Magyar siker a látássegítő eszközöket fejlesztők nemzetközi versenyén

forrás: Prím Online, 2024. november 11. 20:37

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának EyeRider csapata elnyerte az első helyet a 2024-es Cybathlon Vision Assistance kategóriájában.

A Cybathlon, amelyet az ETH Zürich négyévente rendez meg, lehetőséget biztosít különféle segítő technológiák megmérettetésére, amelyek célja a fogyatékkal élők mindennapi életének megkönnyítése. 

 

A világszintű eseményt idén, harmadik alkalommal, immár nyolc diszciplínában rendezték meg, 27 ország 67 csapatának részvételével, és most először a látássegítő technológia (VIS) kategóriában is.

 

 

A látássegítő technológiák (Vision Assistance) kategóriában a Pázmány EyeRider csapata mellett a zurichi egyetemek (Zurich University of Applied Sciences (ZHAW), ETH Zürich, University of Zürich), a Japán Wakayama Egyetem, a párizsi Sorbonne és az Innsbrucki Vállalkozó Egyetem csapatai vettek részt. 

 

A verseny tíz különféle, mindennapi életből merített feladatból állt, amelyekben navigációra, objektumok felismerésére, és színek azonosítására is szükség volt. 

 

 

A többi csapat speciális, számtalan elemből álló rendszere helyett, az EyeRider egy bárki számára elérhető iPhone telefonra készített applikációt, így tartva alacsonyan a komplexitást és biztosítva a mindennapi használhatóságot. 

 

A döntőben Sulyok Péter, az EyeRider csapat pilótája a tíz feladat közül hetet oldott meg sikeresen a rendelkezésre álló 8 perc alatt, így az EyeRider a 3 feladatot teljesítő, második helyet szerző francia, és  a harmadik helyet 2 feladattal elérő svájci csapatot megelőzve az első helyen végzett.

 

A szoftver kutatási és fejlesztési munkáját az ITK Bionikus Látásközpontja  végezte, az ITK Mérnökinformatikus BSc, az Info-bionika mérnöki MSc és az Image Processing and Computer Vision nemzetközi MSc képzés számos hallgatóját bevonva.

 

 

Az EyeRider csapat vak pilótája, Sulyok Péter a felkészülés alatt folyamatosan részt vett az alkalmazás tesztelésében, valamint a felhasználói felület és interakciók kialakításában. Péter kiemelkedő helyzetérzékelési képessége és intelligenciája kulcsfontosságú volt a sikerhez.

 

Az annotációs adatok előállításában az ELTE IK Mesterséges Intelligencia Tanszék Neurális Információfeldolgozó Kutatócsoportja segítette a felkészülés hatékonyságát. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Így hat a mesterséges intelligencia az energiafelhasználásunkra

A mesterséges intelligencia (MI) egyre szélesebb körű alkalmazása jelentősen megnöveli a villamosenergia-fogyasztást, ugyanakkor a technológia segíthet is abban, hogy hatékonyabban használjuk fel az energiát. A Schneider Electric Fenntarthatósági Kutatóintézetének (SRI) két új tanulmánya lehetséges forgatókönyveket és már bevált jó gyakorlatot mutat be.

2024. december 12. 19:27

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32

Először készült felmérés a magyarországi retail media helyzetéről

2024. december 6. 18:14

Változások a Magyar Telekom felsővezetésében

2024. december 4. 13:04