Napelemes megoldások a növénytermesztés támogatására
A Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar-Napelem Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) közösen dolgoznak egy olyan napelemes termékcsalád fejlesztésén, amely a megújuló energia helyben történő előállításával csökkenti az energiaköltségeket és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget. A napelemek árnyékoló hatása elősegíti a kedvező fényviszonyok kialakulását a növények számára, így javítva a terméshozamot is. A fejlesztést a PTE Botanikus kertjében valós környezetben tesztelik, ahol vizsgálják az eltérő szerkezetekhez való illeszkedést, valamint a különböző növénykultúrák árnyékolási igényeinek megfelelő megoldásokat.
A projekt célja, hogy az üvegházak szerepének növelésével felkészítse a növénytermesztőket az egyre szélsőségesebbé váló éghajlatváltozás kihívásaira. A Pécsett zajló fejlesztés ipari szereplők és egyetemek közötti együttműködés révén valósul meg. A Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar-Napelem Kft. és a Pécsi Tudományegyetem sikeresen pályázott a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ felhívására, „Agrofotovoltaikus modulok kifejlesztése üvegházi felhasználásra – megújuló energia termelése növénykultúrák felett” címmel.
A közösen kifejlesztett napelemes rendszer a helyben előállított megújuló energia révén csökkenti az energiaköltségeket és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget. A napelemek árnyékoló hatásának köszönhetően kedvező fényviszonyokat biztosítanak a növények számára, így növelve a terméshozamot. Az új napelemes rendszerek meglévő üvegházakba is beépíthetők, vagy új üvegházak építésekor alkalmazhatók, akár mozgatható, akár rögzített kialakítással.
A fejlesztés 309 596 334 Ft vissza nem térítendő támogatás révén valósul meg, és a 24 hónapos futamidő alatt a napelemes modulokat a Pécsi Tudományegyetem Botanikus kertjében lévő üvegházakban tesztelik. A tesztelés során hosszú távú vizsgálatok, klímakamrás tesztek és gyorsított öregedési vizsgálatok is zajlanak, emellett épületenergetikai szimulációk is készülnek. A projekt célja, hogy a valós felhasználási környezetben rögzített adatokat felhasználva adaptív irányítástechnikai megoldásokat dolgozzanak ki. A fejlesztés eredményeként a potenciális vásárlók számára bemutatják a termékek variabilitását, amely lehetővé teszi az eltérő szerkezetekhez való alkalmazkodást, valamint megfelel a különböző növénykultúrák árnyékolási igényeinek. A projekt azonosítója: 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00048.
Illusztrációk: Pécsi Tudományegyetem
English Summary
A collaboration between Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., Solar-Napelem Kft., and the University of Pécs (PTE) is developing a solar product line aimed at reducing energy costs and dependency on fossil fuels. The solar panels also provide shading for plants, improving light conditions and boosting crop yields. The technology is being tested in real-world conditions at PTE’s Botanical Garden. The project, funded by the National Research, Development, and Innovation Fund, focuses on agrophotovoltaic modules for greenhouse applications, integrating renewable energy production with agricultural needs.
Kapcsolódó cikkek
- Újabb elismerés a Schneider Electricnek a Világgazdasági Fórumtól
- Ezek határozzák meg a hazai napelempiac jövőjét
- Korszerű képzés és karrierlehetőségek az SAP támogatásával
- A napelemek energiájának kihasználásához nyújt útmutatást egy új jelentés
- Miért dönt csúcsokat a hazai napelemes áramtermelés?
- Magyarországon az első brownfield megközelítésű RISE with SAP bevezetést hajtották végre sikeresen az Alteonál
- A megújulók terjedésének rekordéve is kevés a globális felmelegedés megállításához
- Napelemeket telepített az OMV 100 hazai töltőállomásán
- A GoldenPeaks Capital Magyarország egyik legnagyobb HTM-ügyletét köti a Faerch Grouppal
- Indul az Európai Napenergia Akadémia, ahol két év alatt 65 ezer szakembert képeznek ki
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A jövő közlekedése: Tisztán elektromos Ikarus buszok a MÁV flottájában
A Zöld Busz Program folytatásaként 2025-ben a MÁV-csoport flottáját 20 új, környezetbarát, tisztán elektromos Ikarus 120e típusú autóbusz bővíti, az Energiaügyi Minisztérium és a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. támogatásával. Az első elektromos busz Keszthelyen kezdte meg működését 2025. március 21-től. Szeptember végéig Komáromban, Tatán, Komlón, Hajdúszoboszlón és Balatonfüreden is elektromos buszok állnak forgalomba.
6 milliárd euró értékű könnyítést kaphatnak az uniós vállalkozások
Az Európai Bizottság bemutatta a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére irányuló javaslatcsomagját. Az Omnibus célja, hogy olyan kedvező üzleti környezetet alakítson ki, amely elősegíti a vállalatok növekedését, innovációját és munkahelyteremtését. A javaslatcsomag intézkedései várhatóan jelentős mértékben növelhetik az uniós cégek versenyképességét, amint hatályba lépnek.