A dubai világkiállításon mutatkozott be és talált új partnerekre a Széchenyi István Egyetem
A világkiállítás magyar pavilonjában megrendezett Puskás-napon a sportinnovációban érdekelt technológiai cégek mellett három hazai egyetem mutathatta be a sporttal kapcsolatos tevékenységeit. A győri Széchenyi István Egyetem a sport és a műszaki innovációk összekapcsolódását szemléltette az eseményen. Az előadás több potenciális partner érdeklődését is felkeltette, amelynek köszönhetően új, nemzetközi együttműködések körvonalazódnak a győri felsőoktatási intézmény részvételével.
A Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter részvételével a világkiállítás magyar pavilonjában megrendezett Puskás-nap keretében a Testnevelési Egyetem és a Debreceni Egyetem mellett a győri Széchenyi István Egyetem mutathatta be a sporttal kapcsolatos innovatív tevékenységét.
A Széchenyi István Egyetem bemutatkozása a dubai világkiállításon (Fotó: Studio House DXB)
„A győri egyetem magas színvonalú műszaki képzésére és kutatásaira hagyatkozva előadásomban a sport és a műszaki innovációk összefüggéseiről, valamint mindezek felsőoktatásban való hasznosulásáról beszéltem. A legkézenfekvőbb példa erre a világszerte nagy népszerűségnek örvendő Formula Student-versenysorozat, amelyben a csapatok a maguk által megépített versenyautókkal vesznek részt. A hallgatók gyakorlatban csiszolhatják a tanultakat, éles helyzetben fejleszthetik mérnöki tudásukat” – mondta el kérdésünkre Kolossváry Tamás, a Széchenyi István Egyetem Zalaegerszegi Innovációs és Képzési Központjának központvezetője, aki hallgatóként maga is a Formula Student résztvevője, a versenysorozatban szereplő Arrabona Racing Team egyik alapító tagja volt.
Kolossváry Tamás, a Széchenyi István Egyetem Zalaegerszegi Innovációs és Képzési Központjának központvezetője. (Fotó: Studio House DXB)
Kiemelte, a Széchenyi-egyetem nemcsak hallgatói csapattal vesz részt az oktatási célú versenysorozatban, de hozzá kapcsolódóan jelentős eseményeket is szervez. Ilyen a Formula Student Symposium, amelyen olyan világhírű szakemberek tartottak már előadást, mint Luca Marmorini, a Ferrari Forma 1-es csapatának egykori motorfejlesztési vezetője, vagy Ulrich Baretzky, az Audi Sports motortechnológiai részlegének vezetője. „Egyetemünk sportegyesülete az egyre nagyobb teret hódító e-sportban is otthon van, a Formula Student online versenyében is érdekelt a SZESE e-sport-szakosztálya” – tette hozzá Kolossváry Tamás, aki egy másik hallgatói versenycsapatra, a SZEnergy Teamre is felhívta a figyelmet, amely elektromos járművek fejlesztésével és építésével foglalkozik, és évről évre jelentős eredményeket ér el a Shell Eco-marathon energiahatékonysági versenyen.
A központvezető előadásában kitért a Széchenyi-egyetem egyéb tevékenységeire is, amelyekkel az elhivatott hallgatókat támogatják. Ezek között említette a számos vállalati partnerrel közösen működtetett duális képzést, a versenyszakmérnök szakirányú képzést, vagy éppen az intézmény inkubációs programját, amellyel a fiatalok startuptevékenységét támogatják.
Szujó Zoltán ismert sportriporter, az innovációért és technológiáért felelős miniszter autó- és motorsportért felelős tanácsadója és dr. Dőry Tibor, a Széchenyi István Egyetem Menedzsment Campusának vezetője az Expo 2020 magyar pavilonjában.
„A jövőben jártunk” – foglalta össze tömören a világkiállításon tapasztaltakat dr. Dőry Tibor, a Széchenyi István Egyetem Menedzsment Campus Kompetenciaközpontjának vezetője. „A Széchenyi-egyetem kutatásainak egyik központi mozgatója a fenntarthatóság szolgálata, ezért a Dubaiban látottak rendkívül inspiratív módon hatottak ránk, hiszen a világkiállításon is kiemelt figyelmet kap a fenntartható fejlődés” – hangsúlyozta a szakember, aki úgy látja, a győri prezentációnak nagy sikere és számos hozadéka volt. Kiemelte, több kapcsolatépítő megbeszélést is folytattak, amelyeknek köszönhetően új partnerségek körvonalazódnak. „Az egyik ilyen együttműködés keretében – a tervek szerint – a széchenyis hallgatók kaphatnak lehetőséget projektjeik bemutatására a dubai Design District októberi Design Week eseményén, de csereprogramokról, sőt gyakornoki lehetőségekről is egyeztetünk. Emellett Vincze Ottó miniszteri megbízottal is megbeszélések kezdődtek a hazai sportinnovációkat megvalósító cégek és egyetemünk együttműködési lehetőségeiről” – árulta el dr. Dőry Tibor.
Kolossváry Tamás hozzáfűzte, a világkiállítás magyar pavilonjában találkoztak a SEYU képviselőivel, akikkel szintén kibontakozóban van egy közös projekt. A SEYU a világ egyik legismertebb magyar sporttechnológiai startupja, amely a pandémia alatt teremtette meg a sporteseményeken való virtuális részvétel és szurkolás lehetőségét. „A teqball szintén egy olyan magyar találmány, amely meghódította a világot. Velük is felvettük a kapcsolatot a jövőbeni partnerség érdekében” – sorolta a szakember, aki kiemelte, bár a találkozások apropója a sport volt, a kialakuló együttműködések számos területet felölelnek a műszaki tudományoktól a sporttudományi területeken át a Széchenyi István Egyetem Művészeti Karán működő Design Tanszék képzéséig.
Kapcsolódó cikkek
- Továbbfejlesztett motorral várja a versenyszezont a SZEngine hallgatói csapat
- Tökéletesre csiszolt autóval törne élre a SZEnergy Team
- Drónokat fejleszt a Széchenyi István Egyetem új hallgatói csapata
- Ukrajnából menekült indiai hallgatókat fogadott be a Széchenyi István Egyetem
- A dobogót veszi célba a Széchenyi-egyetem Formula Student-csapata
- Adatgazdaság és jog: a Széchenyi István Egyetem is gazdagítja az adattárcát
- Sikerrel zárult az Országos Pénzügyi Esettanulmányi Verseny
- A jövő autóipari innovációját fejleszti a Széchenyi István Egyetemről indult startup
- Kiemelkedő keresetet ér a Széchenyi István Egyetem műszaki képzésein szerzett diploma
- Alumni Talk podcast: középpontban az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Samsung bemutatja legújabb AI-megoldásait a World of Samsung eseményen
A Samsung, mint az összekapcsolt eszközélmények éllovasa, március 18-tól Frankfurtban, Németországban rendezi meg a World of Samsung eseményt. A rendezvény keretében bemutatkoznak a vállalat legújabb, mesterséges intelligencia által vezérelt fejlesztései. A Samsung televíziós, audiotechnikai, okosotthon-, gaming-, mobil- és digitális eszközei révén demonstrálja, hogyan válhat a technológia a mindennapok gördülékeny és támogató társává a mesterséges intelligencia segítségével.
Merész új dizájn és AI-alapú fejlesztések a Samsung One UI 7-be
A Samsung hivatalosan bejelentette, hogy április 7-én elindul a One UI 7 bevezetése. Az új szoftverfrissítés modern, merész dizájnt kínál, amely a felhasználói élmény még személyesebbé és jobban irányíthatóvá tételét célozza meg. A One UI 7 egy mesterséges intelligencián alapuló felhasználói felületet vezet be, amely lehetővé teszi a Galaxy eszközökkel való természetesebb interakciókat. A frissítést először a Galaxy S24 széria, valamint a Galaxy Z Fold6 és Z Flip6 modellek kapják meg, majd fokozatosan elérhetővé válik más Galaxy okostelefonokon és táblagépeken is.
Schneider Electric: Az ipari automatizálás új szintje Magyarországon
Magyarországon is elérhető a Schneider Electric teljes ipari automatizálási szoftverportfóliója, és most már egy kifejezetten erre a területre szakosodott csapat segíti a hazai ügyfeleket abban, hogy maximálisan kihasználják a megoldások kínálta lehetőségeket. Az AVEVA alkalmazások segítségével például akár 20%-kal is csökkenthetők a beruházási költségek, míg az EcoStruxure Foxboro DCS használatával akár 40%-kal is rövidíthető a meghibásodások javítási ideje. A Schneider Electric CONNECT platformja és a Flex előfizetési modellek egyszerű, gyors és rugalmas hozzáférést biztosítanak a felhasználók számára a cég szoftvereihez.
Digitális forradalom az akciós újságok piacán
A magyar felnőtt lakosság egyharmada már kizárólag digitálisan olvassa az akciós kiadványokat, míg 43 százalékuk vegyesen, mind online, mind offline formában lapozgatja őket. Csak a lakosság ötöde ragaszkodik kizárólag a papíralapú akciós újságokhoz – derült ki a Shopfully kutatásából. A digitalizáció ellenére az akciós újságok népszerűsége nem csökkent: a felnőttek 85 százaléka legalább havonta egyszer megtekinti őket, és szinte ugyanez a hányad elismeri, hogy ezek a kiadványok jelentős hatással vannak vásárlási döntéseikre.
Robokaland-nap a szegedi Karolina Iskolában
Március 22-én különleges programot rendez a Karolina Iskola: Szegeden először lesz Robokaland-nap, ahol a gyerekek újrahasznosított elektronikai eszközökből alkothatnak. Az iskola diákjai számára nem ismeretlen a robotika világa, hiszen évek óta részt vesznek a First Lego League Magyarország programjában. A robotika és programozás már az órák részeként is jelen van, és jövőre elindítják a Lego We Do 2.0 programot alsó tagozatosok számára is.