A magyarok többsége már nem tudna mobil nélkül élni
A digitális világ átalakulása a koronavírus-járvány alatt felgyorsult: a mobiltelefon lett a legfontosabb eszköz az internetezéshez, a közösségi média szerepe a kapcsolattartásban tovább erősödött, és az online vásárlás is széles körben elterjedt. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új kutatásában a Kantar-Hoffman piackutató intézet elemzései révén mutatja be a hazai digitális és kulturális trendeket az elmúlt tíz évben, valamint a koronavírus hosszú távú hatásait.
A magyarok internetezési szokásai az elmúlt évtizedben gyökeresen megváltoztak: míg 2014-ben még sokan asztali számítógépről böngésztek, 2024-re már nyolc emberből hét mobiltelefonon internetezik. Az okostelefonok elterjedésével a mobilinternet fontossága is megnövekedett, tavaly a megkérdezettek 45%-a mondta, hogy nem tudná nélkülözni.
A tavalyi évben egy átlagos magyar napi három órát töltött az interneten, és a válaszadók egyharmada ezt tartotta legkedvesebb időtöltésének. Az online tér mindennapjaink részévé vált, és már minden második magyar úgy érzi, túl sok időt tölt ott. A legfiatalabbak közül a 16-39 évesek érzik leginkább az időpazarlást, míg az idősebbek, 55 év felett, céltudatosabban használják az internetet.
A közösségi média egyre fontosabb szerepet játszik a baráti kapcsolatok fenntartásában: míg tíz éve csupán kétszer annyian tartották jelentősnek, ma már négyszer annyian említik. Emellett az online jelenlétük is fontosabbá vált: 2014-ben még a válaszadók harmada figyelt oda a közösségi profiljára, 2024-ben már a felük.
Az internet mint információforrás is jelentősen megerősödött: míg 2014-ben még csak 50%-a használta elsődleges információforrásként, addig 2024-ben már 80%-a. Érdekes változás, hogy a pandémia alatt a hagyományos médiumok szerepe is felértékelődött, mivel hiteles, érthető információkat nyújtottak, míg az online felületek, sok esetben álhírekkel, átmenetileg elvesztették presztízsüket.
A digitális vásárlás az utóbbi évtizedben robbanásszerűen nőtt: a pandémia alatt minden korosztály megszerezte az online vásárláshoz szükséges tapasztalatokat, ezáltal növelve a webáruházak népszerűségét.
A járvány alatt a sportolásra és kulturális programokra fordított idő csökkent, de 2024-re ez visszatért a lezárások előtti szintre: egyre többen járnak színházba, koncertre, és sportolni is többen kezdtek újra.
Bár az élet a lezárások után visszatért a normális kerékvágásba, a stressz és kimerültség növekedett. Az elmúlt tíz évben több mint 10%-kal nőtt azok száma, akik rendszeresen kimerültnek érzik magukat. A stressz főleg a fiatalokat sújtja, különösen a huszonéveseket.
Az NMHH figyelmeztet arra, hogy a digitalizáció gyors terjedésével fontos, hogy tudatosan és kiegyensúlyozottan használjuk az internetet, hogy az online jelenlét ne menjen a személyes kapcsolataink, mentális egészségünk és életmódunk rovására.
Az alábbi videóban Gulyás Benjámin, az NMHH műsorelemző munkatársa ismerteti a tanulmány legfontosabb megállapításait:
English summary
The digitalization accelerated during the COVID-19 pandemic, with mobile phones becoming the primary device for internet access, social media playing a larger role in communication, and online shopping gaining widespread popularity. A recent study by the National Media and Infocommunications Authority (NMHH) reveals key trends over the past decade, showing significant changes in internet usage habits, the rise of mobile internet, and shifts in information consumption. Despite returning to normalcy post-pandemic, stress and exhaustion have increased, especially among younger generations, highlighting the need for mindful and balanced internet use.
Kapcsolódó cikkek
- Egyszerű beállításokkal a gyermekek digitális biztonságáért
- NMHH: Új ajánlás a gyermekek védelme érdekében
- Csendes félév a mobilpiacon, kizárólag mobilnetet kínáló díjcsomaggal indult a nyár
- Kábel helyett mobil: A vezetékes internet csökkenésének okai
- Intézkedett a luxemburgi társhatóság az NMHH jelzése nyomán
- A mesterséges intelligencia dönti el, mi a tiltott, tűrt és támogatott
- Már lehet jelentkezni a Net-Coach ösztöndíjas felnőttképzésére
- Okosan a karácsonyi rohanásban! Válogassunk megfontoltan a mobilszolgáltatók ajánlatai között
- A TikTok és a YouTube a tinédzserek első számú mobilos platformja
- NMHH: egyre többet mobilnetezünk külföldön
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Több száz terminál, nulla készpénz – Így vásárolhatunk a Magyar Nagydíjon
A magyar tulajdonú Festipay gondoskodik a készpénzmentes fizetésről a Hungaroringen megrendezett 40. Formula–1-es Magyar Nagydíj ideje alatt. A cég a pálya teljes vendéglátó-területén több száz érintésmentes terminált üzemeltet, ahol a látogatók bankkártyával, mobiltelefonnal vagy Festipay kártyával fizethetnek. Azok számára, akik készpénzzel érkeznek, feltöltőkártya áll rendelkezésre, amelynek fel nem használt egyenlege a rendezvény végén díjmentesen visszaváltható.
A jövő mérnökei az Audi-gyár fenntarthatósági táborában
Tizenhét ország hallgatóit vonzotta idén a győri Széchenyi István Egyetem és az Audi Hungaria közös nyári programja, az Audi Development Camp. Az immár ötödik alkalommal megszervezett tábor idén a fenntarthatóság és az innováció metszéspontján kínál valós ipari kihívásokat a fiatal tehetségek számára. A fókuszban ezúttal az Audi győri gyárának vízgazdálkodási rendszere áll, ESG-szempontú elemzésen keresztül.
Az LG új OLED TV-je nemcsak okos, hanem teljesen vezeték nélküli is
Az LG Electronics bejelentette, hogy világszerte elérhetővé válik legújabb vezeték nélküli OLED televíziócsaládja, az LG OLED evo M5. Ez a modell a vállalat forradalmi True Wireless technológiáját ötvözi a G5 széria kiemelkedő képminőségével és elegáns, falra simuló kialakításával, teljesen új szintre emelve az otthoni szórakozást – kábelek nélkül.
Megállíthatatlan a Continental: 2025-ben is tesztgyőztes lett
A Continental AllSeasonContact 2 abroncs nyerte el az ADAC (Németország), a TCS (Svájc) és az ÖAMTC (Ausztria) által végzett 2025-ös négyévszakos gumiabroncs-teszt első helyét. A vizsgálat során 16 különféle gyártó – európai, ázsiai és amerikai márkák – 225/45 R17 méretű abroncsait hasonlították össze. A hét különböző teszten a Continental terméke holtversenyben végzett az élen, „különösen ajánlott” minősítéssel és 2,3-as átlagos értékeléssel.
Az egészség a csuklónkon múlik? – Európa okosóra-használati trendjei
Az okosórák használata jelentős hatással lehet arra, mennyire figyelünk oda az egészségünkre – derül ki egy friss kutatásból, amelyet az Ipsos végzett a Huawei megbízásából. Az európai válaszadók több mint 80%-a számolt be pozitív életmódbeli változásokról, például rendszeresebb mozgásról és jobb alvási szokásokról, miután elkezdtek okosórát viselni. Ez is azt mutatja, hogy egyre többen fordulnak tudatosabban egészségük felé.