Magyar tehetségek a CanSat műholdépítő versenyen
Szombaton több száz középiskolás gyűlt össze a Ludovikán, ahol a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) izgalmas előadásokkal fűszerezett eseményén hirdették ki az idei CanSat műholdépítő verseny tíz döntős csapatát. A verseny harmadik, egyben utolsó találkozóján Vári Péter, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) főigazgató-helyettese a szabályos frekvenciahasználat fontosságát hangsúlyozta, míg Ferencz Orsolya űrkutató kiemelte, hogy a 21. században az emberiség történelmét a világűrben írják.
Idén nyolcvannégy csapat indult a CanSat versenyen, ahol középiskolás diákoknak kell elkészíteniük saját, üdítődoboz méretű műhold-szimulációjukat. A döntőben a zsűri által kiválasztott eszközöket egy kutatórakéta fogja felrepíteni 1 kilométeres magasságba, majd ejtőernyővel visszatérnek a földre, miközben teljesítik küldetéseiket. A versenyzőknek összesen fél év állt rendelkezésükre az eszközök tervezésére és építésére, amely során egy valódi űrprojekt lépésein kellett végigmenniük. A tavaly októberben indult verseny idén áprilisban zárul a végső fordulóval.
Vári Péter a rendezvényen arra is felhívta a figyelmet, hogy az NMHH mérőszolgálata idén is jelen lesz a döntőn, hogy biztosítsa a verseny zavartalan lebonyolítását. Előadásában a frekvenciakalózok problémájára is kitért, emlékeztetve arra, hogy idén 160 éve egyeztettek hazánk és 19 másik ország képviselői a rádiófrekvenciákról. „Genfben, a Főposta homlokzatán ma is ott látható Magyarország, mint a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) alapító tagja” – tette hozzá.
Ferencz Orsolya örömét fejezte ki, hogy a CanSat verseny évről évre egyre nagyobb figyelmet kap, és egyre több fiatal tehetséget vonz. Az űrkutatás fejlesztéséért felelős miniszteri biztos kiemelte, hogy idén tavasszal hatalmas mérföldkőhöz érkezik a hazai űrkutatás, mivel 45 év után újra magyar kutató-űrhajós utazhat a világűrbe.
Fotó: NMHH
Arnócz István, a MANT főtitkára a versenyzőkhöz szólva elmondta, hogy a CanSat zsűrije három tartalékos csapatot is kiválasztott, amelyek a döntőn bemutathatják moduljukat. Hangsúlyozta, hogy azok sem kell, hogy csalódjanak, akik nem jutottak tovább, mert minden csapat remekül teljesített. Bátorította őket, hogy a következő évben újult erővel térjenek vissza, és hogy a tapasztalataikat a jövőben, felsőfokú tanulmányaik során is hasznosíthatják, így hozzájárulva a hazai űrkutatás fejlődéséhez.
A döntő három tartalékos csapata: 330, SVSat és KulinSat. Döntőbe jutott csapatok: TFS, SEAT, Qpac, CANIS, Csipesz, Peralta, EcoMaros, Krato1_0Sat, Rabbit_Aerospace és RSD Space Engineering.
A CanSat Hungary 2025 verseny kiemelt szakmai partnere a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), fő támogatója a Külgazdasági és Külügyminisztérium. A verseny az ESERO Hungary keretében valósul meg.
English Summary
Hundreds of high school students gathered at Ludovika on Saturday for an exciting event organized by the Hungarian Astronautical Society (MANT), where the top ten teams of the CanSat satellite-building competition were announced. The competition challenges students to design and build a soda-can-sized satellite simulation, which will be launched by a research rocket and return via parachute while completing various missions. The event emphasized the importance of frequency regulation and highlighted the upcoming milestone of a Hungarian astronaut returning to space after 45 years. The competition is set to conclude in April 2025.
Kapcsolódó cikkek
- A távközlési fejlesztések döntéshozói Budapesten találkoztak
- A csomagautomaták térhódítása Magyarországon
- A gamer élet rejtelmei: Hogyan hatnak a videójátékok a gyerekek fejlődésére?
- Médiatanács: Hogyan harcoljunk a jogellenes hozzászólások ellen?
- A Médiatanács újabb műsorkészítési támogatásokat hagyott jóvá
- Sporttartalmak a médiában: Hogyan változnak a szokásaink?
- 120 milliós támogatás a közösségi médiaszolgáltatóknak
- A magyarok többsége már nem tudna mobil nélkül élni
- Egyszerű beállításokkal a gyermekek digitális biztonságáért
- NMHH: Új ajánlás a gyermekek védelme érdekében
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Rekordszámú fiatalt ért el az ELTE díjazott programja
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kara elnyerte a hazai kommunikációs szakma egyik legnagyobb presztízsű díját: a PREXA – PR Excellence Hungary Award arany fokozatú elismerését, valamint a zsűri különdíját a társadalmi kommunikáció kategóriában. A kitüntetést a STEMStation@ELTE STEMPont komplex pályaorientációs és tehetséggondozó programért ítélték oda.
EnterPRIZE 2025: Még van idő jelentkezni!
A Generali Csoport immár ötödik alkalommal indította el nemzetközi EnterPRIZE programját, melynek célja a kis- és középvállalkozások fenntarthatósági törekvéseinek támogatása. A magyarországi pályázatra idén is várják a jelentkezőket, a beadási határidőt meghosszabbították: 2025. június 30-ig lehet pályázni.
Valóban néhány centin múlik a boldogság?
Kétségtelen, hogy a magasság sokak számára fontos tényező lehet a párválasztás során – gyakran már az ismerkedés elején alapelvárásként jelenik meg. A Tinder nemrég új funkcióval igyekszik kiszolgálni ezt az igényt: bevezette a magasság szerinti szűrést, igaz, csak előfizetői számára. Ami azonban náluk újdonságnak számít, az a Randivonal felhasználóinak már régóta elérhető – ráadásul teljesen ingyen. A magyar társkereső oldalon ugyanis kezdettől fogva lehetőség van magasság alapján szűrni a találatokat.
Új, teljesen automatizált transzformátorállomás létesült Várpalotán
Teljesen automatizált és távolról irányítható új transzformátorállomást helyezett üzembe az E.ON Hungária Csoport Várpalotán. A közel 4 milliárd forintos beruházás az Európai Unió által támogatott Danube InGrid projekt részeként valósult meg, amelynek célja a régió energiahálózatának korszerűsítése. A költségek kétharmadát az E.ON saját forrásból, egyharmadát uniós támogatásból fedezte.
Újabb győzelemre hajt a győri SZEnergy Team
A győri Széchenyi István Egyetem hallgatói versenycsapata, a SZEnergy Team az elmúlt három évben zsinórban nyerte meg Európa legnagyobb energiahatékonysági versenyét, a Shell Eco-marathon városi kisautó kategóriáját – minden alkalommal új világrekorddal. A csapat a napokban mutatta be legújabb fejlesztésű járművét, amellyel a lengyelországi Kamień Śląski városában, a Silesia Ringen megrendezett idei versenyen állnak rajthoz.