Hatékonyabb angol-magyar online szótár indult
Akik próbálták már az internetet segítségül hívni egy idegen szöveg megértéséhez, biztos találkoztak hasonló problémákkal: ha valaki pontos eredményre vágyott, valamelyest tisztában kellett lennie egy-egy szó jelentésével, mivel a találatokat relevancia nélkül listázták ki a különböző rendszerek, megnehezítve ezzel a helyes választást. Ugyancsak problémát jelentett, hogy a rendhagyó nyelvtani szabályokra sem hívták fel a „gyanútlan” felhasználó figyelmét, így könnyű volt hibázni a további munka során. A közelmúltban megjelent, hazai fejlesztésű Topszótár alapítói pont az ilyen hiányosságok kiküszöbölésére vállalkoztak, amely 3 év folyamatos fejlesztés után, most márciusban valósult meg.
A hatékonyság érdekében a Topszótár jelentéscsoportokba rendezi a keresési eredményeket, és a több szófajú szavaknál szófajokra lebontva kapjuk a találatokat. A lista elejére természetesen a leggyakoribb kerül, ahogy például a „book” kifejezésnél is látszik. Számos jelentéshez példamondatot is társítottak, ami kontextusában mutatja be egy-egy szó helyes használatát.
Jelentős előrelépés az eddigi szótárakhoz képest, hogy a fokozott, ragozott vagy többes számú alakokra való kereséskor sem kell az eredeti szótövet kitalálni, hogy a szótár megmutassa az alapjelentést. Ilyen esetekben automatikusan a tőszavat kapjuk eredményként, és megjegyzésként megtudjuk azt is, hogy az adott szó melyik alakjára kerestünk. Például ha a „wrote” szó jelentésére vagyunk kíváncsiak, akkor találatként a write ige jelenik meg. A Topszótár figyelmeztet a szavak rendhagyóságára is, ami nagy segítséget jelenthet a szavak tanulásánál.
„Nekünk is sok kényelmetlenséget okozott korábban, hogy szótárazáskor párhuzamosan kellett az internet gyorsaságára és a kézi szótárak alaposságára támaszkodni. Ezért egy olyan rendszer létrehozását tűztük ki célul, amely a hátrányok elhagyásával összevonja a két formátum előnyeit, és még némi kikapcsolódási lehetőséget is nyújt szótárazás közben” - utalnak az oldalon fellelhető egyéb opciókra a Topszótár alapítói.
Az alapok mellett ugyanis beépítettek olyan, a mindennapjainkat az angol nyelvvel összekötő funkciókat is, mint viccek és slágerek szövegeinek fordítása, vagy a mindenki által ismert akasztófajáték, amelyek révén könnyedebbé válhat az egyébként unalmas szótárazás.
A készítők víziója ezzel még nem valósult meg teljesen, a távlati tervek közt olyan – online szótáraknál korábban nem látott – újítások is szerepelnek, mint az egy perces nyelvtani gyorstalpalók, vagy tematikus szószedetek, amelyek mellett a kikapcsolódás eszközei is bővülni fognak.
Kapcsolódó cikkek
- Már szolgáltatásokért is lehet fizetni PayPal-lal
- Feláldozzák a pontosságot a gyorsaság oltárán - Gyakran hibáznak a keresőmotorok (2. rész)
- Feláldozzák a pontosságot a gyorsaság oltárán - Gyakran hibáznak a keresőmotorok (1. rész)
- PayPal-en keresztül is fizethetünk virágküldésért
- Egységben minden okostelefon – elindult a SmartEast
- Átlépte a 25 milliárdot az Apple App Store letöltések száma
- Kedvezményes színházjegyek az interneten
- Adatközpont-iparági fogalomtárat készített az IVSZ
- Így csábítanak az interneten a szállodák 2012-ben
- Új szolgáltatások és megújult dizájn a Kütyü Magazin weboldalán
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel
Megkezdődött a felkészülési és jelentkezési időszak a 2024/2025-ös ProSuli robotikaversenyre. A mára országos jelentőségű, nemzetközi versenyrészvételt is kínáló eseménysorozatra új iskolák és robotikacsapatok jelentkezését is várják. Az újoncokat és kezdő csapatokat online oktatóanyaggal és konzultációs lehetőséggel segítik a szervezők, illetve nyílt pályázatot indítanak az iskoláknak ingyenesen megszerezhető LEGO robotkészletekre.