2004-ben 4,6 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás az iskolák informatizálására
Új informatikai pályázatok
Ahogy Kovács Kálmán fogalmazott, a pályázatokhoz "az IHM adja a vasat és az OM a tartalmat", bár természetesen az együttműködés ennél komplexebb. A "Középiskolai multimédiás prezentációs eszközök" pályázat (jele: IHM-ITP-19) összértéke 4 milliárd forint, amely Magyar Bálint szerint gyakorlatilag azt jelenti, hogy minden jogosult pályázó igénye teljesíthető, gyakorlatilag be kell jelentkezniük.
Az IHM-ITP-19 óriási újszerűsége abban van, hogy a multimédiát az informatikai laborokból beviszi az osztálytermekbe. Kétféle eszközcsomagot lehet beszerezni, az egyik egy "zsúrkocsi", amelyen együtt összekábelezve ott van a multimédiás szoftverrel felszerelt noteszgép, a vetítő, a VHS kamera, és vezeték nélküli helyi hálózat biztosítja a nagysebességű kapcsolódást a világhálóra. Ahogy a miniszter mondta: "Nem a tanár feladata az eszközöket összerakosgatni." A másik csomag egy bőröndszerű alkalmatosság, ebben nincsenek videoeszközök. A jogosultak - középiskolák, szakközépiskolák és szakiskolák - egyetlen kötelezettsége, hogy heti 50 órában használják az eszközt Az eredeti kiírásban 80 óra volt, de ezt leszállították.
A másik pályázat, a "Műholdas adatszórás" (IHM-ITP-24) keretében 600 millió forintra lehet pályázni. A Nemzeti Digitális Adattár, a Sulinet Expressz program és az elmúlt években elindult nagyszabású tartalomfejlesztési és digitalizálási programok eredményeképpen igen sok oktatási célra felhasználható digitális tartalom jött, illetve jön létre. A sávszélesség korlátai miatt azonban a középiskolák számára maradéktalanul nem megoldott e tartalmak interneten keresztüli letöltése. A középiskolák egy évre szóló szélessávú adatszolgáltatás igénybevételére, valamint a vételhez szükséges egyirányú adatszolgáltatási eszközre pályázhatnak.
Mindkét pályázat beadási határideje, a sajtótájékoztatón elhangzottak szerint, január 31. Megnéztük az IHM honlapját, ott még mindkét pályázatra még január 16-i dátum áll.
A fenti pályázatok eszközeit az IHM Hirdetmény közzétételével indított tárgyalásos közbeszerzési eljárással, az ITP-19 pályázathoz kapcsolódó notebookokat központosított közbeszerzés útján szerezi be.
A miniszterek ismertették azt a tervet is, amelynek pályázattá formálásán ebben a félévben még dolgoznak. Neve: "Multimédiás laborok általános iskolák számára".
A Sulinet Program 1997-es indulásával minden (1300) középiskola ingyenes internet-hozzáféréshez és egy multimédiás laborhoz jutott. Az elmúlt 5 évben 1200 általános iskolát csatlakoztatott az Oktatási Minisztérium, így jelenleg a közoktatási intézmények feléhez jut el a Sulinet Program. Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium a Közháló Program elindításával a Sulinet Programban részt vevő iskolák számát is növeli. A Közháló fejlesztése egyébként a további években is folyamatos lesz, 2006 végéig a ráfordítások elérik a több tízmilliárd forintot.
2005 második félévére az összes közoktatási intézmény nagy sávszélességű internetkapcsolathoz jut. Ahhoz azonban, hogy az újonnan bekötendő iskolák is használni tudják a hozzáférést, szükséges ezen iskolák multimédiás laborral való ellátása. (Jelenleg az általános iskolák 35 %-ában semmilyen számítástechnikai labor nincsen.). A laborok tervezett felszereltsége:
Munkaállomások, monitorral
Kis teljesítményű szerver, monitorral 1 db
Közepes teljesítményű lézernyomtató, patronnal 1 db
Digitális fényképezőgép 1 db
Fotószkenner 1 db
HUB 1 db
A labor LAN kábelezése
Tervezett mennyiség: A Közháló jövő évi hálózatbővítésétől függően kb. 1000 labor.
A tartalomfejlesztéssel kapcsolatban Magyar Bálint elmondta, hogy ebben a félévben már elmondható lesz, hogy a Nemzeti Alaptanterv szerint értelmezett 7-12. osztályok számára már van digitális tananyag. Többen, így a magyar fél is kezdeményezték az EU felé, hogy a tagországok digitális tananyagait, kizárólag oktatási célra, tegyék mindenki számára hozzáférhetővé.
Kapcsolódó cikkek
- Alkalmatlanság miatt felfüggesztették a személyügyi rendszer pályázatot
- Nemzetközi díjat kapott a Csodafa és Sulinet Digitális Tudásbázis
- GTS-Datanet pályázat a jövőről, diákoknak
- Projekttámogatási segédlet esettanulmányokkal
- Szabad a pálya: Megérkeztek az első HEFOP támogatások
- Játszva tanulni: "Pro Libertate!" stratégiai játék
- Felkészülés az eContentplus programra
- Közháló - módosították a pályázatokat
- A Jövő Házába költözött a Mindentudás Egyeteme
- A Jövő Háza jövője
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Csillaghullás húsvétkor: Digitális távcsövek és appok segítik az égi élményt
Húsvét vasárnap éjszakáján a Lyridák meteorraj látványos csillaghullással ajándékozza meg az égbolt szerelmeseit. A digitális technológia és az infokommunikációs eszközök segítségével az élmény még közelebb kerülhet hozzánk.
A városi autópályák hatása a személyes kapcsolatokra
Egy friss, a Budapesti Corvinus Egyetem részvételével készült nemzetközi kutatás szerint a városi autópályák átlagosan 1-16 százalékkal csökkentik a társas kapcsolatok számát azok között, akik az út két oldalán élnek.
"A politika ma már összefonódott a technológiával, social média algoritmusok diktálják a minket érő impulzusokat"
A Make Art Great Again galéria bemutatja a "Trump ima-, business és wellness-központ"-ot. Hogy miről is van szó, az kiderül a kiállítás két alkozójával - drMáriással és Weiler Péterrel - készített interjúból.
Továbbra sem tudjuk, hogy kik ölették meg Kennedyt
Donald Trump amerikai elnök ígéretéhez híven 2025. március 18-án nyilvánosságra hozta az 1963-as John F. Kennedy-merénylettel kapcsolatos, eddig titkosított dokumentumok jelentős részét. A Nemzeti Levéltár honlapján elérhetővé vált mintegy 80 000 oldalnyi anyag új részleteket tár fel Lee Harvey Oswald tevékenységéről és a merénylet körülményeiről.
Flipperverseny és izgalmas újdonságok a budapesti Flippermúzeumban
A TWIPY Award a flipperek Oscar-díjának számít: nemcsak a gépek, hanem a flipperekkel kapcsolatos helyszínek is elnyerhetik. Az elismerést az amerikai THIS WEEK IN PINBALL magazin adja át minden évben, és idén a budapesti Flippermúzeum is esélyes volt a legjobb európai helyszín díjára. A szavazás alapján 40 európai flipperes helyszín kapott voksokat, és a Flippermúzeum a második helyen végzett, mindössze 1 százalékkal lemaradva az első helyezettől. A világhírű újlipótvárosi múzeumban továbbra is ingyenesen kipróbálhatók a gépek a belépőjegy áráért, és újdonságként egy flipperverseny is várja a látogatókat – április elsején, Bolondok Napján.