Mi rejlik a chatbotok „fejében”? – A mesterséges intelligencia rejtett működése

forrás: Prím Online, 2025. március 13. 12:59

A mesterséges intelligencia (MI) egyre több feladatban segít a mindennapjainkban, de vajon mi történik egy chatbot „fejében”, amikor válaszol egy kérdésre vagy végrehajt egy utasítást? Többek között erre a kérdésre keres választ a Szegedi Tudományegyetem Mesterséges Intelligencia Kompetencia Központjának kutatása, amely áprilisban indul az amerikai Rutgers Egyetem és a német Ludwig-Maximilians-Universität közreműködésével. A kutatás célja, hogy jobban megértsük a generatív nyelvi modellek működését, és ezzel hozzájáruljunk a technológia biztonságosabb és hatékonyabb alkalmazásához.

 

A generatív MI modellek működésének megértése

 

A mesterséges intelligencia képes utánzani az emberi gondolkodást, de vajon tényleg érti a döntéseit? A generatív modellek – amelyek különféle algoritmusok és gépi tanulási módszerek segítségével új tartalmakat hoznak létre adott utasítások alapján – akár sakkot is játszhatnak, de vajon valóban értik a játékszabályokat, vagy csak mintákat követnek, anélkül, hogy tudnák, hogyan működik a játék?

 

A RAItHMA projekt keretében végzett kutatás egyik fontos témája annak feltárása, hogyan reprezentálják a generatív MI modellek az egyes fogalmakat, és milyen kapcsolatban állnak ezek egymással. Például ha egy chatbot igaznak talál egy állítást, akkor vajon automatikusan hamisnak tekinti-e annak tagadását? Az emberi gondolkodás számára ez magától értetődő, de a nyelvi modellek esetében nem mindig ez a helyzet.

 

Pixabay

 

A chatbotok korlátai

 

„A nagy nyelvi modellek nem a valódi tudást vagy a szabályok megértését sajátítják el, hanem csupán a szövegek folytatására alapoznak. Emiatt a chatbotok néha olyan alapvető kérdésekben is tévednek, amelyeket egy kisgyerek is képes megválaszolni. Ha például felsoroljuk a hét törpe nevét, majd megkérdezzük, hogy egy adott név szerepelt-e a listán, a modell nem mindig tudja a helyes választ. Az MI képes akár összetett matematikai feladatok megoldására is, viszont a halmaz fogalmával és néhány egyszerű feladvánnyal is nehezen birkózik meg. Ha sikerül megérteni ennek okait, nagy lépést tehetünk előre a mesterséges intelligencia jobb megértésében és biztonságosabb alkalmazásában” – mondta Dr. Jelasity Márk, az Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ Mesterséges Intelligencia Kompetenciaközpontjának vezetője.

 

A kutatók arra is kíváncsiak, mi áll ezeknek a zűrzavaroknak a hátterében, milyen belső tudással rendelkeznek a modellek, és hogyan csökkenthető a kommunikációs zűrzavar az emberek és a gépek között. A kutatás nemcsak a generatív MI megbízhatóságának javítását célozza, hanem új lehetőségeket is teremthet a modellek alkalmazásában számos területen.

 

Bízhatunk a mesterséges intelligenciában?

 

Ahogy a mesterséges intelligencia egyre több területen nyer alkalmazást, egyre nagyobb kockázatot jelent, ha nem értjük pontosan, hogyan működnek ezek a rendszerek. Egy önvezető autó például képes felismerni az előtte haladó járműveket és a közlekedési táblákat, de nem tudja megérteni a közlekedési helyzetek összefüggéseit. Egy ember tudja, hogy ha egy labda gurul az útra, akkor valószínűleg egy gyerek fog utána szaladni – a mesterséges intelligencia viszont ezt a kontextust jelenleg nem képes érzékelni.

 

A problémát az jelenti, hogy a modellek nem alakítanak ki stabil világmodellt, amely kulcsfontosságú lenne a megbízható működéshez. A Szegedi Tudományegyetem kutatói nemzetközi partnereikkel együtt azon dolgoznak, hogy feltárják a generatív MI modellek korlátait és jobban megértsék a működésüket. Az első lépés az, hogy pontosabb képet kapjunk arról, hogyan „gondolkodnak” ezek a rendszerek és milyen hibákkal küzdenek, ami hosszú távon segíthet új megközelítéseket kidolgozni. Az így szerzett tudás hozzájárulhat a jövő MI-rendszereinek fejlesztéséhez, biztosítva azok hatékonyabb és megbízhatóbb működését. A mesterséges intelligencia nem csupán egy technológiai eszköz, hanem egy tudományos terület, amelynek alaposabb megértése elengedhetetlen a jövőbeli fejlődéshez.

 

English Summary

Artificial intelligence (AI) is increasingly assisting in everyday tasks, but how do generative language models like chatbots work? A research project starting in April at the University of Szeged, in collaboration with Rutgers University and Ludwig-Maximilians-University, aims to explore how these models process information and represent concepts. The goal is to understand their limitations and improve their reliability and efficiency, ensuring safer AI applications. The research will focus on the inner workings of generative models and how they sometimes struggle with basic reasoning, despite their advanced capabilities.

 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A jövő egészségfigyelése a csuklón és az ujjbegyen: itt a HUAWEI új TruSense fejlesztése

A Huawei egészség- és fitnesztechnológiai ökoszisztémája új mérföldkőhöz érkezett: a vállalat legújabb innovációja, a HUAWEI TruSense System most egy elosztott szuperérzékelő modullal bővül. Ez a fejlesztés a 2024-ben bevezetett rendszer lehetőségeit bővíti, új távlatokat nyitva a tudományosan megalapozott, átfogó egészségmonitorozás terén.

2025. április 25. 20:47

Már LG okostévéken is elérhető az Xbox alkalmazás

Az LG Electronics (LG) bejelentette, hogy a várva várt Xbox alkalmazás mostantól elérhető számos LG okostévén, így a játékosok közvetlenül nagyképernyős készülékeiken streamelhetik kedvenc Xbox játékaikat. A funkció több mint 25 országban* – köztük Magyarországon is – elérhető, és lehetővé teszi, hogy a felhasználók felhőn keresztül hozzáférjenek a legújabb indie címekhez, valamint a népszerű AAA játékokhoz.

2025. április 25. 18:55

Így takarítunk mi – Tisztaság körkép 2025

A magyarok számára az ár-érték arány a legfontosabb szempont takarítóeszköz vásárlásakor – derül ki a Kärcher megbízásából készült Tisztaság körkép 2025 című kutatásból.

2025. április 25. 16:49

Az Ennoconn tovább bérli a Prologis Park Budapest-Sziget raktárát

Az Ennoconn és a Prologis megújították együttműködésüket, amelynek keretében az Ennoconn tovább bérli a Prologis Park Budapest-Sziget területén található, 40 000 négyzetméter alapterületű ipari raktárépületet, amelyből 10 000 négyzetméter gyártási területet foglal el. A megállapodásban az iO Partners ingatlanügynökség is részt vett. Az Ennoconn, amely a globális piacvezető szerepet tölti be az integrált felhőszolgáltatások, ipari IoT és beágyazott technológia területén, a Prologis egyedi bérleti konstrukcióját választotta, amely lehetővé teszi számára a hosszú távú tervezést fix üzemeltetési díjjal és előre kalkulálható költségekkel a bérleti szerződés teljes időtartamára.

2025. április 25. 14:58

Intelligens ipari switchek extrém környezetekhez

A LevelOne új, intelligens, gigabites switch-ekkel erősíti nagy teljesítményű hálózati termékcsaládját, melyet kifejezetten olyan helyszínekre terveztek, ahol kiemelkedő teljesítményre és megbízhatóságra van szükség. A Hilbert sorozatba tartozó ipari switchek már elérhetők PoE (Power over Ethernet) és SFP támogatással, illetve ezek nélkül is – az adott felhasználási környezettől függően 5-től egészen 28 gigabites portszámig.

2025. április 25. 13:06

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Digitális élményforradalom: tegnap ért véget a pekingi InfoComm China 2025

2025. április 19. 14:31

A Microsoft mesterséges intelligenciával gyorsítja a szoftver-frissítéseket

2025. április 16. 17:51

Adatvédelmi nap a GDE-n: Fókuszban a kiberbiztonság és a tudatosság

2025. április 15. 14:43

A Pentagon az informatikai tanácsadókon spórol

2025. április 11. 13:12