Magyar mesterséges intelligencia fejlesztő segített az ukrán fiataloknak egy európai űrversenyen
Ivano-Frankivszk a napokban adott otthont a Cassini Hackathonnak, egy nagy nemzetközi versenynek. A fejlesztők 10 különböző országban személyesen vagy online gyűltek össze, hogy csapatokat alkotva versenyezzenek az értékes helyi és európai díjakért. Minden helyszínen mentorok segítettek a résztvevőknek korszerű megoldásokat kidolgozni különféle kihívásokra az űr- és védelmi szektorban.
A résztvevők három kategória közül választhattak: műholdas hírszerzéssel növelhették a védelmet és biztonságot, pilóta nélküli drónokhoz fejleszthettek alkalmazásokat, vagy olyan navigációs megoldásokat hozhattak létre, amelyek a műholdak ütközését segítenek elkerülni. Péntektől vasárnapig a csapatok technológiai és üzleti szakértőkkel dolgoztak együtt. A három intenzív nap alatt a versenyzők hasznos alkalmazást fejlesztettek a semmiből, a kezdeti ötleteket működő projektekké alakítva.
A győztes csapat egy olyan matematikai alapokon nyugvó megoldást talált ki, amely a mesterséges intelligencia segítségével azonosítja a GPS rendszerben lévő pontatlanságok forrásait. Ez egy olyan technológia, amelynek hatását bárki élvezheti a jövőben, hiszen nagyon sokan használnak navigációt vezetés vagy városnézés közben. A megoldás európai szinten is sikert aratott, mert az ukrán fiatalok holtversenyben a harmadik helyen végeztek a nemzetközi mezőnyben.
Az ukrán versenyen, sok tehetséges helyi mentor mellett, Dr. Vécsey Richárd Ádám magyar fejlesztő is kulcsszerepet játszott a csapatok támogatásában. Habár Budapest is egy versenyhelyszín volt, ő mégis külföldön segített. A kockázatok ellenére több, mint 13 órát utazott busszal Ivano-Frankivszkba, hogy támogassa Ukrajnát. A fejlesztő erősen hisz a szabadságban és a nyugati értékekben. Számára nem volt opció az sem, hogy az otthona biztonságából online csatlakozzon az eseményhez. Szerencsére a verseny légvédelmi riadó és dróntámadás nélkül zajlott. Tudta, habár ő néhány napig nehéz helyzetben van, az ukrán emberek számára a veszély része a mindennapi életnek. Richárd elkötelezettsége megmutatta az Ukrajna melletti kiállás fontosságát, és erőteljes példával szolgált az Európai Unió és a világ többi része számára. Hangsúlyozta, hogy még a kisebb támogatások, mint például csapatok mentorálása egy versenyen, hosszú távon jelentős hatással bírnak. Tapasztalatait a helyi emberek háborús történeteinek meghallgatása gazdagította, tovább erősítve hitét a békében.
Annak ellenére, hogy közgazdasági és jogi diplomákkal rendelkezik, sok éve mesterséges intelligencia fejlesztőként, adatkutatóként és AI tanácsadóként dolgozik. Érdekes projekteken dolgozott olyan neves szervezetekkel, mint a NASA és az Egyesült Államok Veteránügyi Minisztériuma. A verseny során megosztotta szaktudását, ismereteit és tapasztalatait a csapatokkal, hogy hasznos megoldásokat építsenek az ukránok és az egész közösség számára. Richárd azért ment Ivano-Frankivszkba, hogy segítsen, de barátságokkal és számos csodálatos emlékkel távozott.
Kapcsolódó cikkek
- A Samsung One UI 7 bétaverziója a mobil AI jövőjébe enged betekintést
- Egyszerre terjed majd az AI és az emberközpontúság a munkahelyeken
- A mesterséges intelligencia öt év alatt 10 milliárd euró bevételkiesést okozhat a zenei alkotóknak
- A SecuPilot hasznos információkkal segíti az IT-szakembereket
- Az AI használata a munkavállalók 22%-át érinti a magyar ingatlanpiacon
- AI a felhők között: a mesterséges intelligencia a szemünk előtt alakítja át a légiközlekedést
- A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
- Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
- Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
- A Samsung AI-alapú újításait ismerte el a Consumer Technology Association
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Hasznos funkciók, amikre a HONOR használja a mesterséges intelligenciát
A technológiai világ, így a mobilpiacnak is egyik legnépszerűbb és részben legkevésbé értelmezett funkciója a mesterséges intelligencia (angolul Artificial Intelligence, AI). A legújabb HONOR készülékek is alkalmazzák, és a legapróbb dolgoktól nagyobb kaliberű lehetőségekig terjed használatuk. Bár a legtöbben vagy a ChatGPT-re, vagy épp a gyakran kellemetlen, generatív AI-jal készített „realisztikus”, „hatujjú” képekre gondolhatnak, a megoldások ennél sokkal árnyaltabbak. Alább pár példa, ahol a HONOR készülekekbe épített AI megkönnyíti a felhasználói élményt.
Windows 11-képes gépek és MacBookok vezetik az eMAG éves notebooktoplistáját
Idén sok hazai családnál válhat aktuálissá egy új laptop beszerzése, mivel a 2025. október 14-én véget ér a Windows 10 operációs rendszer ingyenes terméktámogatása, amely az eMAG szerint sok ügyfelet sarkallhat arra, hogy újra cserélje a meglévő noteszgépét.
Klasszifikációs rendelkezések érvényesülését vizsgálta a Médiatanács
Korhatári besorolások megfelelőségét vizsgálta több műsorszám vonatkozásában is január 21-i ülésén a Médiatanács. A testület egy ügyben eljárást indított, a Comedy Central egyik műsorának téves klasszifikációja miatt pedig a cseh társhatósághoz fordult.
A világ legjobbjai között műszaki és gazdaságtudományokban a Széchenyi-egyetem a THE globális ranglistáján
Története során először került fel a győri Széchenyi István Egyetem a Times Higher Education egyszerre két nemzetközi szakterületi ranglistájára. Az intézmény debütált az üzleti és gazdaságtudományok kategóriában, amelyben holtversenyben a legjobbnak számít Magyarországon, emellett pedig a műszaki tudományok kategóriában megerősítette pozícióját.
Különleges védőréteggel érkezik a Samsung Galaxy S25 Ultra
A Samsung a Corning Incorporated vállalattal együttműködésben jelenti be az iparági újdonságot, hogy a Galaxy S25 Ultra készülék Corning Gorilla Armor 2 védőréteggel, tükröződésmentes, és mobileszközökre tervezett üvegkerámia borítással érkezik. A Samsung Galaxy S25 Ultra előlapi kijelzőjén mutatkozik be ez a forradalmi újítás, amely igazi mérföldkőnek tekinthető a mobil-kijelzőtechnológiában.