A Kaspersky Lab ingyenes androidos védelmet fejlesztett ki az okosotthonok védelmére
A Kaspersky Lab kiadta az okosotthonok és a dolgok internete (Internet of Things/IoT) számára fejlesztett megoldásának beta verzióját, a Kaspersky IoT Scanner-t. Ez az ingyenes Android applikáció figyeli az otthoni WiFi hálózatot és értesíti a felhasználót a rajta levő készülékekről és azok biztonságosságáról.
Ahogy a dolgok internete egyre népszerűbbé válik, a kiberbűnözők is buzgón keresik hogyan tudnának hasznot húzni ebből a növekvő trendből. Ahelyett, hogy megkönnyítenék felhasználóik életét, az okoskészülékek egyre nagyobb biztonsági kockázatot jelentenek.
A Gartner adatai szerint jelenleg több, mint 6 milliárd IoT készülék van használatben világszerte és ebből sokat ért már kibertámadás. Tavaly például a Mirai botnet egy világméretű DDoS támadást hajtott végre. A Mirai botok kihasználva az IoT készülékek ismert hibáit megfertőzték és a kiberbűnözők bábjaivá változtatták őket. A Kaspersky Lab kifejlesztett egy megoldást az ilyen veszélyek csökkentésére. A ingyenes beta verzióval a cég arra bátorítja az IoT felhasználókat, hogy védjék meg okosotthonaikat és osszák meg tapasztalataikat a Kaspersky IoT Scanner teljesítményével és használhatóságával kapcsolatban.
A Kaspersky IoT Scanner automatikusan felismeri az olyan okoskészülékeket, mint a WiFi routerek, IP kamerák, okos TV-k, WiFi nyomtatók, NAS hálózati tároló készülékek, mediaszerverek, játékkonzolok és természetesen a számítógépeket, tableteket és okostelefonokat is. Az applikáció "megjegyzi" ezeket és értesíti a felhasználót, amikor új vagy már ismert készülék kapcsolódik fel vagy le. Ez lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy bármikor leellenőrizze, hogy ki fér hozzá az otthoni hálózatához.
A megoldás folyamatosan keresi a készülékek biztonsági réseit: például ha nyitott a hálózat és bárki rákapcsolódhat, az applikáció értesíti a felhasználót és tanácsot ad. Továbbá a Kaspersky IoT Scanner észleli, ha valamilyen probléma van a WiFi router, a Telnet vagy az SSH jelszavakkal. Ez fontos a hálózaton lévő IoT készülékekhez való jogosulatlan hozzáférés megelőzése érdekében, ha túl könnyű a jelszó.
"A Kaspersky Lab küldetése, hogy megmentse a világot a kiberveszélyektől. És ezek nem csak szavak, minden nap azon dolgozunk, hogy biztonságosabbá tegyük az internetet a felhasználóink számára. Fegyvertárunkban sok ingyenes megoldás található, és a Kaspersky IoT Scanner egyike ezeknek az applikációknak, amellyel az okoskészülékek felhasználói megvédhetik magukat" - mondja Andrei Mochola, a Kaspersky Lab egyik vezetője.
A megoldás még csak beta verzióban érhető el a Google Play-ben angol és orosz nyelvű országokban.
Kapcsolódó cikkek
- Magyarország csak a 74. legveszélyesebb ország az online kibertérben
- A menedzselt szolgáltatások piaca várhatóan eléri a 65 billió forint összbevételt 2022 végéig
- Az emberi tényező szerepe a vállalati támadások során
- 6 milliárd potenciálisan sebezhető okos eszköz van világszerte
- A Kaspersky Lab bemutatja a Threat Intelligence Portal-t
- Az emberek egyre tudatosabbak a kibercsapdákkal szemben
- Valóra vált rémálom: a babák figyelnek téged
- Az ipari számítógépek 40%-át érte támadás tavaly a második félévben
- Energetikai nagyvállalatok ipari infrastruktúrájára fejlesztett ki kibervédelmet a Kaspersky Lab
- Legális szoftvereket használnak a láthatatlan célzott támadásokhoz a kiberbűnözők
Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Kingston tanácsai a NIS2-kompatibilis adatvédelemhez
Többmillió eurós bírsággal is járhat, ha egy szervezet nem tesz eleget a nemrég hatályba lépett NIS2 feltételeinek. A szabályozás összetett és számos területre kiterjed, az érintetteknek pedig már nincs sok idejük megtenni a szükséges lépéseket. A Kingston szakértői szerint jelentősen megkönnyíti az adatvédelemhez kapcsolódó előírások teljesítését, ha a vállalatok hardveres titkosítással minimalizálják az adataikat érintő kiberbiztonsági kockázatokat.