Hat érmet hoztak haza a magyar diákok a Nemzetközi Informatikai Diákolimpiáról
Nagyon jó eredményeket értek el a magyar diákok az idén augusztus 28. és szeptember 4. között Szegeden megrendezett Nemzetközi Informatikai Diákolimpián (IOI). Rendező országként hazánk két csapatot indíthatott, a nyolc diákolimpikon egy ezüst- és öt bronzérmet szerzett, de a maradék két csapattag is dicsérettel tért haza a világ legrangosabb informatikai versenyéről, amelyre a Neumann Társaság tehetséggondozási programja keretében készültek fel a versenyzők.
Hétfőn a hivatalos eredményhirdetéssel zárult a harmincötödik IOI, vagyis a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia, a világ legrangosabb informatikai versenye, amelyen idén közel nyolcvanöt ország mintegy háromszázötven diákja mérte össze tudását rendkívül fejlett algoritmikus gondolkodást igénylő feladatokban.
Rendező országként a Szegeden zajlott IOI 2023-n Magyarország két négyfős csapatot is indíthatott, amelynek tagjai hazai és regionális tanulmányi versenyeken elért eredményeik alapján vehettej részt a legrangosabbnak számító globális versenyen.
A versenyen a hazai csapatból a legmagasabb pontszámot elérve ezüstérmet szerzett Tarján Bernát, Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium (Budapest) diákja.
Rajta kívül öt másik csapattag ért el bronzérmet érő pontszámokat: Molnár István Ádám, (Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc), Máté Lőrinc és Németh Márton Tamás (a budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákjai), Fülöp Máté (Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium), illetve Németh Marcell (ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Szombathely).
A verseny zsűrije dicséretben (honourable mention) részesítette Vámosi Bendegúz Pétert (Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen), és Czanik Pált (Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Budapest), a magyar csapat további két tagját.
A magyar diákok a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság tehetséggondozási programja keretében, a Nemzeti Tehetség Program támogatásával készültek fel az IOI 2023-re, az ELTE Informatikai Karával szoros együttműködésében. A magyar csapat vezetője dr. Horváth Gyula, a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának alelnöke, a csapatvezető-helyettesük pedig Erdősné dr. Németh Ágnes, a Neumann Társaság tehetséggondozásért felelős alelnöke volt.
“Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy mind a 8 diákunk érmet, illetve dicséretet kapott. A tehetséggondozási rendszerünkben felnőtt fiatalok, korábbi versenyzőink, az Eötvös Loránd Tudományegyetem színeiben, dr. Németh Zsolt és Nikházy László vezetésével, a nemzetközi közösség által magasra értékelve teljesítettek a tudományos- és a technikai bizottság munkájában” – kommentálta az idei versenyeredményeket Erdősné dr. Németh Ágnes.
Az IOI 2023 záróünnepségén a diákolimpia Nemzetközi Bizottsága, Benjamin Burton professzor vezetésével, az IOI nemzetközi közösségéért tett kiemelkedő szolgálatokért adott díjjal (Distinguished Service Award) ismerte el dr. Horváth Gyula több évtizedes, az IOI-ban végzett munkáját.
Az IOI 2023 teljes eredménylistáját ezen a linken lehet megtekinteni.
Kapcsolódó cikkek
- Kutatás: rákaptak a használt szerverekre a vállalatok
- Generációváltás hozhat gyökeres változásokat a magyar KKV-k informatikai érettségében
- Rekordszámú diákot vettek fel az informatikai szakokra
- Dinamikusan fejlődik a Széchenyi-egyetem Neumann János Informatikai Szakkollégiuma
- Két ezüstérmet is szerzett a magyar csapat a Közép-Európai Informatikai Diákolimpián
- Két ezüstérmet szerzett a magyar csapat a harmadik Európai Lány Informatikai Diákolimpián
- Szupercsapatban lett első a magyar minikaticás csapat a RoboCup Junior 2023 világversenyen
- Dróntechnológia, MI, AR az oktatásban – a Neumann Társaság soron következő konferenciájának témái
- Budapesten és Szegeden is jelen lesz a Múzeumok Éjszakáján a Neumann Társaság
- Az ország legnagyobb ördöglakat-tárlata a Neumann Társaság Informatika Történeti Kiállításán
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Vicces vagy hasznos? Így görgeti a Z generáció a közösségimédia-tartalmakat
Bennetek van, ami kell a holnaphoz: így szól a Z generációnak* kibontakozási lehetőséget biztosító platform, a Jövőálló Akadémia szlogenje. Sokat kritizálják a fiatalok online életét, digitalizált mindennapjaikat, akár közösségimédia-függőnek titulálják őket, azonban a kezdeményezés életre hívója, a Samsung átfogó kutatásából** is kiderült, hogy az általánosságban online függőkként aposztrofált fiatalok jelentős részének fontos, hogy edukatív közösségimédia-tartalmat fogyasszon. A tudásszerzés, a hasznos ismeretek elsajátítása iránti igény sok esetben a humorfogyasztást is képes beelőzni.
82%-kal nőtt a BÉT-en jegyzett kibervédelmi cég, a ViVeTech bevétele
82 százalékos növekedéssel, 742,4 millió forintra növelte nettó árbevételét a 2024-es év első hat hónapjában a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett kibervédelmi cég az előző év azonos időszakában elért 408,6 millió forintról. A ViVeTech Nyrt. adózott eredménye ezzel párhuzamosan 67 százalékkal, 91,1 millió forintra emelkedett a tavalyi év első felében elért 54,7 millió forintos szintről – derül ki a társaság által publikált 2024. első féléves jelentéséből.
Innovatív technológiával és szakértelemmel inspirálja a Sony a jövő generációját
Nagy sikerrel rendezték meg a Sony és a Down Alapítvány közös nyári táborát, melynek keretében a részt vevő értelmi fogyatékossággal élő gyerekek és fiatalok megtanulhatták a Sony által rendelkezésre bocsátott fényképezőgépek és kamerák alapszintű használatát. Az együttműködés még tovább folytatódik idén egy vidéki fotós túrával és egy kiállítással.
Kell-e a digitalizáció és az MI a cégekben, vagy divatos pénzkidobás?
Egyre több vállalkozás ismeri fel, hogy időt és kiadást spórolhat a digitalizáció és a mesterséges intelligencia használatával, de csak kevesen vannak, akik a megvalósítással valódi előnyhöz jutnak. Kurinyecz Gergely, digitalizációs szakértő a nagyvállalatok egyedi működésére szabott folyamatainak digitalizációjában szerzett tapasztalatai alapján segít felvázolni a szoftverek adta lehetőségeket, és mutat rá a gyakori buktatókra.