Háromdimenziós technológiával óvják meg a Közel-Kelet kincseit
Háromdimenziós szkennelést és nyomtatási technológiát alkalmazva készül megóvni a pusztulástól a Közel-Kelet örökségvédelmi helyszíneit az Egyesült Arab Emírségek és az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO).
A projekt a tervek szerint 2017-ben nyíló dubaji Jövő Múzeumot építő alapítvány (Dubai Museum of the Future Foundation), az UNESCO és a nagy-britanniai Digitális Régészeti Intézet együttműködésében valósul meg.
A dubaji szervezet háromdimenziós képalkotó eljárással készít egymillió digitális felvételt a kiválasztott örökségvédelmi helyszínekről még az év vége előtt.
A módszernek köszönhetően az érintett épületek és helyek esetleges károsodása esetén a szakemberek a legapróbb részletekbe menő pontossággal fogják tudni korrigálni a sérüléseket a háromdimenziós nyomtatási technológia segítségével.
"Fontos megőriznünk az örökségvédelmi helyszíneket, hiszen inspirációs forrásként szolgálnak a jövőnket építő újítók és úttörők számára" - fogalmazott Mohammed Al Gergawi, a dubaji alapítvány vezetőségének tagja, hangsúlyozva, hogy a megóvni kívánt kincsekre folyamatos fenyegetést jelent az idő múlása, illetve a politikai zavargások.
Kapcsolódó cikkek
- Szuper-számítástechnikai fejlesztés segíti a tudományos együttműködést a felsőoktatás és az ipar között
- Szuperszámítógépet kapott a Miskolci Egyetem
- Megnyílt az első 3D nyomtatásra specializálódott oktató stúdió
- Hang alapján ismeri fel a Parkinson-kórt egy magyar algoritmus
- High-tech újdonságok a CEATEC-en
- A marsutazás kulisszatitkai
- Szuperszámítógép segíti a rákkutatók munkáját
- Már egész házat printelnek 3D nyomtatóval
- Robotrekord született a Kutatók Éjszakáján az Ericssonban
- Kutatók éjszakája - Hegesztőrobot, macskazene, túlélő növények Fejér megye programjai között