Jól szerepeltek a magyar diákok a Nemzetközi Informatikai Diákolimpián
Az idén Szingapúr által megszervezett, de a járványhelyzet miatt online zajló Nemzetközi Informatikai Diákolimpián (IOI) a világ 88 országának 351 diákja mérte össze a tudását. A négyfős magyar delegáció tagjai egy ezüst- és két bronzérmet is szereztek.
A szingapúri IOI versenynapjai 2021. június 19-étől 25-éig tartottak, a hivatalos eredményeket június 28-án, hétfőn délután hirdették ki. A Nemzetközi Informatikai Diákolimpia szervezői a 351 versenyző közül a legmagasabb pontszámot elérő 30 versenyzőt díjazták arany-, 58 versenyzőt ezüst-, illetve 85 versenyzőt bronzéremmel.
Eredményei alapján Tóth Gellért, az Óbudai Árpád Gimnázium 12-edik évfolyamos diákja ezüstérmet kapott, Varga Péter, a gimnázium azonos évfolyamra járó diákja pedig bronzérmet vihetett haza csakúgy, mint Szabó Kornél, aki a budapesti Fazekas Mihály Gimnázium 12-edikes hallgatója. A magyar csapat negyedik tagja, Németh Márton a nagykanizsai Batthyány Gimnázium 10-edik évfolyamára jár, és élete első nemzetközi olimpiájaként az IOI 2021 elsősorban a tapasztalatszerzést szolgálta.
Szabó Kornél a hivatalos feladatok megoldásával szerzett bronzérme mellett az szabadidős CodeCombat verseny 1000 szingapúri dolláros szponzori díját is megnyerte. Ebben a fakultatív megmérettetésben egy videojáték virtuális katonáinak viselkedését kellett leprogramoznia a versenyzőknek JavaScript vagy Python nyelven.
A magyar csapat versenyzőit a saját tanáraikon túl az ELTE Informatikai Karának, illetve a Neumann Társaság tehetséggondozó szakosztályának munkatársai (Dr. Zsakó László elnök, Dr. Horváth Gyula, olimpiákért felelős alelnök, Nikházy László, az ELTE Informatika Doktori Iskola hallgatója) készítették fel a megmérettetésre.
A kedvezőtlen globális járványhelyzet miatt minden résztvevő ország diákjai anyaországaikból, de ott közös helyszínen versenyeztek, online kapcsolaton keresztül. A négytagú magyar delegáció tagjai az ELTE Informatikai Karának budapesti campusáról kapcsolódtak be a versenybe. A korábbi éveknél nehezebb versenyprogramozási feladatok megoldására szánt órákon kívül a szingapúri szervezők online aktivitásai, többek közt a YouTube-on keresztül élőben közvetített kirándulások, illetve a magyar csapat számára szervezett helyi kirándulások tették élvezetesebbé a részvételt.
“Büszke vagyok a magyar csapattagok IOI 2021-en elért eredményeire, hiszen a felkészülésük a pandémia miatt szinte kizárólag online zajlott. Ráadásul idén <<generációváltás>> volt a magyar csapatban, a korábbi, már rutinos IOI-s csapattagokat friss tehetségek váltották: globális informatikai diákolimpián egyik idei versenyzőnk sem szerzett még tapasztalatot” - mondta el Dr. Horváth Gyula, az ELTE Informatikai Kar Média- és Oktatásinformatikai Tanszék címzetes egyetemi docense, az IOI 2021-en induló magyar csapat vezetője.
2023-ban, a számítógép atyjának tartott Neumann János születésének százhuszadik évfordulójának évében a Nemzetközi Informatikai Diákolimpiát Szegeden fogják megrendezni a Digitális Jólét Nonprofit Kft., a Szegedi Tudományegyetem, és a Neumann Társaság együttműködésében.
Magyarország a 2023-as rendezés kapcsán a szervezőbizottságokban is dolgozott az idei olimpián: Erdősné Dr. Németh Ágnes az Nemzetközi Bizottság, Dr. Németh Zsolt a Nemzetközi Tudományos Bizottság, Dr. Nyúl László pedig a Nemzetközi Technikai Bizottság tagjaként működött közre.
Kapcsolódó cikkek
- Eltűntek a belépési korlátok a programozóképzésből
- Hiánypótló weboldal segít eligazodni az informatikai szakmák között
- Magyar ezüstérem az első Európai Lány Informatikai Diákolimpián
- Hello IT! for Women: júliusban ingyenes informatikai kurzus indul nők számára
- Magyarok fejlesztették a Balti villamosenergia-ipari rendszerirányítók közös platformját
- Rekord összeget költenek a cégek IT-ra
- Több mint 1000 résztvevő 34 országból a régió legnagyobb, magyar szervezésű tech fesztiválján
- Ingyenes élményinformatika kurzus indul az ELTE Informatikai Karán
- Idén Szemerédi Endrének ítélték a Neumann professzori címet
- Tévedés él a legtöbb ember fejében az IT szakmákról
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Podcastok forradalma: Így lesz 2025-re Magyarországon is a marketing egyik leghatékonyabb eszköze a „tévés rádióműsor”
A márkák és mikrofonok találkozása évek óta az egyik legdinamikusabban fejlődő marketing terület. Iparági becslések szerint csak az Egyesült Államokban 135 millió ember hallgat havonta legalább egy podcastot, de az online műsortípus hazánkban is kétévente duplázza a népszerűségét. Most nagyjából 1,5 millió magyar, azaz a netezők 20 százaléka követ valamilyen podcastot rendszeresen. Közülük egyre többen nézik is azokat! Az AllSet Media január 21-én publikált „Magyarországi social media előrejelzés 2025” jelentésében a saját adataira alapozva úgy becsüli: idén akár 30-40 százalékkal is nőhet a videó alapú céges kommunikáció.
AI Act megfelelőség – A vélt versenyelőnyből súlyos bírság lehet, ha nem tartjuk be a szabályokat
Az AI-technológiák jelentős előnyöket kínálnak a vállalatok számára, ugyanakkor helytelen használatuk súlyos következményekkel is járhat. Az Európai Unió mesterséges intelligencia rendelete alapján 2025. február 2-tól akár 35 millió eurós vagy az éves globális árbevételük 7 százalékának megfelelő bírságot jelenthet a tiltott AI-tevékenységet végző vállalatok számára. A szabályozásnak való megfelelés védelmet nyújt a bírságokkal és reputációs károkkal szemben.
K&H gyorshívás: havi 24 ezer hívást indítanak az ügyfelek a bank appján keresztül, már több mint 7 éve
A K&H ügyfelei havonta több mint 24 ezer hívást kezdeményeznek a bank mobilalkalmazásán keresztül. A pénzintézet ügyfelei 2018 szeptembere óta élhetnek ezzel a biztonságos ügyintézési lehetőséggel, amelynek során az ügyfélszolgálattal való beszélgetéshez semmilyen azonosító sem szükséges.
Szigor vagy rugalmasság: mi kell a sikeres digitalizációhoz?
Rövid távon a feladatfókuszú vezetés, hosszú távon a kapcsolatorientáltság növelheti a digitalizációban fejlődni kívánó szervezetek üzleti teljesítményét – állapítja meg a Budapesti Corvinus Egyetem kutatócsoportjának friss tanulmánya.