Több mint 1000 résztvevő 34 országból a régió legnagyobb, magyar szervezésű tech fesztiválján
Izgalmas előadásokkal, a szakma világszerte elismert nagyágyúival, konferenciaexpóval, DJ-vel és QuizNight-tal várta a szoftverfejlesztőket a világ minden tájáról a hazai szervezésű Craft Conference. A régió egyik legnépszerűbb technológiai- és szoftverfejlesztői fesztiváljának nem titkolt célja, hogy kihagyhatatlan közösségi platform legyen a kódolók számára, ahol a szorosan vett fejlesztői tudás mellett az információs technológiához szélesebb körben kapcsolódó témák és kérdések is reflektorfénybe kerülnek. A számok magukért beszélnek: a járvány miatt az idén online térbe költözött eseményhez több mint 1000 szakember csatlakozott 34 országból. Büszkék lehetünk a hazai szürkeállományra is, a konferenciához kapcsolódó CraftHack ötletversenyen ugyanis taroltak a magyar fejlesztők.
A Craft Conference az elmúlt hét évben a közép-európai régió egyik legjelentősebb technológiai- és szoftverfejlesztési trendekkel foglalkozó eseményévé nőtte ki magát, melyre nemcsak hazánkból és Európából, de az Egyesült Államokból és a világ számos más tájáról is érkeznek a programozók. A Craft idén az online térben jelentkezett május 27. és június 4. között több mint 1000 szakember részvételével, a látogatók közel ötöde pedig ezúttal már a hölgyek közül került ki. A konferenciát a Prezi és az IBM Budapest Lab spinoff-ja, a CraftHub szervezi a mai napig azzal a céllal, hogy a szoftverfejlesztők megoszthassák egymással tapasztalataikat és a nagyágyúktól tanulhassanak a legújabb szakmai trendekről – ezt idén is garantálta az illusztris előadói névsor, többek között a Microsoft, az eBay és a Google vezető szakemberei. A virtuális fesztivál stúdiójának a gyémánt fokozatú szponzor evosoft új budapesti székháza adott otthont.
„A bizonytalan helyzet miatt idén sajnos csak online tudtuk megvalósítani a Craft-ot, de a korábbi években megszokott színvonalat és atmoszférát így is sikerült megtartani. A résztvevők többsége ezúttal is fejlesztő vagy szoftvermérnök volt, de sok business analyst, product owner, illetve a technológiai területen tevékenykedő közép- és felsővezető is velünk tartott. A program kialakításánál így most is az volt a fő szempont, hogy mindenki megtalálja a számára értékes és gyakorlatban is alkalmazható tudást és inspirációt. Ennek megfelelően az előadók köre is rendkívül sokszínű volt: a fiatal, napi szinten kódoló programozók mellett a nagy multik veteránjai, coach-ok és startup-guruk is megosztották tapasztalataikat” – mondja Baccifava Médea, a szervező CraftHub egyik alapítója.
Kódolóknak, nem csak a kódolásról – sokkal többről szól a szakma
Habár a konferencia program azonnal hasznosítható gyakorlati tippeket kínált a fejlesztőknek, a Craft Conference nagy erőssége éppen az, hogy az IT-technológiai kérdések mellett olyan témákat és kérdéseket is fókuszba állít, melyek az üzlet- és szervezetfejlesztésben vagy éppen az innovatív ötletek kamatoztatásában segítik a szakembereket. Az előadások között kitűnően megfért egymás mellett az Amazon kiszolgáló nélküli technológiák és a fenntarthatóság összefüggéseit bemutató prezentációja és a „CTO-suttogóként” is emlegetett Joseph Pelrine tanácsai arról, hogyan építhetünk sikeresen működő fejlesztői csapatokat. A programban magyar szakemberek is képviseltették magukat: a Shapr3D-től érkező Kapui Ákos az éppen startup fázisban lévő ötletgazdáknak mutatta meg, miért romlik a produktivitás a gyorsan növekvő szervezetekben az átalakuló folyamatok és döntéshozói gyakorlatok miatt, és hogyan lehet mindezen változtatni.
Nem meglepő módon számos előadó reflektált az elmúlt egy év eseményeire és a koronavírus-járvány nyomán még kiszámíthatatlanabbá és bizonytalanabbá vált üzleti környezetre. A felmerülő kihívásokra a gyakorlatba ültethető, kézzelfogható módszertani megoldásokat is szállítottak a szakértők – így több prezentációban is felmerült annak fontossága, hogy az agilitás, illetve az agilis szemlélet a szervezetek egészét áthassa a mindennapi működés során. Olyan inspiráló kezdeményezések is bemutatkozhattak a résztvevőknek, mint a WeThinkCode, akik azt tűzték ki célul, hogy kiváló, globálisan versenyképes szoftverfejlesztői generációt képezzenek ki az afrikai kontinensen.
Arattak a magyar fejlesztők a CraftHack ötletversenyen
Idén először a konferenciát egy nagyszabású hackathon is kísérte, mely igencsak megmozgatta a fejlesztők fantáziáját, közel kétszázan jelentkeztek a versenyre. Habár a világ számos tájáról – Kanada, Dánia, Malajzia – regisztráltak a kódolók az izgalmas ötletversenyre, a magyar csapatok három kihívásban is győzedelmeskedtek a vetélytársak felett, ráadásul a zsűri fődíját és a közönségdíjat is egy magyar csapat innovációja nyerte el. A Blink egy, a jövő munkahelyeit támogató belső kommunikációs applikációt hozott létre, mely a közösségépítést, a rugalmas és befogadó céges kultúra kialakítását segíti. Az ötletre a CraftHack-en közreműködő inkubációs partnerek is felfigyeltek, és egy másik magyar csapat, a HYPER is felkeltette a szakmai támogatók érdeklődését. Az indulók összesen 10 000 eurót kódoltak össze a kihívásokon.
„Azt szeretjük nagyon a Craft Conference-ben, hogy nagyszerűen megcáfolja a szoftverfejlesztők kapcsán emlegetett sztereotípiákat: a „maguknak való” kódolók tülekednek a chatszobában, rengeteg szakmai kérdés és hozzászólás érkezik szinte minden előadás után, és a résztvevők előszeretettel használják a networking felületeket még az online térben is. Népszerű opció volt idén a digitális konferenciaexpó, ahol virtuális standokon várták a cégek az érdeklődőket játékokkal, karrierlehetőségekkel. A közkeletű hiedelmekkel ellentétben a fejlesztők imádnak szakmai párbeszédeket folytatni, és éppen a profizmusukból adódóan pontosan tudják, hogy a siker titka a folyamatos tanulás – mi ebben szeretnénk támogatni őket” – teszi hozzá Baccifava Médea.
Kapcsolódó cikkek
- Ingyenes élményinformatika kurzus indul az ELTE Informatikai Karán
- Tévedés él a legtöbb ember fejében az IT szakmákról
- Élőben követhető Magyarország legnagyobb informatikai versenyének díjkiosztó ünnepsége
- Jól vizsgáztak eddig a pandémia alatt a magyar IT vezetők
- Ezek a legmenőbb IT-s állások
- Magyarok szervezik a régió legfontosabb szoftverfejlesztői- és tech fesztiválját
- A Microsoft támogatásával folytatódhat tovább a HTTP Alapítvány digitális képzési programja
- Átképzési ösztöndíj: akár ingyen is tanulhatunk programozónak
- Közelharc az informatikusokért
- Távoktatás könnyedén: merítsünk a vállalati gyakorlatokból
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Magyar biotech startup került be az AWS globális AI programjába
Az Amazon Web Services (AWS) bejelentette, hogy a mesterséges intelligenciával rákellenes megoldásokat kutató biotech céget, a Turbine-t, egyetlen magyarként beválasztották az AWS Global Generative AI Accelerator 10 hetes programjába, amelybe globálisan mindössze 80 vállalkozás került be idén.
Bemutatták a legújabb Iveco modelleket Miskolcon
Az Iveco Miskolcon mutatta be először teljesen megújult haszongépjármű-palettáját, amely járművek a személyautók kényelmével és tudásával veszik fel a versenyt. Az esemény azonban nem csak a járművek újdonságaira hívta fel a figyelmet, hanem hivatalosan megnyitották a régió egyik legkomplexebb létesítményét is, amely a járművek és sofőrjeik számára egyaránt biztosít feltöltődést és professzionális kiszolgálást.
Az LG és a Mo-Sys közösen fejleszti megoldásait a virtuális produkciós stúdiók számára
Az LG Electronics (LG) bejelentette, hogy részesedést szerzett a virtuális gyártási megoldások és a kamerarobotika piacvezető fejlesztőjeként ismert Mo-Sys Engineeringben (Mo-Sys). A stratégiai korai fázisú befektetés és partnerség bővíti az LG képességeit a virtuális gyártási és műsorszórási technológiai szegmensekben, és lehetővé teszi, hogy a vállalat kifinomult hardver- és szoftveralapú megoldások átfogóbb kínálatát nyújtsa.
Hogyan alakítják át az AI PC-k a vállalati IT-rendszereket?
A beépített mesterséges intelligencia funkciókat tartalmazó személyi számítógépek piaca elképesztően gyors ütemben nő, amivel a vállalatoknak is lépést kell tartaniuk a hatékony és sikeres működés érdekében.
Korlátlan internetet ad a Yettel az árvízhelyzet miatt
A Yettel az árvíz elleni védekezést segítve úgy döntött, hogy öt napra ingyenes korlátlan adatkeretet biztosít ügyfelei számára.