Új AI kurzus a Debreceni Egyetemen
Egyedülálló és hiánypótló szabadon választható kurzust indít a Debreceni Egyetem Informatikai Kara Korszerű mesterséges intelligencia címmel. A tizenhárom héten át tartó képzésben résztvevők átfogó képet kaphatnak az MI alapvető fogalmairól, működési elveiről és gyakorlati alkalmazásairól.
A kurzus elsődleges célja, hogy széles körű tudásanyagot kínáljon azoknak a hallgatóknak, oktatóknak, egyetemi dolgozóknak, akik érdeklődnek a technológia iránt. A többféle szakterületet, így például a művészeteket, a kreatív iparágakat, az orvos- és a gazdaságtudományt, az etikát, a robotikát, a felhőtechnológiát, az adat- és kibervédelmet, valamint az agráriumot egyaránt érintő kurzust online formában hirdeti meg az Informatikai Kar.
– Leginkább azokkal a folyamatokkal szeretnénk foglalkozni, amik napjainkban zajlanak a világban és melyekben meghatározó szerepet játszik az MI-technológia. Vendégoktatói körben is kifejezetten pozitív a fogadtatása a hamarosan induló képzésünknek. Ennek köszönhetően arra is van lehetőség, hogy különféle tudományterületről külsős szakemberek vegyenek részt az oktatásban. A hallgatók részéről is egyre többször megfogalmazódik a kérdés, hogy miként lehetne behatóbban megismerkedni a mesterséges intelligenciával azon túl, hogy rendszeresen használják például a ChatGPT-t. Egy olyan kurzust indítunk, ami az MI eszközök egyszerű használatánál mélyebb, szélesebb körű ismereteket kínál, melyek akár be is építhetők a napi munkavégzésbe. Emellett a mesterséges intelligencia tudományos munkában történő alkalmazhatóságát is szeretnénk bemutatni. Utóbbin belül felhívjuk arra is a figyelmet, hogyan használható az MI például egy szakdolgozat vagy egy kutatói munka elkészítésekor. Mivel a Debreceni Egyetem multidiszciplináris jellege rendkívül erős, a lehető legtöbb tudományterületet érinteni fogjuk az oktatás során – mondta Hajdu András, a Debreceni Egyetem Informatikai Kar dékánja.
A kari vezető kiemelte: elkerülhetetlen, hogy idővel az egyes szakterületek összekapcsolódjanak, illetve hogy egy-egy komolyabb fejlesztésben többféle tudományterület működjön együtt, ebben pedig a mesterséges intelligencia a közös pont. A képzés legfőbb célja, hogy közérthetően, de átfogó és széles körű tudást szerezhessenek a képzésre jelentkezők, valamint, hogy ezeket az ismereteket megfelelőn alkalmazhassák a gyakorlatban. Hajdu András hozzátette, hogy a háromkredites kurzussal a társadalom figyelmét kívánják ráirányítani a technológia előnyeire és lehetséges alkalmazásaira.
Többek között a mindennapi MI-használat, így például az okostelefonos asszisztensek, a chatbotok, az önvezető autók esetében történő alkalmazási lehetőségek, valamint a felügyelt és felügyelet nélküli tanítás, a nagy nyelvi modellek, a kreatív tartalom generálása (kép, zene, videó), a személyre szabott orvoslásban megjelenő mesterséges intelligencia is a kurzus tematikájába tartozik.
A Debreceni Egyetem bármely karának hallgatói mellett oktatók vagy akár hivatali dolgozók is jelentkezhetnek a kurzusra. A részvételhez nem szükséges informatikai előképzettség vagy programozói tudás. A kurzus várhatóan néhány napon belül elérhető lesz a NEPTUN – Elektronikus Tanulmányi Rendszer jelentkezési felületén, a hallgatók ezen keresztül, a Debreceni Egyetem oktatói és dolgozói pedig ide kattintva tudnak jelentkezni
A téma iránt komolyabban érdeklődők a Hajós György Adattudományi Szakkollégium MI műhelyéhez is csatlakozhatnak.
English Summary
The University of Debrecen's Faculty of Informatics is launching a unique elective course called "Modern Artificial Intelligence." The 13-week course offers a comprehensive introduction to AI concepts, principles, and practical applications, targeting students, teachers, and university staff interested in the technology. It covers a wide range of fields, including arts, creative industries, medicine, economics, ethics, robotics, cloud technology, data and cybersecurity, and agriculture. The course is offered online and aims to provide deeper knowledge beyond basic AI tools like ChatGPT. Participants will learn how to apply AI in daily work and scientific research. The course is open to all students, teachers, and staff, and no prior IT or programming knowledge is required.
Kapcsolódó cikkek
- Hogyan vált a mesterséges intelligencia és egy magyar bankszámla egy csalás főszereplőjévé?
- A jelen tudománya és a jövő tudósai az Informatikai Karon
- A Bridgestone integrálja a mesterséges intelligenciát a gumiabroncs-fejlesztésbe
- Egyre inkább elfogadott a mesterséges intelligencia Németországban
- Mi várható az SAP szerint az AI-ban 2025-ben?
- Jövőformáló egészségügyi innovációk
- Itt a jövő, megérkeztek az okos asszisztenssel felvértezett telefonok!
- Napokon belül lejár az MI-jártasságra adott határidő
- A mesterséges intelligencia korában a mérnöki tudás nagyobb biztonságot ad a munkaerőpiacon
- Most is a Debreceni Egyetem a legjobb választás
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Tanulni menő: Új alapokra helyezett oktatás
Sürgősen új alapokra kell helyezni az oktatást, mivel a technológiai fejlődés korában már nem az információ megszerzése, hanem a tanulók érdeklődésének fenntartása jelenti az igazi kihívást. A tanulásnak pozitív élménynek kell lennie, ezért egy jó iskola a gyermekek kíváncsiságára épít, így a tanulók belső motivációjuk révén fejlődhetnek. Emellett nemcsak az alapvető tudás elsajátítása, hanem a jövő kihívásaira felkészítő kompetenciák és készségek megszerzése is fontos szerepet kap. A Tanulni menő kezdeményezés célja, hogy összekapcsolja az oktatás megújítása iránt érdeklődőket: pedagógusokat, üzleti szereplőket, oktatási szakértőket, családokat és a hátrányos helyzetű diákokkal foglalkozó tanárokat.
Szoboszlai Futam: Egy különleges kihívás a Telekom Vivicittán
Idén 300 résztvevő próbálhatja ki a Telekom Vivicitta új kihívását, és teljesítheti azt a távot, amelyet Szoboszlai Dominik átlagosan fut egy mérkőzésen. Az exkluzív, 10,5 km-es futam április 13-án, a verseny második napján, 13 órakor rajtol. A résztvevők limitált, egyedi technikai pólót kapnak, és nevezési díjukból 2000 Ft-ot a SUHANJ! Alapítvány támogatására ajánlanak fel. A nevezés március 15-én, 9 órától kezdődik a Telekom Vivicitta hivatalos honlapján.
Kalmár 120: A magyar kibernetika úttörőjére emlékeznek Szegeden
Születésének 120. évfordulója alkalmából a Neumann Társaság (NJSZT) kiállítást rendez a szegedi Informatika Történeti Kiállításon (ITK), a Szent-Györgyi Albert Agorában, tisztelegve a magyar számítástechnika úttörőjeként ismert Kalmár László matematikus előtt. A 2025. március 27-én nyíló Kalmár 120 tárlaton a kibernetika területén végzett maradandó munkásságát bemutató tablók, dedikált könyvek, kitüntetések, korabeli dokumentumok, valamint Kalmár által használt tárgyak lesznek láthatók.
A Budapest SmartFest új korszakot nyit a filmművészetben
A Budapest SmartFest nemzetközi filmfesztivál immár másodszor hozza el a világ legérdekesebb, mesterséges intelligenciával és okostelefonokkal készült filmjeit, bemutatva, hogyan formálja a technológia a vizuális kultúrát és a filmművészetet. A fesztivál közel negyven ország alkotásait vonultatja fel Kanadától Indiáig, Kínától Európáig, tükrözve egy globális kreatív forradalmat, amelynek középpontjában az AI áll – bár a technológia mögött mindig az emberi kéz és szellem munkálkodik.
A QS rangsor alapján a Corvinus a hazai oktatás éllovasa
A Corvinus egyetem a társadalomtudományok és menedzsment képzési területén – több kategóriában is előrelépve – továbbra is a magyar egyetemek között az élen áll a QS világranglistáján. A politikatudományi rangsorban idén először szerepelnek hazai intézmények, és a Corvinus itt is vezető szerepet tölti be Magyarországon.