Hatékony oktatás a digitális világban
Néhány évtizeddel ezelőtt jóval kevesebbet lehetett hallani a generációk közötti különbségekről – bár ezek már akkor is léteztek. Mára viszont életünk szinte minden területén érzékelhető az egyre sűrűbben változó, és egymástól is egyre nagyobb mértékben különböző generációk hatása. Egyes ágazatok, például a kommunikáció és az informatika gyorsan alkalmazkodnak az átalakuló igényekhez, máshol azonban nehezebb az áttörés. Ez utóbbihoz tartozik az oktatás, ahol az elméleti KRESZ oktatás átalakulása szolgál jó példával.
A Z és alfa generáció tagjai már a digitális világban nőttek, nőnek fel, ahol a hagyományos oktatási módszerek nemcsak kevésbé hatékonyak, hanem sok esetben kifejezetten nehézségekbe is ütköznek. Egy X generációs tanárnak komoly kihívás klasszikus módszerekkel, tantermi órán, tankönyveket használva fenntartani a diákok figyelmét, amikor a mai gyerekek mindössze 7 percig képesek aktívan figyelni egyetlen dologra. A legújabb kutatások szerint már csupán 3 másodpercünk van arra, hogy egy ingergazdag környezetben felkeltsük az érdeklődésüket. A 18–24 évesek 50%-a pedig csupán 60 másodpercig képes koncentrálni, miközben naponta 3 órát töltenek telefonjuk nyomkodásával*.
Az online oktatás elterjedésének a pandémia adott nagy lökést, amikor jelenléti tanítás hiányában a diákok a digitális térben találkoztak tanáraikkal és egymással. A digitális oktatásnak ugyanakkor van egy másik, úgynevezett aszinkron formája is, amely térben és időben teljesen rugalmas, önálló, interaktív tanulási módszert jelent. Ebbe az irányba indult el nálunk a KRESZ oktatása, amelynek fejlődése megmutatja, hogyan lehet egy komoly és összetett témát hatékonyan és sikeresen feldolgozni, és hozzáigazítani a kor és az új generációk elvárásaihoz.
KRESZ tanulás – tankönyvektől egészen a 3D-s animációkig
Az X generáció számára még természetes volt, hogy megadott időpontokban tanteremben ülve, otthon pedig KRESZ tankönyvekből tanultak, és tesztkönyvekből készültek fel a papír alapú vizsgára. Ahogy azonban a mindennapi életben, úgy a KRESZ tanulásban is megjelent a digitalizáció. Elsőként – 2004-től – a vizsgák váltottak számítógépre, majd 2012-ben a tantermi képzés mellett, annak alternatívájaként indult el az elméleti tanfolyam távoktatása. Elkészültek az első online KRESZ-tananyagok, amelyek nagy szabadságot biztosítottak, hiszen a tanulás már nem volt a tanteremhez és oktatási időpontokhoz kötve. Az első generációs e-learning KRESZ tananyagokban a szöveges tartalom mellett már számos kép és animáció is volt, majd a tananyagok „mobillá”, azaz tableten és okostelefonon is tanulhatóvá váltak. Az újabb fejlesztések pedig lehetővé tették, hogy az ábrák, az animációk és a szövegek tökéletesen alkalmazkodjanak a különböző digitális eszközök eltérő méretű kijelzőihez.
„A „B” kategóriás jogosítványszerzők átlagéletkora 24 év, jelentős többségük már a digitalizáció világában született és nőtt fel. Fontos, hogy a tananyag felépítése és vizuális megjelenése izgalmas, vonzó és figyelemfelkeltő legyen számukra, mert nemcsak a sikeres vizsgára szeretnénk felkészíteni a tanulókat, hanem célunk a biztonságos és kulturált közlekedés alapjául szolgáló, alapos tudás és szemlélet átadása. Rendszeresen gyűjtjük a diákok visszajelzéseit arról, hogyan változtassuk, fejlesszük a tananyagokat, hogy az valóban fenntartsa az érdeklődést, hatékonyan átadja a szükséges ismereteket és motiváljon is a tanulásra. A néhány hónapja kiadott legfrissebb változatban jelentősen növeltük a 3D-s, részben interaktív animációk és a szimulációk, valamint a valós forgalmi környezetben bemutatott videók számát. A nehezebb forgalmi helyzeteket pedig gyakran több nézőpontból is megfigyelheti a tanuló” – emelte ki a legfontosabb változásokat Dr. Szőcs Károly, a digitális eduKRESZ tananyagokat fejlesztő E-Educatio Zrt. vezérigazgatója.
A minél több vizuális szemléltetés mellett a figyelem és az érdeklődés fenntartásának bevett módszere a gamifikáció is, ami játékos elemekkel teli, motiváló tanítást jelent. A KRESZ ismeretek elsajátítása közben önellenőrző tesztekben mérheti vissza tudását a diák, így egyrészt izgalmasabb a tanulás, a továbbhaladás érdekében jobban figyel a tananyagra, és – nem mellesleg – az elkövetett hibákból is sokat tanulhat. Jól szolgálja a motivációt és az alapos tudást az is, hogy a következő tananyagrészre csak akkor léphet tovább, ha minden kötelező tartalmat megnézett és az ellenőrző tesztet is megfelelően teljesítette.
Lehet így is!
Az e-learning tananyagok az elmúlt bő egy évtized egyik oktatási sikersztoriját jelentik. Mára a vezetni tanulók 90%-a választja ezeket a KRESZ vizsgára való felkészüléshez. A B kategóriás jogosítványszerzők közül több mint 700 ezren már e-learning módszerrel tanultak, az összes járműkategóriában pedig 1 millióan választották a tanulás ezen formáját. Érdemes az oktatás jelentős átalakulásának tükrében egy pillantást vetni a baleseti statisztikákra is. Örvendetes tény, hogy – miközben a forgalom tovább növekedett – 2010-ben 16,3 ezer, 2023-ban viszont közel 12%-kal kevesebb, 14,4 ezer személyi sérüléssel járó közlekedés baleset történt a KSH adatai szerint.
„Miben alkalmazkodunk még a fiatalokhoz és napjaink elvárásaihoz? A legutolsó nagy módosításunkkor tegezésre és közvetlenebb hangvételre is váltottunk, hogy még inkább személyhez szóló legyen a tanagyagunk” – tette hozzá Dr. Szőcs Károly.
_________________________________
*https://www.nestpensions.org.uk/
English Summary
Generational differences are increasingly noticeable, especially in education, where the Z and Alpha generations, having grown up in a digital world, pose challenges for teachers using traditional methods. KRESZ (traffic rules) education has evolved with digital tools, including 3D animations and simulations, to maintain the attention of younger students. The rise of e-learning has made flexible, independent study possible. Digital learning materials effectively motivate students, and traffic accident statistics have improved as a result of these educational changes. The latest update also includes a more personal tone, addressing students directly.
Kapcsolódó cikkek
- A jelen tudománya és a jövő tudósai az Informatikai Karon
- Egyre inkább elfogadott a mesterséges intelligencia Németországban
- Korszerű képzés és karrierlehetőségek az SAP támogatásával
- Így tanultunk meg közlekedni – avagy a KRESZ története és oktatása Magyarországon
- Átadták a 2024. évi Rátz Tanár Úr Életműdíjakat
- Hasznos modulok és weboldalak a tanulás szolgálatban
- A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
- Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel
- Rangos szabadalmi díjat nyert az LG innovatív megoldása
- Óriási sikerrel zárult a budapesti ISSEP 2024 nemzetközi konferencia
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Fenntarthatóság és innováció egy autóban
Az OMODA az elektromobilitás és a fenntartható közlekedés iránti elköteleződését egy különleges modellel ünnepli: bemutatta az OMODA 5 EV Planet Earth limitált kiadását. A kiadás szimbolikus időpontban, a Föld Napján került bemutatásra, ezzel is hangsúlyozva az elektromos autók szerepét a bolygó megóvásában.
Magas munkavállalói aktivitás a magyar munkaerőpiacon
A Profession.hu 2025 első negyedéves jelentése szerint a magyar munkaerőpiacon továbbra is magas a munkavállalói aktivitás. Bár az álláshirdetések száma minimálisan, 0,97%-kal visszaesett az előző év azonos időszakához képest, a jelentkezéseké ezzel szemben 4,8%-kal emelkedett. Ez azt jelzi, hogy a munkakeresők oldaláról továbbra is élénk az érdeklődés.
Erős évet zárt a ViVeTech
A Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett ViVeTech Nyrt. nettó árbevétele a 2024-es üzleti évben 24 százalékkal emelkedett, és megközelítette az 1,4 milliárd forintot, szemben a 2023-ban elért 1,1 milliárd forintos értékkel. A társaság adózott eredménye ezzel párhuzamosan 95 százalékkal, 66,2 millió forintról 128,8 millió forintra bővült – derül ki a vállalat frissen közzétett, a magyar számviteli szabályok szerint elkészített, nem konszolidált éves beszámolójából.
Jogellenes műsorok miatt marasztalták el az RTL-t
Az RTL két bírságot is kifogásolt a bíróságon, de mindkét esetben a Médiatanácsnak adott igazat az igazságszolgáltatás. Az egyik ügy a Reggeli című műsor 2023. október 25-i adásához, a másik a Sztárbox 2023. november 5-i adásához kapcsolódik.
Forradalmi technológiák egyetlen robotporszívóban
A legfrissebb robotporszívó-fejlesztések már nem csupán a szívóerőre vagy az akkumulátor teljesítményére koncentrálnak, hanem egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek arra is, hogy a készülékek könnyedén megbirkózzanak a lakásokban előforduló fizikai akadályokkal – például küszöbökkel vagy padlószint-váltásokkal. Egy újonnan bemutatott modell már technológiai választ is kínál erre: saját magát meg tudja emelni, és akár 6 centiméteres akadályokat is leküzd.