Napelemes megoldások a növénytermesztés támogatására
A Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar-Napelem Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) közösen dolgoznak egy olyan napelemes termékcsalád fejlesztésén, amely a megújuló energia helyben történő előállításával csökkenti az energiaköltségeket és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget. A napelemek árnyékoló hatása elősegíti a kedvező fényviszonyok kialakulását a növények számára, így javítva a terméshozamot is. A fejlesztést a PTE Botanikus kertjében valós környezetben tesztelik, ahol vizsgálják az eltérő szerkezetekhez való illeszkedést, valamint a különböző növénykultúrák árnyékolási igényeinek megfelelő megoldásokat.
A projekt célja, hogy az üvegházak szerepének növelésével felkészítse a növénytermesztőket az egyre szélsőségesebbé váló éghajlatváltozás kihívásaira. A Pécsett zajló fejlesztés ipari szereplők és egyetemek közötti együttműködés révén valósul meg. A Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar-Napelem Kft. és a Pécsi Tudományegyetem sikeresen pályázott a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ felhívására, „Agrofotovoltaikus modulok kifejlesztése üvegházi felhasználásra – megújuló energia termelése növénykultúrák felett” címmel.
A közösen kifejlesztett napelemes rendszer a helyben előállított megújuló energia révén csökkenti az energiaköltségeket és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget. A napelemek árnyékoló hatásának köszönhetően kedvező fényviszonyokat biztosítanak a növények számára, így növelve a terméshozamot. Az új napelemes rendszerek meglévő üvegházakba is beépíthetők, vagy új üvegházak építésekor alkalmazhatók, akár mozgatható, akár rögzített kialakítással.
A fejlesztés 309 596 334 Ft vissza nem térítendő támogatás révén valósul meg, és a 24 hónapos futamidő alatt a napelemes modulokat a Pécsi Tudományegyetem Botanikus kertjében lévő üvegházakban tesztelik. A tesztelés során hosszú távú vizsgálatok, klímakamrás tesztek és gyorsított öregedési vizsgálatok is zajlanak, emellett épületenergetikai szimulációk is készülnek. A projekt célja, hogy a valós felhasználási környezetben rögzített adatokat felhasználva adaptív irányítástechnikai megoldásokat dolgozzanak ki. A fejlesztés eredményeként a potenciális vásárlók számára bemutatják a termékek variabilitását, amely lehetővé teszi az eltérő szerkezetekhez való alkalmazkodást, valamint megfelel a különböző növénykultúrák árnyékolási igényeinek. A projekt azonosítója: 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00048.
Illusztrációk: Pécsi Tudományegyetem
English Summary
A collaboration between Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., Solar-Napelem Kft., and the University of Pécs (PTE) is developing a solar product line aimed at reducing energy costs and dependency on fossil fuels. The solar panels also provide shading for plants, improving light conditions and boosting crop yields. The technology is being tested in real-world conditions at PTE’s Botanical Garden. The project, funded by the National Research, Development, and Innovation Fund, focuses on agrophotovoltaic modules for greenhouse applications, integrating renewable energy production with agricultural needs.
Kapcsolódó cikkek
- Újabb elismerés a Schneider Electricnek a Világgazdasági Fórumtól
- Ezek határozzák meg a hazai napelempiac jövőjét
- Korszerű képzés és karrierlehetőségek az SAP támogatásával
- A napelemek energiájának kihasználásához nyújt útmutatást egy új jelentés
- Miért dönt csúcsokat a hazai napelemes áramtermelés?
- Magyarországon az első brownfield megközelítésű RISE with SAP bevezetést hajtották végre sikeresen az Alteonál
- A megújulók terjedésének rekordéve is kevés a globális felmelegedés megállításához
- Napelemeket telepített az OMV 100 hazai töltőállomásán
- A GoldenPeaks Capital Magyarország egyik legnagyobb HTM-ügyletét köti a Faerch Grouppal
- Indul az Európai Napenergia Akadémia, ahol két év alatt 65 ezer szakembert képeznek ki
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Innováció és élmény a pénzügyek világában – a K&H digitális megoldásai
Az Innováció és Kreativitás Világnapján érdemes elgondolkodni azon, hogyan alakítják át a legújabb technológiai fejlesztések a hazai pénzügyi szektort. A K&H Bank digitális újításai nemcsak rangos szakmai díjakat hoznak, hanem valódi, mindennapi segítséget is nyújtanak az ügyfeleknek – legyen szó online vásárlásról, koncertélményről vagy pénzügyi tudatosság fejlesztéséről.
Modern tanulási környezet a jövő pedagógusainak
Megújult a Széchenyi István Egyetem győri campusán található Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar 253-as tanterme, amely mostantól korszerű STEAM-tanteremként szolgálja az oktatást.
ABB: Erős kezdés 2025-ben és folyamatos növekedési kilátások
Morten wierod vezérigazgató: „Az ABB erőteljesen indította a 2025-ös évet. Eredményeink szinte minden soron javulást mutatnak, pénzáramlásunk stabil, és megerősítjük korábban megfogalmazott kilátásainkat az évre vonatkozóan. Ugyanakkor nem hunyhatunk szemet a növekvő geopolitikai és gazdasági bizonytalanságok felett. Bízunk benne, hogy a portfóliónk aktív menedzselésével és a Robotika üzletág tőzsdére vitelével tovább tudunk értéket teremteni.”
Hogyan csökkentheti az adatközpontok energiafogyasztását egy magyar megoldás?
A digitális gazdaság alapját jelentő adatközpontok számára kínál energiahatékony megoldást a HeatVentors, az InnoEnergy portfóliójába tartozó magyar scale-up. Az általuk fejlesztett, saját szabadalmon alapuló intelligens hőakkumulátor alternatívát nyújt az adatközpontok növekvő energiaigényének kielégítésére. A rendszer -30 és +120 Celsius-fok között képes hosszú távon energiát tárolni, így akár évi 25%-ot meghaladó energiamegtakarítást is lehetővé tesz.