Lányok a billentyűzet mögött: magyar érmek a nemzetközi versenyen

forrás: Prím Online, 2025. július 21. 11:36

Mind a négy magyar középiskolás versenyző dobogós helyezést ért el a 2025. július 14–20. között Bonnban megrendezett Európai Lány Informatikai Diákolimpián (EGOI), ahol közel 230 diák mérte össze tudását 60 országból. A verseny célja, hogy ösztönözze a lányok részvételét az informatikában, hiszen mind hazai, mind nemzetközi szinten jelentős a nemek közötti aránytalanság a szakterületen. Az idei két arany- és két ezüstérem ezért különösen figyelemre méltó eredmény.

 

A magyar csapat tagjai és eredményeik:

 

Aranyérmesek:

• Keresztély Zsófia – Szent István Gimnázium, Budapest

• Horváth Dóra – Győri SZC Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium

 

Ezüstérmesek:

• Baran Júlia – Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium

• Varga Vivien – Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium

 

A felkészülés a Neumann Társaság tehetséggondozási programjának keretében, az ELTE Informatikai Karával szoros együttműködésben zajlott, a Nemzeti Tehetség Program (1823) támogatásával. A csapatot Erdősné Dr. Németh Ágnes és Dr. Tóth Tekla vezette.

 

 

„A magyar lányok idén minden eddiginél kiemelkedőbb teljesítményt nyújtottak. A verseny nemcsak szakmai fejlődést, hanem inspiráló közösségi élményt is jelentett számukra: lehetőségük volt megismerni a világ minden tájáról érkező, hasonló érdeklődésű fiatalokat, és erőt meríteni egymás történeteiből. Bízunk benne, hogy ez az eredmény hozzájárul ahhoz, hogy még több lány válassza az informatikát, és csökkenjen az a téves sztereotípia, miszerint ez kizárólag férfiaknak való pálya” – mondta Erdősné dr. Németh Ágnes, a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának elnöke.

 

Bár az esemény nevében "európai", a verseny globális jelentőségű: az idei megmérettetésre 53 ország versenyzői utaztak el Bonnba az Egyesült Államoktól Ausztráliáig, további hét ország – köztük Malajzia és Algéria – diákjai online csatlakoztak a megmérettetéshez.

 

Miért van szükség külön informatikai diákolimpiára lányoknak?

 

Az EGOI – a többi nemzetközi diákolimpiához hasonlóan – versenyprogramozási feladatokra épül, ahol a diákoknak algoritmusokat kell kidolgozniuk és megvalósítaniuk választott programozási nyelven. A verseny célja, hogy láthatóvá tegye a lányok tehetségét ezen a területen, és támogassa őket a szakmai előrelépésben.

 

Idén minden, előválogatókon sikerrel szereplő versenyző részt vehetett a hivatalos felkészítésen, amelyet más érdeklődő lányok előtt is megnyitottak, ezzel lehetőséget teremtve a versenyen kívül is a programozási készségek fejlesztésére.

 

A részletes eredmények elérhetők az EGOI hivatalos honlapján.



 

English Summary

All four Hungarian high school students won medals at the 2025 European Girls' Olympiad in Informatics (EGOI), held in Bonn from July 14–20. The event brought together nearly 230 participants from 60 countries, aiming to promote female talent in the field of computer science. Hungary earned two gold and two silver medals, marking its most successful performance at the competition so far. The team prepared through the Neumann Society’s talent development program, in collaboration with the Faculty of Informatics at Eötvös Loránd University. Despite being a European event by name, EGOI welcomed participants from across the globe, including countries like the U.S., Australia, and Malaysia.


E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Magyar MI-rendszer védi a koraszülöttek fejlődését

A HUN-REN SZTAKI és a Semmelweis Egyetem kutatói egyedülálló, mesterséges intelligencián alapuló kamerarendszert fejlesztettek ki, amely vezetékek és fizikai szenzorok nélkül képes folyamatosan monitorozni a koraszülött kisbabák testhelyzetét és mozgását. A tekintélyes Nature Pediatric Research folyóiratban nemrég megjelent tanulmány bizonyítja: az új technológia kulcsfontosságú diagnosztikai adatokkal segítheti a koraszülött intenzív osztályok (NICU) szakembereit, miközben óvja a legkisebbek érzékeny bőrét a felesleges terheléstől.

2026. július 10. 19:17

Xiaomi az Allee-ban: exkluzív nyitási kedvezményekkel vár az új Partner Store

Július 11-én hivatalos megnyitóünnepséggel debütál a Xiaomi legújabb magyarországi Partner Store-ja az Allee Bevásárlóközpontban. A nyitóhétvégén a látogatókat interaktív játékok, különleges programok, valamint exkluzív, csak az üzletben elérhető kedvezmények várják.

2026. július 10. 17:30

AI-biztonság 5 szinten: az ad hoc káosztól az automatizált védelemig

A vállalati környezetben megjelenő mesterségesintelligencia-megoldások egyre nagyobb üzleti értéket teremtenek, ugyanakkor új információbiztonsági és adatvédelmi kihívásokat is magukkal hoznak. Számos magyar vállalat már rendelkezik AI-stratégiával, és gyakran úgy tekint erre, mint amely önmagában megfelelő választ ad a biztonsági kérdésekre is. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy számos kockázat csak a stratégia megalkotását követően, a technológia tényleges alkalmazása során válik láthatóvá.

2026. július 10. 15:23

Új korszak a használtmobil-piacon: elindult a Jófogás Refurb

A Jófogás új szolgáltatással bővítette kínálatát: elindult a Jófogás Refurb, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy gyorsan és egyszerűen értékesítsék feleslegessé vált okostelefonjaikat és más elektronikai eszközeiket. Az új felületen az Apple és Samsung készülékek tulajdonosai otthonról, néhány perc alatt adhatnak túl régi eszközeiken.

2026. július 10. 13:35

Megérkezett a Nothing eddigi legokosabb fülhallgatója

A londoni központú Nothing bemutatta legújabb vezeték nélküli fülhallgatóját, az Ear (3a)-t. Az újdonság azoknak szól, akik számára a technológia nem csupán eszköz, hanem önkifejezésük része is. Az intelligens hangrögzítési funkciók, a továbbfejlesztett aktív zajszűrés és a karakteres színválaszték révén az Ear (3a) természetesen illeszkedik a mindennapokba.

2026. július 10. 11:46

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

A mesterséges intelligencia fejlődése és az ipari forradalom párhuzamai

2026. július 9. 13:39

A jövő mérnökei Győrben versenyeztek a robotika hazai csúcseseményén

2026. július 2. 15:34

Nagy kockázat a cégeknek, ha a dolgozók AI-t használnak

2026. június 22. 11:49

Top 15 webáruház: koncentrálódik a piac, a nagyok gyorsabban nőnek, mint valaha

2026. június 19. 13:42