Megoldásokat javasol a kritikus hazai mérnökhiányra az EJMSZ
Magyarországon nem kevesebb, mint 6000 mérnök hiányzik a munkaerőpiacról, és egyelőre még nem látszik, honnan lehet őket pótolni. A műszaki szakokon ma még csak a felvételt nyert hallgatók 29 százaléka tanul, viszont a valós szükségletek miatt 40 százalék feletti létszám kellene. Szakmai érdekképviseletként az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) ennek a kihívásnak a megoldására fókuszál. Szakértői cselekvési tervet dolgoztak ki, hogy segítsék az iskolákat, tanárokat és nem utolsósorban a tanulókat annak érdekében, hogy a jövőben fokozatosan és folyamatosan növekedhessen a mérnökpályák iránt érdeklődő fiatalok száma.
Az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség álláspontja szerint a műszaki pályaorientáció hatékonyabbá, eredményesebbé tétele érdekében összehangoltan kell fejleszteni az intézményeket, és megismertetni a fiatalokkal a mérnöki szakmákban rejlő lehetőségeket, karrier utakat.
Úgy látják, mielőbb el kell érni, hogy az iskolákban valóban olyan technológiákat, gépeket, eszközöket használjanak a diákok, amelyeket a vállalatoknál jelenleg is alkalmaznak. Ehhez az utóbbiak számára lehetővé kell tenni, hogy támogathassák az iskolákat és a szakképzési járulék rendszerén keresztül aktívan hozzájáruljanak a szakemberek kineveléséhez.
Hasonlóan kiemelt feladat a tanárok képzésének támogatása. Ennek részeként elengedhetetlen az oktatók felkészítése a digitális technológiák készség szintű használatára, aminek köszönhetően érthetőbbé, befogadhatóbbá, színesebbé, élménydúsabbá tehetők a gyerekek számára a műszaki és természettudományos ismeretek, információk. Az EJMSZ emiatt is szorgalmazza, hogy regionálisan az iskolákban jöjjenek létre duális, kooperatív képzési központok, amelyekben a vállalatok, az oktatási intézmények szakemberei dolgozhatnak együtt azon, hogy továbbképzések, felkészítők és egyéb a tudásmegosztást segítő tevékenységek révén több diák kapjon releváns szakismereteket, jövőképet, illetve alakulhasson ki direkt kapcsolat a leendő munkavállalók, illetve munkaadók közt.
Az EJMSZ szerint a fiatalok számára olyan programokat kell szervezni, amelyek abban segítenek nekik, hogy jobban értsék, illetve megismerjék a műszaki pályákban rejlő lehetőségeket. Ennek megfelelően a Szövetség saját kezdeményezéseként már el is indította az EJMSZ Youth-t, amely egy kezdő, a tagvállalatok által delegált mérnökökből álló csapat. Ők szeptembertől országszerte tartanak majd pályaorientációs előadásokat az iskolákban, hogy saját példájukon keresztül hívják fel a diákok figyelmét arra, miért érdemes mérnöknek tanulni.
Emellett az EJMSZ folytatja az MTMI (matematikai, természettudományos, műszaki és informatikai) kompetenciaméréseit is, amelyek során a középiskolások készségeit, képességeit vizsgálják. Ezek alapján a résztvevő tanulók, illetve szüleik kapnak képet a meglévő kompetenciáikról, illetve a különböző erősségeikről, amelyekre alapozva érdemes lehet műszaki irányba orientálódniuk. Továbbá a tagvállalatok közreműködésével folyamatosan szervezik az interaktív gyárlátogatásokat az NI Hungary-nél, a Grundfosnál, a NEMAK-nál, a MOL-nál, LEGO-nál és a többi EJMSZ cégnél, amelyeknél az innovatív ipari technológiákról, folyamatokról szerezhetnek benyomásokat a jövőjüket tervező középiskolások.
A Szövetség távolabbi tervei között szerepel még egy Tudományos Roadshow elindítása is, amelynek részeként interaktív bemutatókat lehetne tartani a legkisebb hazai településen is a műszaki pályaorientáció jegyében, valamint fejlesztés alatt áll a Mérnök Challenge elnevezésű, országos versenysorozat koncepciója, amely szintén azt a célt szolgálná, hogy a jövőben minél többen fedezzék fel maguknak a mérnöki pályákat.
Kapcsolódó cikkek
- Idén lehet utoljára nyelvvizsga nélkül egyetemre jelentkezni
- Már pálinka-turisztikát is tanulhatunk az egyetemen
- Nem vettek fel? Szerezz addig is versenyképes programozói tudást!
- Néhány ok, amiért megéri elvégezni egy programozóiskolát
- Épül a digitális tanárok közössége
- Ipari robotközpont Székesfehérváron
- Nem mindennapi a felvételi a Codecoolnál
- Munkába állnak a programozó anyukák - végzett az első évfolyam
- Piaci körkép: 5 hónap tanulás után garantált a programozói karrier
- A pénzügyi informatikában is élen a Corvinus hallgatói
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.