Fiatalok veszélyben: Hogyan hatnak az álhírek a diákokra?
A fiatalokat az álhírek komoly veszélyeztetik – mutatja az első Nagy Diák TudatosNet Teszt eredménye. A DUE Médiahálózat és a Yettel második alkalommal indította el országos edukatív játékát, amelynek célja, hogy a diákok megtanulják megvédeni magukat a káros online tartalmaktól. A teszt olyan témákban vizsgálja a fiatalok felkészültségét, mint a biztonságos jelszavak, a cyberbullying, a digitális detox, valamint az AI szerepe az álhírek terjedésében.
A digitális világ ma már mindennapjaink szerves részévé vált, de a technológiai fejlődés, amelyet különösen az AI előretörése fokoz, új veszélyeket is rejt. A gyerekek és fiatalok különösen kitettek az online zaklatásnak, adathalászatnak, AI manipulálta tartalmaknak és a hamis információk terjedésének. Az előző évi, több mint 16 ezer diák részvételével lezajlott Nagy Diák TudatosNet Tesztből az is kiderült, hogy a résztvevők a legnagyobb nehézségekkel az álhírekre vonatkozó kérdések megválaszolásakor szembesültek.
„Azt gondoljuk, hogy a fiatalok jól boldogulnak a közösségi média platformokon, hiszen ügyesen tudnak tartalmakat posztolni a TikTokon” – mondta Koren Balázs, a ProSuli szakmai vezetője. „De nem szabad őket figyelmen kívül hagyni. A tavalyi Teszt alapján a kitöltők több mint fele, pontosabban 52%-a nem rendelkezik kellő tapasztalattal az álhírek felismerésében. Fontos, hogy ők, és minden internetező, több forrásból tájékozódjanak, hogy elkerüljék az álhíreket.”
A DUE Médiahálózat és a Yettel célja, hogy minél több fiatal felismerje az internetes veszélyeket és meg tudja óvni magát a káros tartalmaktól, ezért indították el a Nagy Diák TudatosNet Tesztet. A játékban olyan témákat érintenek, mint a biztonságos jelszavak, cyberbullying, digitális detox és az AI szerepe az álhírek terjesztésében. A tesztet minden korosztály kitöltheti április 27-ig a nagydiaktesztek.hu/tudatosnetteszt2 oldalon, de az értékes nyereményekért csak a 14 és 20 év közötti fiatalok versenyezhetnek. Az első, online forduló február 10. és április 27. között zajlik, és a legjobb 1000 játékos meghívást kap a 2025. május 5-i online középdöntőre. A középdöntőből a 20 legjobb jut be a fináléba, ahol 2025. május 8-án döntő kérdések várják a versenyzőket.
További részletek és a kvíz itt találhatóak: https://nagydiaktesztek.hu/tudatosnetteszt2/?top
English Summary
The "Nagy Diák TudatosNet Teszt" aims to help young people recognize online dangers like fake news, cyberbullying, and AI manipulation. Launched by DUE Media Network and Yettel, this educational quiz tests participants on topics such as secure passwords and digital detox. The competition, open to 14-20-year-olds, runs until April 27, 2025, with prizes for the top performers.
Kapcsolódó cikkek
- Az AI szerepe a modern párkapcsolatokban
- Ónos eső: a prognózis informatikai háttere
- AI-orientált 2024 után további AI fejlesztések az SAP-nál
- Tudatos és biztonságos online jelenlét a fiataloknak
- Hogyan vált a mesterséges intelligencia és egy magyar bankszámla egy csalás főszereplőjévé?
- Nézd élőben az Oscar gálát; technológiai forradalom Hollywoodban
- A Samsung bemutatja a jövő kijelzőit Barcelonában
- Egyre inkább elfogadott a mesterséges intelligencia Németországban
- Mi várható az SAP szerint az AI-ban 2025-ben?
- Nvidia: Az AI csillaga veszélyben Trump tajvani vámtervei miatt
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A pillanatok művészete – Fotózz úgy, mint még soha
Örömmel mutatjuk be legújabb közösségi média kampányunkat, amely arra hív, hogy gondold újra, mit is jelent megörökíteni az élet legértékesebb, legmúlékonyabb pillanatait. A „Ragadd meg a pillanatot!” kampány a HONOR 400 Lite erejét mutatja meg: egy eszközt, ami segít, hogy semmi fontos ne maradjon ki.
Díjazták a szellemi tulajdon hazai példaképeit
A Szellemi Tulajdon Világnapja alkalmából idén is átadták a rangos Millenniumi Díjakat. Az elismerést olyan intézmények, vállalkozások és szellemi műhelyek kapják, amelyek kiemelkedő munkát végeznek a szellemi tulajdon védelmében, és fontos szerepet játszanak a magyar innováció előmozdításában. A 2025-ös év díjazottjai: a Music Hungary Szövetség, a Dalfutár című műsor, a Hagyományok Háza, a Mezőgazdasági és Ipari Mikroorganizmusok Nemzeti Gyűjteménye (MIMNG), valamint a Nivelco Ipari Elektronika Zrt.
Zöldebb, okosabb, elérhetőbb: A Xiaomi 2024-es ESG jelentése
A Xiaomi Corporation (a továbbiakban „Xiaomi” vagy „Vállalatcsoport”), a világ egyik vezető fogyasztói elektronikai és okoseszközöket gyártó vállalata, bemutatta hetedik éves környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) jelentését.
Digitális igazság vagy illúzió? – Védekezés a deepfake ellen
Az internetes térben egyre súlyosabb problémát jelent a deepfake technológia térnyerése, amely mesterséges intelligencia segítségével hoz létre megtévesztő képeket, videókat és hanganyagokat. A technológia fejlődésével egyre nehezebb megkülönböztetni a valós és a mesterségesen generált tartalmakat, ami komolyan rontja az online információkba vetett bizalmat.
Tízből kilenc mozilátogató fontosnak tartja a korhatár-jelöléseket
A mozilátogatók többsége elégedett a filmek hazai korhatár-besorolási rendszerével, és úgy véli, ez hatékony eszköze a gyermekek védelmének – derül ki a Nemzeti Filmiroda és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) közös kutatásából. A felmérésből az is kiderül, hogy a magyarok közel fele nincs tisztában azzal, hogy a korhatár-besorolások csak ajánlások, nem kötelező érvényű előírások.