely lehetővé teszi a Galaxy eszközökkel való természetesebb interakciókat. A frissítést először a Galaxy S24 széria, valamint a Galaxy Z Fold6 és Z Flip6 modellek kapják meg, majd fokozatosan elérhetővé válik más Galaxy okostelefonokon és táblagépeken is.
Schneider Electric: Az ipari automatizálás új szintje Magyarországon
Magyarországon is elérhető a Schneider Electric teljes ipari automatizálási szoftverportfóliója, és most már egy kifejezetten erre a területre szakosodott csapat segíti a hazai ügyfeleket abban, hogy maximálisan kihasználják a megoldások kínálta lehetőségeket. Az AVEVA alkalmazások segítségével például akár 20%-kal is csökkenthetők a beruházási költségek, míg az EcoStruxure Foxboro DCS használatával akár 40%-kal is rövidíthető a meghibásodások javítási ideje. A Schneider Electric CONNECT platformja és a Flex előfizetési modellek egyszerű, gyors és rugalmas hozzáférést biztosítanak a felhasználók számára a cég szoftvereihez.
Digitális forradalom az akciós újságok piacán
A magyar felnőtt lakosság egyharmada már kizárólag digitálisan olvassa az akciós kiadványokat, míg 43 százalékuk vegyesen, mind online, mind offline formában lapozgatja őket. Csak a lakosság ötöde ragaszkodik kizárólag a papíralapú akciós újságokhoz – derült ki a Shopfully kutatásából. A digitalizáció ellenére az akciós újságok népszerűsége nem csökkent: a felnőttek 85 százaléka legalább havonta egyszer megtekinti őket, és szinte ugyanez a hányad elismeri, hogy ezek a kiadványok jelentős hatással vannak vásárlási döntéseikre.
Robokaland-nap a szegedi Karolina Iskolában
Március 22-én különleges programot rendez a Karolina Iskola: Szegeden először lesz Robokaland-nap, ahol a gyerekek újrahasznosított elektronikai eszközökből alkothatnak. Az iskola diákjai számára nem ismeretlen a robotika világa, hiszen évek óta részt vesznek a First Lego League Magyarország programjában. A robotika és programozás már az órák részeként is jelen van, és jövőre elindítják a Lego We Do 2.0 programot alsó tagozatosok számára is.