Az ABB bemutatja „Kőbe zárt zene” sorozatának legújabb részét
Egy korallzátony melletti homokos szigeten fekszik egy káprázatos nyaralóhely, ahol kagylószerű, fából készült villák cölöpökön emelkednek a türkizkék víz fölé, és gyönyörű tengerparti házak alkotnak egységet a környező dűnékkel, ez a szaúd-arábiai Ummahat-szigeten található St. Regis Red Sea Resort. Ezen a helyszínen a kifinomult formatervezés és a modern technológia ötvöződik egy távoli, a közműhálózatokon is kívül eső, varázslatos hangulatú környezettel.
• Az ABB „Kőbe zárt zene” (Frozen Music) című építészeti videósorozata ezúttal a szaúd-arábiai St. Regis Red Sea Resortba kalauzol.
• A fenntarthatóság és a környező ökoszisztéma védelme kulcsfontosságú motívumok az üdülőhely szellemiségében. Az üdülőhely teljes egészében megújuló energiával működik, a napelemek egy hatalmas szárazföldi energiatárolóra vannak kötve.
• Az energia elosztását az ABB System pro E hálózati elosztó berendezései és Minicenter elosztószekrényei, továbbá az ABB Ability eszközkezelő megoldásai biztosítják.
A fejlesztés a Red Sea Projekt része: ez Szaúd-Arábia egyik nagyratörő vörös-tengeri gigaprojektje a NEOM mellett. Számos új luxusszállodával és üdülőhellyel, a tengerpart és a közeli szigetek világszínvonalú turisztikai célponttá alakulnak át. A vízió mögött hatalmas építészeti precizitás áll.
A Vörös-tenger partján elhelyezkedő St. Regisben minden részletet aprólékosan, a legmagasabb szintű szakértelem és fenntarthatóság mellett terveztek meg.
A kivitelező, a Red Sea Global japán szemléletet hozott a projektbe Kengo Kuma és társai révén, akik olyan kulturális nevezetességekről váltak híressé, mint például a V&A Dundee Skóciában, a Hans Christian Andersen Múzeum Koppenhágában, és az Exchange központ Sydneyben. A St. Regis Red Sea Resort volt Kengo Kuma első munkája Szaúd-Arábiában. Nicola Maniero, a projektcsapat vezetője, elmondta, hogy az egész csapat izgalommal várta az új kihívást: új ország, más éghajlat, másféle életmód, és egy átlagosnak korántsem nevezhető helyszín.
Miután a terv formát öltött, magát a megoldást az anyagválasztás ihlette, ami a világ másik felére vezet, hiszen itt minden szerkezethez legfőképpen közönséges lucfenyőt használtak. A faelemek gyártását és felületkezelését Blumer Lehmann végezte Svájcban, majd a kész elemeket hajón szállították a szigetre. Ezáltal az építészek drasztikusan lecsökkentették az öntött beton mennyiségét.
A hely elkötelezett a „regeneratív turizmus” mellett. Ez nem csupán karbonsemlegességet jelent, hanem a környező ökoszisztéma aktív fejlesztését is. Ez már magára a szigetre is érvényes, amely az emelkedő tengervízszint és az ár-apály erózió miatt veszélyeztetetté vált. A sziget néhány éven belül eltűnhetett volna a tengerben, ezáltal teknősök és madarak fészekrakó helye, és egy hatalmas mangrove erdő is víz alá került volna. A sziget talajszintjét homokfeltöltéssel a tengerszint fölé emelték, ezzel megőrizve annak épségét és biológiai sokféleségét. A villák is magasabban helyezkednek el: 47 található a tengerparton,43 pedig közvetlenül a víz felett. Amellett, hogy a villák a naplemente lenyűgöző látványa miatt épültek a sziget nyugati partjára, az is cél volt, hogy csökkentsék a keleti oldalon elhelyezkedő korallzátonyra gyakorolt környezeti hatást. A természet iránti felelősség ugyanis kulcsfontosságú motívum az üdülőhely szellemiségében.
Az üdülőhely teljes egészében megújuló energiával működik. A napelemek egy hatalmas szárazföldi energiatárolóra vannak kötve. Az energia elosztásához a kivitelező az ABB-hez fordult, amely System pro E hálózati elosztó berendezéseket és Minicenter elosztószekrényeket, továbbá ABB Ability eszközkezelő megoldást biztosított. Minden elemet úgy terveztek meg, hogy az megfeleljen a telepítési hely által jelentett egyedi kihívásoknak, miközben megbízhatóságot, átláthatóságot és nyugalmat biztosít.
A St. Regis Red Sea Resort koncepciója, hogy a lélegzetelállító szépségen túl kivételes luxust, valamint a villák, éttermek és wellness létesítmények által nyújtott kényelmet biztosítson a látogatóinak és annak a megtapasztalását, hogy milyen összhangban létezni a környezettel anélkül, hogy bármit elvennének a természettől vagy hulladékot hagynának maguk után.
Nicola Maniero azt reméli, hogy a projekt hatására az építészetre és a környezetre egy nagy egység egymást tökéletesen kiegészítő két részeként lehet tekinteni.
A „Kőbe zárt zene” sorozat további részei magyar felirattal ide kattintva tekinthetők meg, az angol eredeti nyelvűek pedig itt találhatók.
Kapcsolódó cikkek
- ABB együttműködés az energiahatékony jövőért
- Az ABB a Microsofttal közösen piacra dobja a Genix Copilotot
- Digitális felügyeleti megoldás biztosítja a finn kórház áramellátásának kifogástalan állapotát
- Az ABB ismét várja az egyetemi és főiskolai képzésben részt vevő női hallgatókat mentorprogramjára
- Az ABB mexikói gyártóüzeme két év alatt 80 százalékkal csökkentette a károsanyag-kibocsátást
- Az ABB frissíti a Freelance folyamatirányító rendszerét
- Az ABB továbbfejlesztett hajtása új életre kelti a NASA szélcsatornáját
- Együttműködik az ABB és a Zumtobel Csoport
- Az ABB felmérése szerint a legtöbb európai vállalat le akar válni a fosszilis tüzelőanyagokról
- Az ABB az elektrifikációra és automatizálásra összpontosít a márka újrapozicionálásával
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új raktárnyitásával a Prologis átlépte az 5 millió m²-t a közép-európai piacon
A Prologis, a logisztikai ingatlanok globális piacvezetője, közép-európai portfóliójában meghaladta az 5 millió m²-nyi modern raktárterületet. A lengyelországi Prologis Park Ruda Śląskában található új, 37 000 m²-es raktár megnyitásával a vállalat sikeresen átlépte ezt a határt a régiós portfóliójában.
Pécsett folytatódott a HR Fest: A régió munkaerőpiaci kihívásai és lehetőségei
Március 20-án Pécsett folytatódott a HR Fest, az ország egyik legnépszerűbb HR rendezvénysorozata, amely ezúttal a dél-dunántúli régió munkaerőpiaci kihívásaira összpontosított. Az egész napos eseményen neves szakértők osztották meg tudásukat, miközben a helyi gazdasági szereplők a fiatal munkaerő megtartása és a beruházások ösztönzése érdekében folytattak eszmecserét. A rendezvényen szó esett a British American Tobacco pécsi beruházásáról, valamint a helyi kis- és középvállalkozások növekedési lehetőségeiről is.
Az Amazon Web Services bemutatta az Ocelot kvantumchipet
Az Amazon Web Services (AWS) mérnökei új szemléletmódot alkalmaztak a kvantumchipek építésében. Ahelyett, hogy csupán a kvantumbitek (qubitek) számát növelték volna, főként a zajok hatékonyabb csökkentésére helyezték a hangsúlyt. Ennek eredményeként létrehozták az Ocelot kvantumchip prototípusát, amely előrejelzéseik szerint akár öt évvel is közelebb hozhatja a kvantumszámítógépek széles körű elérhetőségét.
Humanoid robotok, Nobel-díj és MI-orvosok: Mi vár ránk a következő évtizedekben?
Ha valakinek rendelkezésére áll 12–14 millió forint, januártól Magyarországon is megvásárolhat egy humanoid robotot. De mit gondolnak a magyarok a technológiai újítások, különösen a mesterséges intelligencia (MI) kapcsán? Elképzelhető-e, hogy a jövőben egy robot nyeri az aranyérmet valamelyik olimpiai sportágban? Vagy akár egy MI nyeri el a Nobel-díjat? Hajlandóak lennének-e MI-orvossal vagy MI-ügyvéddel konzultálni? A legfrissebb nemzetközi kutatás eredményeit most megosztjuk.
Okos klímatechnológia a jövő otthonaiban
A Samsung részt vesz az ISH 2025 rendezvényen, amely március 17. és 21. között zajlik Frankfurtban, és amely a világ vezető szaniter-, fűtési és légkondicionáló (HVAC) ipari szakkiállítása. A vállalat innovatív megoldásokat mutat be, amelyek célja a kényelmet és az összekapcsolhatóságot javítani lakossági és kereskedelmi környezetekben.