Robokaland-nap a szegedi Karolina Iskolában
Március 22-én különleges programot rendez a Karolina Iskola: Szegeden először lesz Robokaland-nap, ahol a gyerekek újrahasznosított elektronikai eszközökből alkothatnak. Az iskola diákjai számára nem ismeretlen a robotika világa, hiszen évek óta részt vesznek a First Lego League Magyarország programjában. A robotika és programozás már az órák részeként is jelen van, és jövőre elindítják a Lego We Do 2.0 programot alsó tagozatosok számára is.
A rendezvény során kézműveskedés, alkotás újrahasznosított elektronikai eszközökből, izgalmas kísérletek, technológiai bemutatók és játékos kihívások várják a résztvevőket. A 2025. március 22-i eseményt a Karolina Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium Karolina Digitális Manufaktúrája szervezi. A programra az iskola diákjain kívül bárki csatlakozhat, regisztrációval és a kis összegű részvételi díj befizetésével, és az elkészített alkotásokat haza is vihetik. A részletek az iskola weboldalán találhatók.
A Karolina Digitális Manufaktúra két éve indult, és azóta segíti a diákok fejlődését a robotika, programozás és mérnöki gondolkodás terén, óvodától egészen a pályaválasztásig. Az iskola a First Lego League programban is aktívan részt vesz, amely nemcsak robotépítésről szól, hanem kutatási projekteket is magában foglal. A diákoknak valós problémákra kell kreatív megoldásokat találniuk, és a karolinás csapat évről évre bejut a Challenge kategóriában az országos döntőbe.
Idén kísérleti jelleggel az egyik óvodai csoport is részt vesz a First Lego League Discovery programjában, ahol a gyerekek a víz alatti világot ismerhetik meg. A program rendkívül népszerű lett, ezért a jövőben az összes óvodai csoport számára elindítják ezt az élményt.
Jövőre elindítják a Lego We Do 2.0 programot is, amely alsó tagozatos diákok számára kínál lehetőséget a programozás alapjainak elsajátítására. A gyerekek a digitális kultúra órákon és szakkörökön foglalkozhatnak különböző projektek, például szállítórobotok vagy szélkerekek építésével.
A Karolina Iskola évről évre olyan projekteket valósít meg, amelyek a hulladékhasznosítást, a teremtett világ védelmét és a mérnöki tudományokat is érintik. Az iskolai projektek során a gyerekek kreativitásukat felhasználva alkothatnak, miközben digitáliskultúra-, technika- és fizikaórákon is részt vesznek. A Karolina digitáliskultúra-tanára, Csanki-Balogh Emese szerint ezek a projektek segítenek a kreativitás kibontakoztatásában, és a 3D tervezés, nyomtatás, valamint a kézműves tevékenységek is fontos szerepet kapnak.
English Summary
On March 22, Karolina School in Szeged will host its first-ever Robokaland Day, where children can create with recycled electronic materials. The event includes crafting, exciting experiments, tech demonstrations, and fun challenges. Open to students and the public, participants can take home their creations. Karolina School also integrates robotics and programming into its curriculum and will soon launch the Lego We Do 2.0 program for younger students.
Kapcsolódó cikkek
- Pályaválasztás a modern technológiák tükrében
- Nemzetközi terjeszkedést tervez a robotperifériák hazai szakértője
- A Samsung a Rainbow Robotics legnagyobb részvényeseként felgyorsítja a robotfejlesztést
- Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel
- Az ARUBA Hackathon visszatért – 24 órás verseny a legjobb fejlesztők számára
- Robotika: a fejlődés új szakaszába léphet a műtőben
- Befektetőre talált a Megoldások a holnapért korábbi díjazottja
- A pénzügyileg legstabilabb vállalatok között a Robot System
- Az első magyar informatikatanár nevét veszi fel a programozási verseny
- Kiderült, hogy állnak a magyarok a robotokhoz
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Kiberbiztonság 2025: Új kihívások és stratégiai válaszok a digitális térben
A digitális környezet robbanásszerű fejlődése – különösen a mesterséges intelligencia térnyerése – alapjaiban változtatja meg mindennapjainkat és munkakörnyezetünket.
Új korszak a gázszivárgás-felderítésben: Itt az ABB lézeres technológiája
2024-ben jelentős mértékben nőtt az érdeklődés az ABB MobileGuard földgázszivárgás-érzékelő megoldása iránt az előző évhez képest. Az európai és észak-amerikai olaj- és gázipari vállalatok, valamint közüzemi szolgáltatók egyre nagyobb figyelmet fordítanak a környezetvédelmi előírások betartására, valamint infrastruktúrájuk biztonságosabbá és ellenállóbbá tételére. Ennek következtében kulcsfontosságúvá vált a földgázszivárgások gyors és pontos észlelése, lokalizálása és mérése.
Forradalom a kiberbiztonságban: új MI-megoldás az ipari hálózatok védelmére
Az ipari termelés digitalizációja jelentősen gyorsította és hatékonyabbá tette a gyártási folyamatokat, ugyanakkor új sebezhetőségeket is teremtett: a kibertámadások veszélye mára komoly fenyegetést jelent. Egy-egy támadás leállíthatja a termelést, üzleti titkokat szivárogtathat ki, vagy akár egy teljes üzem működését is megbéníthatja.
Fenntarthatóság és innováció egy autóban
Az OMODA az elektromobilitás és a fenntartható közlekedés iránti elköteleződését egy különleges modellel ünnepli: bemutatta az OMODA 5 EV Planet Earth limitált kiadását. A kiadás szimbolikus időpontban, a Föld Napján került bemutatásra, ezzel is hangsúlyozva az elektromos autók szerepét a bolygó megóvásában.
Magas munkavállalói aktivitás a magyar munkaerőpiacon
A Profession.hu 2025 első negyedéves jelentése szerint a magyar munkaerőpiacon továbbra is magas a munkavállalói aktivitás. Bár az álláshirdetések száma minimálisan, 0,97%-kal visszaesett az előző év azonos időszakához képest, a jelentkezéseké ezzel szemben 4,8%-kal emelkedett. Ez azt jelzi, hogy a munkakeresők oldaláról továbbra is élénk az érdeklődés.