Látogatás és továbbképzés az Nvidia központjában
A világon piacvezető, elsősorban a mesterséges intelligenciához kapcsolódó megoldásokat gyártó Nvidia főhadiszállásán, a kaliforniai San Joséban járt a Debreceni Egyetem Informatikai Karának dékánja. A háromnapos látogatás célja a nagy nyelvi modellek területén a cég által nyújtott zártkörű továbbképzésen való részvétel volt, ami a felsőoktatás és az üzleti szektor számára bővíti a naprakész oktatási lehetőségeket.
Az emberi szöveg feldolgozására, megértésére és előállítására tervezett nagy nyelvi modellek számos szakterületen a szoftveres alkalmazások középpontjába fognak kerülni, emiatt az Nvidia olyan oktatói csoportot kíván felállítani, melynek minősített szakemberei képesek átadni a vállalatok MI-transzformációjának támogatásához szükséges modern technológiai tudást.
Hajdu András, a Debreceni Egyetem Informatikai Kar dékánja kiemelte, hogy az Nvidia San Joséban megtartott szakmai képzésén összesen tizenöten, akadémiai és ipari szereplők vettek részt a nagy nyelvi modellek területére fókuszáló tudás bővítése érdekében.
– Az ilyen, felsőoktatás számára is elérhető és a meglévő tudást naprakészen fejlesztő képzések megismertetik a legmodernebb technológiát, ami jelentősen erősíti a kutatási és innovációs potenciált is. Az Nvidia meghívása nem automatikusan történt, pályázni kellett szakmai önéletrajz megadásával. A részvételnek az is feltétele volt, hogy a pályázó már minősített Nvidia-oktató legyen, valamint rendelkezzen oktatási és kutatási tapasztalattal a nagy nyelvi modellek területén – emelte ki a kari vezető.
A Debreceni Egyetem Informatikai Kara több éve tagja az Nvidia DLI (Deep Learning Institue) hálózatnak, ami megköveteli a minősítések megszerzését az oktatóktól, akik ezek révén tarthatnak hivatalos Nvidia-képzéseket.
– Nekem is személyes motivációm volt, hogy fejlődjek a területen. Közvetlenül láthatom, hogyan alakul át lényegében minden szakterület az új technológia használatával, amelyet a kar hallgatóinak is megmutathatok. A tudás birtokában a közeljövőben képzéseket tarthatok globálisan mind a felsőoktatás, mind az üzleti szektor számára hivatalos Nvidia-tananyagokat használva. Ezzel erősíthetem a kapcsolatot az ipari partnerekkel, továbbá növelhetem a saját és kollégáim kutatási potenciálját, a felsőoktatáson túl az iparban zajló folyamatokba is mélyebb bepillantást nyerhetek – fogalmazott Hajdu András.
A kari vezető látogatása során találkozott Jensen Huanggal, az Nvidia alapítójával és elnök-vezérigazgatójával, akinek egy egyedi bűvös kockát vitt ajándékba. A kockán Jensen Huang arcképe, a magyar és az amerikai zászló, a DE és az IK logója váltott színekkel, valamint az Nvidia logója szerepelt.
Hajdu András hozzátette azt is, hogy a képzés és az együttműködés révén az egyik legdinamikusabban fejlődő informatikai területen léphet nagyot előre a világ piacvezető cégének technológiájával a Debreceni Egyetem Informatikai Kara, mivel lényegében első kézből lehet majd ismereteket szerezni a tématerületen.
Forrás: Debreceni Egyetem
Kapcsolódó cikkek
- Karrier- és tudásépítés az Informatikai Szakmai Napokon
- Együttműködési megállapodást kötött a PwC a Debreceni Egyetemmel
- Többezres hallgatói részvétel az IK nemzetközi nyári kurzusain
- Kínai világcég a Debreceni Egyetem új partnere
- Erősödő partnerség a BMW-vel
- Felvételi: a legjobbak között a DE
- UD Studyversity: segítség a bajban
- DExpo az egyetem szolnoki campusán
- Matematikai módszer segít a döntéshozásban
- A Komondor fűtheti a Debreceni Sportuszodát
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ezek lesznek a legfontosabb IT trendek 2025-ben
Idén a magyar vállalkozások számára a digitalizáció már nem csupán az innovációról vagy a jövő technológiai trendjeinek követéséről fog szólni. Az élesedő gazdasági versenyben és az infláció nyomására a cégek digitalizációs törekvéseit egyre inkább az üzleti pozíció megőrzése és a működési költségek optimalizálása vezérli majd. A NIS2 kiberbiztonság mellett továbbra is kulcsfontosságú lesz a felhőtechnológia és a mesterséges intelligencia megoldások is fókuszban maradnak.
2025-ben is Top Employer minősítést kapott a Yettel
Sorozatban a második alkalommal szerepel a mobilszolgáltató a legjobb hazai munkáltatók listáján. Idén 20 hazai cég szerezte meg a független nemzetközi intézet, a TOP Employers Institute minősítését.
A viselhető technológia új szintje: a Samsung Galaxy Ring Magyarországon
Megérkezett Magyarországra a Samsung legkompaktabb viselhető okoseszköze, a Galaxy Ring. Az okosgyűrű a különböző egészségügyi mutatók mérése alapján és az eredmények precíz nyomon követésével a mindennapi jóllét megteremtését segítheti. Az eszköz esztétikus kialakításának és fejlett technológiáinak köszönhetően az egyéni felhasználói igényekhez igazodó támogatást és folyamatos egészségmegfigyelést nyújthat akár a nap 24 órájában.
Ismét a világ legfenntarthatóbban működő vállalata lett a Schneider Electric
A Schneider Electric az első helyre került a Corporate Knights által összeállított, a legfenntarthatóbban működő vállalkozásokat bemutató százas toplistán. A vállalat az első olyan cég, amelyik duplázni tudott, hiszen 2021-ben egyszer már megszerezte ezt a pozíciót. A Schneider Electric 14. alkalommal szerepel a listán, hétszer pedig bejutott a legjobb tíz közé is, ami rekordnak számít az elektromos berendezéseket gyártók között.
A Samsung Galaxy S25 széria új korszakot nyit, amelyben az okostelefonok igazi AI partnerré válhatnak
A Samsung bemutatja a Galaxy S25, S25+, valamint S25 Ultra okostelefonjait, amelyek igazi AI partnerként, még természetesebben, az adott kontextus pontos felismerésével új mércét határoznak meg. A multimodális AI támogatás bevezetésével a Galaxy S25 széria az első lépés a vállalat azon elképzelése felé, hogy megváltoztassa, miként lépnek interakcióba a felhasználók telefonjukkal és az őket körülvevő világgal. A Galaxyra tervezett Snapdragon 8 Elite mobilplatform a Galaxy AI kivételes feldolgozó teljesítményről gondoskodik. A telefonok élvonalbeli képalkotási technológiáját és kameravezérlését a következő generációs ProVisual motor fokozza.